śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

Gratuluję wszystkim, którzy mają już za sobą swoje pierwsze śnieżynki z wczoraj. Rozszydełkowaliście się, aż miło! Wierzę, że teraz z jeszcze większym zapałem podejmiecie kolejne wyzwania.

Tym, którym umknął wczorajszy wpis, przypominam, że trwa Śnieżny tydzień w Szkole Szydełkowania. Dzisiaj czas na zadanie numer 2.

Wszystko, czego nauczyliście się wczoraj, będziecie teraz tylko powtarzać. Czasem dojdzie tylko coś nowego, ale niekoniecznie trudniejszego.

Na początek schemat dzisiejszego zadania:

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

(Schemat, podobnie jak wczorajszy, przygotował Ponter na podstawie innego, znalezionego w necie, który był słabej jakości. I znowu możecie go sobie całkiem nieźle powiększyć).

Do wykonania tej śnieżynki przyda nam się znajomość następujących oczek:
oczko łańcuszka (przez pętelkę, która znajduje się na szydełku przeciągamy nitkę idącą od kłębka) – na schemacie oznaczone jako kropki.
– oczko ścisłe zamykające (szydełko poprowadzić przez odpowiednie oczko leżące poniżej, nawinąć na
szydełko 1 narzut, a następnie poprowadzić nitkę jednym ruchem przez
oczko i pętelkę znajdującą się na szydełku) – na schemacie oznaczone jako łuki nad oczkami łańcuszka.
półsłupek (szydełko poprowadzić przez odpowiednie oczko leżące
poniżej, nawinąć na szydełko 1 narzut i przeciągnąć nitkę. Na szydełku
znajdują się w tej chwili 2 pętelki, które należy przerobić z kolejnym
narzutem) – na schemacie oznaczone jako pionowe kreseczki.
– słupek podwójny – słupek podwójnie nawinięty (nawinąć na szydełko
2 narzuty, szydełko wkłuć w odpowiednie oczko i
przeciągnąć nitkę. Na szydełku znajdują się w tej chwili 4 pętelki,
które należy przerobić parami, tzn. nawinąć na
szydełko 1 narzut i przeciągnąć nitkę przez 2 pętelki. Na szydełku
znajdują się 3 pętelki. Z kolejnym narzutem przerobić kolejne 2 pętelki,
aby na szydełku zostały jeszcze 2 pętelki. Ostatnie 2
pętelki przerobić z kolejnym narzutem) – na schemacie oznaczone jako pionowe kreseczki z dwiema poziomymi.
słupek potrójny – potrójnie nawinięty (od słupka podwójnego różni się tylko liczbą początkowych narzutów, tutaj na początku na szydełku nawijamy nitkę 3 razy, a potem przerabiamy wszystkie pętelki z szydełka parami) – na schemacie oznaczone jako pionowe kreseczki z trzema poziomymi.

Oprócz powyższych mamy tutaj jeszcze do czynienia ze wszystkimi możliwymi komplikacjami w przerabianiu sąsiadujących ze sobą oczek, czyli:
słupki wkłute w jedno miejsce – przerabiamy je w 2. okrążeniu (po przerobieniu 1. słupka, kolejny wkłuwamy dokładnie w to samo miejsce, co poprzedni).
– słupki zakończone razem – mieliśmy z nimi do czynienia już wczoraj, dziś przerabiamy je w 3. okrążeniu (podczas przerabiania słupków nie przerabiamy ostatniej pętelki z każdego słupka, dopiero na koniec z jednym narzutem przerabiamy je wszystkie na raz).
– pęczki – to nic innego jak słupki wkłute w jedno miejsce i jednocześnie zakończone razem. Przerabiamy je w 4. okrążeniu. Jeśli poradzicie sobie z poprzednimi okrążeniami, to i z pęczkami dacie radę. Wszystko dokładnie pokażę oczywiście w odpowiednim miejscu.

Uwaga!
Część rzeczy, o których pisałam wczoraj, dzisiaj pominę. Jeśli dopiero zaczynacie swoją przygodę z szydełkowaniem, zapraszam do przeczytania wczorajszego wpisu. Znajdziecie tam kilka przydatnych informacji ogólnych o szydełkowaniu.

To czas przejść do konkretów.
Naszą śnieżynkę zaczynamy dokładnie tak samo, jak tę wczorajszą.
Robimy 7 oczek łańcuszka i zamykamy je w kółeczko oczkiem ścisłym zamykającym.

