W Encyklopedii Szkoły Szydełkowania przyszedł czas na jedną z najważniejszych kwestii dla każdego, kto chciałby nauczyć się szydełkować. Schematy!

Jak je czytać, co oznaczają te wszystkie kreseczki i kropeczki, gdzie jest początek, a gdzie koniec okrążenia? To pytania, które każdy sobie stawia na początku. Naprawdę – każdy. A rozwiązanie tych zagadek tylko w niewielkim stopniu zależy od tego, czy jesteście wzrokowcami, czy też niekoniecznie.

Przed rozpoczęciem próby rozgryzienia ogólnych zasad powinniście mieć z tyłu głowy myśl, że da się, że to nie jest trudne, a wszystkie schematy są w zasadzie ułożone wg tych samych zasad. Wystarczy poznać te zasady, a potem to już będzie z górki.

Jeśli jesteście początkujący, to pierwszą rzeczą, na jaką patrzycie, jest legenda, czyli wytłumaczenie, w jaki sposób dane oczka są oznaczane. W tym miejscu mogą być też dokładniej wyjaśnione trudniejsze kwestie (np. nietypowy sposób wkłuwania oczek). Dopiero po zapoznaniu się z legendą, przystępujecie do analizowania schematu.

Kolejność szydełkowania oczek w schematach przerabianych na okrągło pokazuję poniżej na przykładzie kilku różnych gazet.

Jeśli nie wiecie, w jaki sposób przerabiać robótki w rzędach, zajrzyjcie do poprzednich odcinków Encyklopedii Szkoły Szydełkowania.

Tak jak powiedziałam na końcu filmiku – jeśli coś nadal jest niejasne, to dawajcie znać. Będziemy kręcić kolejne odcinki. 😀

 

 • Robal

  Jest jeszcze kwestia schematow dla osob leworecznych. Jakis czas temu wpadlem na to – wystarczy w dowolnym programie graficznym zrobic lustrzane odbicie obrazka ze schematem. Dolaczam obrazek z probka, zrobiona przez moja przyjaciolke z Kostaryki 🙂

  • http://www.szkolaszydelkowania.pl/ perfidny_obibok

   O, widzisz, jaki fajny pomysł. Dzięki za podrzucenie.
   Do tej pory zupełnie nie wiedziałam, jak ugryźć ten temat. Sama jestem praworęczna i nie mam wśród znajomych osób, które szydełkują lewą ręką. Nawet moja mama, mimo że leworęczna, szydełko trzymała w prawej dłoni. No więc nie miałam kogo zapytać, jak sobie z tym radzić.

   Jeszcze raz serdeczne dzięki.