To jest druga część tutorialu na szydełkowe ponczo. Poprzednią dawkę wiedzy, a przy tym i link do darmowego opisu znajdziecie w tym wpisie: Szydełkowe ponczo – tutorial, cz. 1

Tym razem pokazuję łączenie elementów, czyli jak połączyć te nasze kwadraty, których całą masę musieliśmy wcześniej zrobić. Na filmie znajdziecie też moje wskazówki, jak obliczyć, ile kwadratów w ogóle możecie potrzebować, bo to może się różnić w zależności od tego, jaką włóczkę wybraliście i jak duży wyszedł Wam jeden element.

Wyliczenia nie są jakoś specjalnie trudne. Musicie po prostu mieć na uwadze, że gotowa jedna część powinna mieć ok. 36-36-45 cm szerokości i 63-72-72 cm wysokości (po myślnikach podałam wymiary dla poszczególnych rozmiarów i są to wymiary już po połączeniu).

Pamiętajcie też, że ponczo to taka część garderoby, w której nie jest istotne kurczowe trzymanie się podanych wymiarów. Jasne, jeśli będzie bardzo za małe, to się w ogóle w nie nie wciśniemy, ale te 2-3 cm w jedną, bądź drugą stronę, nie zrobią nam żadnej różnicy.

I jeszcze jedna bardzo ważna kwestia: przekręcanie się elementów podczas łączenia. Musicie pilnować tego, by się jednak nie przekręcały i żeby wszystkie połączone elementy były skierowane prawą stroną w tym samym kierunku. W tym pilnowaniu pomóc może przerabianie robótki przy stole. Nie wiem, czy macie to w zwyczaju. Bo ja raczej nie. Wolę sobie usiąść wygodnie na kanapie, niż siedzieć przy biurku podczas szydełkowania. Ale w tym wypadku się przemogłam i nie pożałowałam, bo dzięki temu miałam nad wszystkim kontrolę.

To co? Zaczynamy!

 

W kolejnej (i myślę, że ostatniej) części pokażę, jak połączyć dwie części naszego poncza ze sobą oraz jak dorobić frędzle.