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

Rozpoczynamy 1. okrążenie.
Najpierw robimy 1 oczko łańcuszka, a następnie 11 półsłupków wkłuwamy w środek kółka początkowego.

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

Na zdjęciu poniżej widać początkowe oczko łańcuszka i 2 pierwsze półsłupki.
Przypominam, że podczas przerabiania półsłupków staramy się jednocześnie zabezpieczyć nitkę końcową, którą układamy wzdłuż oczek tworzących kółeczko. Po przerobieniu całego okrążenia wystarczy ją tylko obciąć.

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

Po zrobieniu wszystkich półsłupków zamykamy 1. okrążenie oczkiem ścisłym zamykającym.
Szydełko wkłuwamy w początkowe oczko łańcuszka tego okrążenia, robimy narzut i przeciągamy szydełko jednocześnie przez oczko i przez pętelkę znajdującą się na szydełku.
Na poniższym zdjęciu widać na szydełku dwie pętelki. Pierwsza od lewej to nitka przeciągniętą przez oczko. Za chwilę tę lewą pętelkę przeciągnę przez tę po prawej. I w ten sposób zamknę 1. okrążenie.

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

Rozpoczynamy 2. okrążenie. Będziemy w nim robić grupy ze słupków podwójnych wkłutych w jedno miejsce. Pomiędzy grupami zrobimy po dwa oczka łańcuszka. Natomiast pomiędzy słupkami w jednej grupie będzie jedno oczko łańcuszka.
Na początek robimy 4 oczka łańcuszka, które zastąpią pierwszy słupek podwójny. Potem robimy jeszcze 1 oczko łańcuszka (razem 5 oczek).
Następnie dwa razy nawijamy nitkę na szydełko (przypominam – od tyłu do przodu) i wkłuwamy szydełko dokładnie w to samo oczko, w które wkłuwaliśmy oczko ścisłe zamykające poprzedniego okrążenia. Uprzedzam – może być ciasno, ale to musi być to właśnie oczko.
Jak już się uda – robimy kolejny narzut i wyciągamy szydełko. Teraz na szydełku mamy 4 pętelki, które będziemy przerabiać parami.

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

Po przerobieniu pierwszego słupka podwójnego mamy skończoną pierwszą grupę (4 oczka łańcuszka zastąpiły jeden słupek). A zatem teraz należy zrobić 2 oczka łańcuszka, a po nich przystępujemy do przerobienia 2. grupy. Pamiętamy, że pomiędzy słupkami w grupie musimy przerobić 1 oczko łańcuszka.
Tak się prezentują pierwsze 2 grupy słupków podwójnych.

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

I do końca okrążenia przerabiamy: grupa z 2 słupków podwójnych, 2 oczka łańcuszka. W środku grupy pamiętamy o 1 oczku łańcuszka pomiędzy słupkami.
Wszystkich grup ma być w tym okrążeniu tyle, ile było półsłupków w 1. okrążeniu, czyli 12.
Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym zamykającym wkłutym w 4. oczko łańcuszka.
I od razu przechodzimy na środek łuku, wkłuwając jeszcze jedno oczko ścisłe zamykające w kolejne oczko łańcuszka.

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

Rozpoczynamy 3. okrążenie. Będziemy w nim przerabiać grupy z 3 słupków potrójnych zakończonych razem, a pomiędzy nimi przerobimy 7 oczek łańcuszka.
Zwróćcie uwagę na schemat. Początek tego okrążenia przypada dokładnie w środku 1. grupy słupków. Czyli początkowe oczka łańcuszka zastępują tutaj środkowy słupek z pierwszej grupy. A to oznacza, że ostatni słupek tego okrążenia będzie trzeba odpowiednio wkłuć. Ale o tym za chwilę.
Najpierw robimy 5 oczek łańcuszka.
Teraz czas na 1. słupek potrójny. Jego podstawę opieramy na pierwszym łuku z 2 oczek łańcuszka niższego okrążenia.

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

Zwróćcie uwagę, w jaki sposób w tym okrążeniu oparte są podstawy słupków potrójnych, to znaczy, gdzie powinniśmy wkłuć szydełko na początku przerabiania każdego z nich. Środkowy słupek potrójny z grupy zawsze oparty jest na łuku z 1 oczka łańcuszka niższego okrążenia. Natomiast oba skrajne opierają się na łuku z 2 oczek łańcuszka. Przy czym sąsiadujące grupy opierają się na tych samych łukach.

Po pierwszym słupku potrójnym przerabiamy 7 oczek łańcuszka.
Kolejny słupek z kolejnej grupy opieramy na tym samym łuku z 2 oczek łańcuszka niższego rzędu. I nie przerabiamy go do końca.

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

Kolejne słupki opieramy na kolejnych łukach niższego okrążenia. I nie kończymy ich.
Na zdjęciu poniżej widać nieskończone 3 słupki potrójne, które za chwilą zakończę razem, Nawinę na szydełko 1 narzut i przeciągnę nitkę przez wszystkie 4 pętelki znajdujące się na szydełku.

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

O właśnie tak.

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

Przerabiamy okrążenie do końca, robiąc na przemian: grupy z 3 słupków potrójnych zakończonych razem, a pomiędzy nimi łuki z 7 oczek łańcuszka.
A gdy zbliżycie się do ostatniego słupka w tym okrążeniu, przypomnicie sobie, że musi on być skrajnym słupkiem 1. grupy.
Dlatego po zrobieniu ostatniego łuku, nawijamy 3 razy nitkę na szydełko. A potem prowadzimy szydełko pod ostatnim łukiem niższego okrążenia (miejsce to pokazuje główka szydełka).

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

Przerabiamy ten ostatni słupek do momentu aż na szydełku zostaną nam 2 pętelki. Następnie wkłuwamy szydełko na samym szczycie pierwszej grupy słupków, robimy narzut i wyciągamy nitkę.
Mamy coś takiego, jak na zdjęciu poniżej. Od prawej są to: pętelka z oczka łańcuszka, pętelka z niedokończonego ostatniego słupka oraz pętelka z dopiero co przeciągniętej nitki. Teraz lewą pętelkę przeciągnę przez dwa oczka po prawej. W ten sposób zrobię oczko ścisłe zamykające, a jednocześnie  zamknę pierwszą grupę słupków.

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

Teraz ponownie musimy przejść na środek 1. łuku niższego rzędu. Musimy w tym celu zrobić 4 oczka ścisłe zamykające. Wkłuwamy je po kolei w każde oczko łańcuszka niższego okrążenia.

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

Rozpoczynamy 4. okrążenie. Będziemy w nim przerabiać na przemian oczka łańcuszka z pęczkami.
Na początek robimy 1 początkowe oczko łańcuszka, a potem jeszcze 7 oczek łańcuszka (razem 8). Następnie robimy 2 narzuty i wkłuwamy szydełko w środkowe (czwarte) oczko łańcuszka łuku niższego okrążenia. Szydełko wkłuwamy pod dwie nitki tego oczka. Musicie tak zrobić, ponieważ w to jedno oczko będziemy wkłuwać w sumie 6 słupków. To połączenie musi być dobrze zrobione, żeby nic się nie wyciągało.
Po wkłuciu szydełka w odpowiednie oczko, robimy kolejny narzut i wyciągamy nitkę z powrotem. Teraz na szydełku mamy 4 pętelki, które będziemy przerabiać oparami.

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

Poniżej widać 3 słupki wkłute w jedno oczko, niezakończone od razu. Teraz zrobię narzut i przeciągnę nitkę przez wszystkie 4 pętelki z szydełka. W ten sposób zakończę przerabianie pierwszego pęczka.

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

Po pierwszym pęczku robimy 7 oczek łańcuszka.
A po nich przerabiamy kolejny pęczek, który wkłuwamy dokładnie w to samo oczko, w którym jest wkłuty pęczek pierwszy.
Tu chwila przed zakończeniem drugiego pęczka:

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

Po drugim pęczku robimy 7 oczek łańcuszka. A po nich 1 półsłupek, który opieramy na kolejnym łuku z oczek łańcuszka niższego okrążenia.
Po półsłupku – ponownie 7 oczek łańcuszka.

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

I przerabiamy okrążenie do końca, robiąc na przemian: pęczek z 3 słupków podwójnych, 7 oczek łańcuszka, pęczek z 3 słupków podwójnych, 7 oczek łańcuszka, półsłupek, 7 oczek łańcuszka itd.
Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym zamykającym wkłutym w pierwsze oczko łańcuszka.

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

Rozpoczynamy 5. okrążenie. A będziemy w nim przerabiać w sumie same tylko półsłupki, tylko przy formowaniu „rogów” śnieżynki posłużymy się oczkami łańcuszka.
Zaczynamy od zrobienia 1 oczka łańcuszka. A potem nad łukiem z 7 oczek łańcuszka przerabiamy 8 półsłupków.
Cała sztuka polega właśnie na tym, by półsłupków było więcej niż oczek łańcuszka. Wtedy ładnie i ciasno będą się układać.

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

Następnie przechodzimy na łuk pomiędzy pęczkami.
Najpierw robimy na nim 5 półsłupków, a po nich 7 oczek łańcuszka.

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

I jeszcze na łuku pomiędzy pęczkami robimy 5 półsłupków, a potem na kolejnym łuku kolejnych 8 półsłupków.
Zdjęcie poniżej pokazuje, że nad półsłupkiem poprzedniego okrążenia musimy zrobić kolejny półsłupek.
Wkłuwamy go pod dwie nitki tego półsłupka (główka szydełka pokazuje miejsce wkłucia).

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

I na kolejnym łuku znowu przerabiamy 8 półsłupków.

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

I przerabiamy okrążenie dalej do końca: 5 półsłupków na łuku pomiędzy pęczkami, 7 oczek łańcuszka, 5 półsłupków na łuku pomiędzy pęczkami, 8 półsłupków na kolejnym łuku, 1 półsłupek nad półsłupkiem, 8 półsłupków na kolejnym łuku i tak dalej. Okrążenie kończymy oczkiem ścisłym zamykającym, wkłutym w pierwsze oczko łańcuszka.
Nitkę idącą od kłębka ucinamy na ok. kilkanaście centymetrów. Ucinamy i przeciągamy przez oczko.

Tak się prezentuje model szkoleniowy w całości. Prawda, że jest piękna?

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

I tradycyjnie model szkoleniowy w towarzystwie mniejszego kolegi z kordonka. Oczywiście wszystko będzie jeszcze ładnie naciągnięte i usztywnione. Ale i bez usztywnienia robi wrażenie.

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

***
Praca domowa dla Was oczywiście jest taka sama jak wczoraj. Ale wierzę, że dzisiaj będzie już trochę łatwiej.

Wczoraj Agnieszka zaproponowała, by stworzyć z tych śnieżynek nasz wspólny kalendarz adwentowy. Chodziłoby o to, żeby codziennie przerabiać inny schemat na śnieżynkę lub gwiazdkę. Obiecałam jej, że to przemyślę, bo nie dość, że dla mnie to trochę absorbujące, to Wam mogłoby się znudzić, gdyby Szkoła Szydełkowania przez cały miesiąc tylko śnieżynkami stała. Dlatego podsuwam Wam inne rozwiązanie. Co powiecie na to, by schematy na gwiazdki ukazywały się codziennie, ale na facebooku? Rano prezentowałabym zadanie na dziś, a wieczorem chwaliła się, jak mi to zadanie wyszło. Osoby, które nie mają konta na facebooku mogłyby zerkać na schemat dzięki wtyczce do tego portalu, która teraz jest widoczna na prawym pasku bocznym. Dajcie znać, co o tym myślicie.

A teraz idę rozwiązywać strasznie trudną zagadkę. Bo następne dwie śnieżynki są zbliżone stopniem trudności i nie wiem, którą wybrać na jutro.  :)))

 • http://www.blogger.com/profile/00173530260236171892 Marta Myszkusia

  Tak szybko następne zadanie…. U mnie FB odpada ;( A śnieżynki chcę dziergać..chcę się uczyć… Podoba mi się takie wspólne nauczanie.. Bardzo fajnie wytłumaczone, fotki supcio….. zostań tutaj.. zostań….

  • http://www.blogger.com/profile/09927197415158994034 perfidny_obibok

   Nie no – tydzień śnieżny będzie tutaj i tylko tutaj. Nigdzie się z nim nie wybieram. O facebooku myślałam tylko w kontekście przedłużenia szydełkowania śnieżynek aż do świąt. Ale wtedy to ju byłyby tylko schematy, bez tutoriali.

  • http://www.blogger.com/profile/09927197415158994034 perfidny_obibok

   Ach, już wiem, skąd Twoje obawy. W tekście zrobiłam błąd. Było: "gdyby Szkoła Szydełkowania przez cały tydzień tylko śnieżynkami stała". Oczywiście chodziło o miesiąc. Już to poprawiłam.
   A ze schematów umieszczanych na facebooku mogłabyś korzystać nawet bez konta na tym portalu. Wystarczy kliknąć fotkę, której miniaturka pojawia się na pasku bocznym.

  • http://www.blogger.com/profile/00173530260236171892 Marta Myszkusia

   Tu są czapeczki- sowiaste http://myszkowato.blogspot.com/2013/11/dzidziusiowo-sowiasto.html a bieżącym poście będzie 2-ga śnieżynka… ale to koło północy-jak zawsze 😉

  • http://www.blogger.com/profile/09927197415158994034 perfidny_obibok

   Czegoś nie rozumiem. Z tymi czapeczkami jest coś nie tak, czy co? Przecież one są śliczne!!!

 • http://www.blogger.com/profile/08443857240826799479 Kasia

  no i kolejny schemat zapisany 🙂 a ja ubolewam, bo muszę się udac po śnieżnobiały kordonek, bo mi wylazł jakoś ostatnio co do cm ;D
  @ naskrobałam! 😉

  • http://www.blogger.com/profile/09927197415158994034 perfidny_obibok

   Już chciałam krzyczeć, że nic nie doszło. Ale odnalazła się Twoja wiadomość w spamie. Jak ona śmiała tam wlecieć 🙂
   No i niestety, muszę Cię wygonić po ten biały kordonek. Śnieżynki muszą być białe! Chociaż, z drugiej strony – niebieski model szkoleniowy też całkiem nieźle się prezentuje 🙂

 • http://www.blogger.com/profile/03353236293440027660 Anka

  Dzień dobry 🙂 Bardzo fajny pomysł z tym tygodniem śnieżnym, aż mi się miło na sercu zrobiło, a bardzo tego ostatnio potrzebuję. Mimo, że jestem doświadczoną dziewiarką to z miłą chęcią zrobię je wszystkie 🙂 Bardzo dziękuję i za pomysł i za lekcje 🙂 Pozdrawiam 🙂

  • http://www.blogger.com/profile/09927197415158994034 perfidny_obibok

   To ja dziękuję za to, że mimo doświadczenia, skusisz się na wspólną zabawę.

   Swoją drogą, to trochę dziwne – niby to ŚNIEŻNY tydzień, a jak tak czytam Wasze komentarze, to ciepło się robi na serduchu. Cuda się dzieją w Szkole Szydełkowania 🙂

 • http://www.blogger.com/profile/03650478722679409251 Agnieszka Pustówka

  Jestem usatysfakcjonowana takim rozwiązaniem 😀 Zapisałam dzisiejsze zadanie i pędzę dziergać póki Dziecię śpi 🙂

  • http://www.blogger.com/profile/09927197415158994034 perfidny_obibok

   Cieszę się.
   Działaj w takim razie. 🙂

 • http://www.blogger.com/profile/03193347311774202908 inez124

  Melduje wykonanie zadania 1 i 2-:)))))
  A tak jakoś wyszło….przysiadłam na moment chlipnąć kawy w przerwie mycia milionowego okna…..i stwierdziłam co tak bezczynnie będę siedzieć….aaa i dzięki za namiary na nowe pisemko burdy,kupiłam dzisiaj i podoba mi się bardzo.Na 20 stronie jest sukienka ,którą robię .
  No dobrze dosyć tego dobrego milion pierwsze okno czeka
  Pozdrawiam i czekam na jutro
  Oczywiście zdjęcia będą ale hurtem będę krochmalić więc sama rozumiesz…pa pa

  • http://www.blogger.com/profile/09927197415158994034 perfidny_obibok

   To jak już się rozpędziłaś z tymi oknami, to może podrzucę Ci jeszcze 5 moich malutkich, prawie czyściutkich okienek, co? Jak już milionom dałaś radę, to 5 nie zrobi Ci różnicy :)))
   Burdy jeszcze nie miałam w łapkach. Czekam na dostawę. A moje próbki na drutach na razie biedne więdną w kącie. Ale obiecuję, że się za nie wezmę. Słowo.

 • http://www.blogger.com/profile/16458254599841303243 Katarzyna G

  Jutro idę po szydełko i jeśli mogę to z chęcią dołączę. Podstawy jakieś nam ale czytanie schematów to dla mnie czarna magia 🙂

  • http://www.blogger.com/profile/09927197415158994034 perfidny_obibok

   No pewnie, że możesz! Cóż za pytanie. Gdybyś miała jakieś wątpliwości, to służę pomocą. 🙂

 • http://www.blogger.com/profile/14531449606179508858 Fatinha

  Muito bonito o seu crochê e os tutoriais são bem explicados, fácil de entender. Parabéns pelo blog.
  Desculpe-me mas não sei escrever no seu idioma.

  Beijo
  Fatinha

  • http://www.blogger.com/profile/09927197415158994034 perfidny_obibok

   I can answer in English, will be easier to translate.
   Thank you for your kind words. I am glad that you like my blog. I hope you'll visit me often.

 • http://www.blogger.com/profile/14940001596365122297 mp

  Do północy jeszcze trochę zostało, więc zdążyłam z wtorkową śnieżynką ! Z fejsbuka nie korzystam, ale jeśli będzie można bez rejestracji skorzystać z Twoich schematów poprzez blogową wtyczkę, to chętnie tam zajrzę. Bardzo mobilizująco działa na mnie Twoje codzienne wrzucanie nowych zadań- zawsze byłam pilną uczennicą :))) Dziękuję, już się nie mogę doczekać zawieszenia śnieżynek na stroiku.

  • http://www.blogger.com/profile/09927197415158994034 perfidny_obibok

   Wczoraj wrzuciłam już pierwsze schematy na fb. Przetestuj, czy wszystko u Ciebie działa.
   Widzę, że coś się źle wyświetla, ale jak w tej fejsbukowej wtyczce zjedziesz myszką na dół, to wyświetli się dużo więcej grafik.
   I cieszę się, że działam mobilizująco. Oby tak dalej 🙂

 • http://www.blogger.com/profile/03325664105570461968 Emila

  Oj, bardziej ciasnego miejsca nie widziałam jak w tam na początku śnieżynki. Zdecydowanie robię za ścisło, ale nie tam gdzie potrzeba. Nadziubdziam się nieźle na tym moim cieniutkim kordonku i mikrooczkach.

  • http://www.blogger.com/profile/09927197415158994034 perfidny_obibok

   Się nadziubdziasz i będziesz miała swoją własną nadziubdzianą śnieżynkę. Czego można chcieć więcej?! Udało się?

 • http://www.blogger.com/profile/03325664105570461968 Emila

  udało się, chociaż idzie mi to bardzo powolutku, z braku czasu.

  Możesz zdradzić jakim programem robisz schematy. ściągnęłam dziesiątki śnieżynek z neta, ale wszędzie są opisy słowne bez schematów graficznych.

  Pozdrawiam
  Emila

  • http://www.blogger.com/profile/09927197415158994034 perfidny_obibok

   Odpisałam na priv.
   A zdajesz sobie sprawę, że są osoby, które wolą opisy słowne, nawet w innych językach od schematów? Zupełnie ich nie rozumiem. 🙂

 • http://www.blogger.com/profile/00897360160143372559 Weronika Dziewanowska

  Wielkie dzięki za utworzenie tej strony i wszystkie porady słowno-schematowo -obrazkowe 😉 nawet dla takiego beztalencia szydełkowego jak ja okazały się czytelne 😀 Proszę o więcej 🙂

 • andotka

  Hej 🙂 W te wakacje zaczęłam uczyć się szydełkowania i trafiłam na Twojego bloga – przepadłam! Wszystko cudnie tłumaczysz czy to na zdjęciach, czy na filmikach. Mam pytanie odnośnie wkłuwania się – skąd wiadomo, kiedy słupki opierać na całym łuku, a kiedy na konkretnych oczkach? Na schemacie nie widzę różnicy, a tutaj w 3 okrążeniu wkłuwałaś się pod łańcuszek, a w 4 wkłuwasz się w konkretne oczko. Mam nadzieję, że jasno opisałam o co mi chodzi 😉 Pozdrawiam!

  • http://www.szkolaszydelkowania.pl/ perfidny_obibok

   Czasami jest to zaznaczone na schemacie, czasami nie.
   A sposób wkłuwania zależy od tego, jaki efekt chce się uzyskać. Kiedy opiera się oczka na łukach, robótka jest wtedy bardziej elegancka i delikatniejsza. A okrążenie, w którym wkłuwałam się w oczka miało tworzyć taką nieco sztywniejszą ramkę, dlatego właśnie przerobilam je w ten sposób. I jest to raczej sytuacja wyjątkowa. Zazwyczaj przerabia się oczka na łukach, wkłuwanie nie jest zbyt częste.

   • andotka

    I wszystko jasne! Dziękuję 🙂