Zapotrzebowanie na jakiś szydełkowy sweterek zgłosiliście już na początku lata. Od razu pisałam, że owszem, ale bliżej chłodów. A skoro wrzesień, skoro dni coraz krótsze, to chyba właśnie nadszedł ten czas.

Całe lato szukałam odpowiedniego wzoru. Nie chciałam niczego bardzo, bardzo grubego, bo jednak szydełkowe swetrzysko łatwo mogłoby stać się sztywnym pancerzem. Dlatego szukałam czegoś z lekko ażurowym wzorem. Miało być rozpinane, zbliżone do żakietu, możliwie odpowiednie dla każdej figury i jak najładniejsze. I chyba się udało.

Szkoła Szydełkowania, szydełkowy kardigan, kardigan na szydełku, sweter na szydełku, żakiet na szydełku, crochet cardigan

Darmową instrukcję po angielsku znajdziecie tutaj: http://www.yarnspirations.com/on-the-lace-cardgian.html

Swoją drogą, kiedy znalazłam ten kardigan i ściągnęłam instrukcję na niego, okazało się, że brakuje w niej ostatniej strony ze schematem i szkicem całości. Na początku pomyślałam, że może ona wcale nie jest potrzebna i z samego opisu dam radę. Ale kiedy jednak nie dawałam, pomyślałam, że to coś ze mną jest nie tak. Że mam za mało doświadczenia w szydełkowaniu, czy coś takiego. Już prawie odpuściłam i zaczęłam zastanawiać się nad czymś innym. Ale coś mnie podkusiło i napisałam maila do administratorów strony. Po dwóch dniach miałam poprawioną instrukcję już na mailu. Ta na stronie dostępna do ściągnięcia też jest już poprawiona. A po co to piszę? Żeby dać Wam do zrozumienia, że warto dopytywać, jeśli coś jest niejasne. Czy to do mnie, czy do autorów dużych portali. Tworzymy jedną wielką i pomocną sobie rodzinę. Korzystajcie z tego. W każdej chwili możecie do mnie pisać o poradę. Zawsze odpowiadam i zawsze próbuję pomóc. A jeśli czegoś nie wiem, to albo się próbuję douczyć i wtedy odpowiadam, albo piszę jasno, że nie wiem i podpowiadam, kto mógłby to wiedzieć.

To tyle tytułem wtrącenia. Wracajmy do meritum.

Projektanci wzoru proponują włóczkę Bernat Satin, która jest 100-procentowym akrylem i ma 182 metry w 100 gramach. Co do samego akrylu miałabym jednak nieco wątpliwości. Polecam raczej coś bardziej naturalnego. Ja będę robiła z czystej bawełny, ale na sweterek dobra będzie również wełna i jej mieszanki, bawełna z domieszkami i inne takie.

Jaka włóczka?

Raczej jednolita kolorystycznie lub z długimi pasmami kolorów i raczej bez włosków – wzór będzie lepiej widoczny.

Co do grubości – raczej trzymałabym się tej zalecanej lub tylko nieco od niej odbiegającej. Po pierwsze, będzie Wam łatwiej szydełkować zgodnie z podanymi w instrukcji wymiarami. A po drugie, wzór będzie ładniej wyglądał. Na początku chciałam ten sweterek robić z dropsowej Baby Alpaca Silk, ale jest o połowę cieńsza od zalecanej, musiałabym robić z dwóch nitek, żeby otrzymać podobny efekt, a kupiłam za mało motków. Musiałam więc wymyślić coś innego. W zapasach znalazłam bawełnę o podobnej gramaturze. Zobaczymy, co też z niej wyjdzie.

Jak dobrać szydełko?

Nie ma co się łudzić, sweterek to nie chusta i tutaj dobrze byłoby trzymać się jakichś wymiarów, żeby na koniec otrzymać coś noszalnego. Dlatego warto szydełko dobrać tak do włóczki, aby podana w instrukcji próbka wyszła nam tak, jak powinna.

Projektanci piszą, że jeśli zrobimy próbkę z 13 słupków pojedynczych na szerokość oraz z 7 rzędów na wysokość, to powinniśmy otrzymać kwadrat o boku 10 cm. I przed przystąpieniem do przerabiania wzoru gorąco zachęcam do zrobienia tej próbki. Jeśli kwadrat będzie mniejszy, to bierzemy większe szydełko. Jeśli większy to odwrotnie. Natomiast jeśli Wasza próbka osiągnie inne wymiary, a Wy mimo wszystko będziecie chcieli szydełkować tym wybranym przez Was szydełkiem, to nic się nie stanie. Kilka działań matematycznych pozwoli Wam wyliczyć potrzebną liczbę oczek w każdym newralgicznym miejscu. Tylko przygotujcie się na to, że liczyć trzeba będzie niemal co chwilę.

Ile włóczki potrzeba?

W instrukcji macie podane ilości włóczki potrzebne do wykonania poszczególnych rozmiarów. Czytamy w niej, że od 400 gramów dla rozmiaru XS do 800 g dla 4/5XL. Ja jeszcze swojego sweterka nie skończyłam, więc nie mogę powiedzieć, czy są to liczby adekwatne. Ale będę Was na bieżąco o tym informować.

Podstawowy wzór muszelek będziemy przerabiać na podstawie schematu. Instrukcja, co prawda, dość dokładnie opisuje sposób jego wykonania, ale wiecie, jak to z tymi opisami jest. Zanim człowiek się domyśli, co autor miał na myśli, zdąży sobie z 10 razy nerwy zszargać. Dlatego do nauczenia się muszelek będziemy patrzeć na schemat. A do modelowania wykroju wokół rękawów i szyi, będziemy trzymać się opisu i szkicu. Na filmikach rozszyfruję angielski opis. Będzie to dla Was przydatne również podczas sięgania do kolejnych projektów napisanych po angielsku.

W najbliższym czasie spodziewajcie się pierwszej części i pierwszego filmiku. Na razie czekam na chociaż minimalne rozpogodzenie, bo z filmowania w takich ciemnościach raczej nic dobrego nie wyjdzie.

 • Izzy

  Oj, kurka! Jaki fajny! A ja mam ścisłą kolejkę na raverly i postanowiłam się jej trzymać naprawdę konsekwentnie. I nie chciałam już ubrań szydełkowych tworzyć, chyba, że dla dziecków… Jak możesz mnie tak kusić?? Okropne to jest…

  • http://www.szkolaszydelkowania.pl/ perfidny_obibok

   Przepraszam, nie wiedziałam. 🙁
   Ale ja go też na Ravelry znalazłam. To prawie by się dało go zaliczyć. 🙂

   • Izzy

    Hym, hym… Pewnie by się dało, tylko mocy przerobowych brak 🙁 Zapiszę do biblioteki, jakby przypadkiem kiedyś nadszedł moment, że mi się kolejka skończy 😀
    I będę na bieżąco podglądać kurs, nawet nie działając od razu 🙂

    • http://www.szkolaszydelkowania.pl/ perfidny_obibok

     Pewnie, kurs będzie na Ciebie czekał, bez obaw 🙂

     • Izzy

      Razem ze spódnicą… 🙂 Dzierganie z Twoimi kursami to czysta przyjemność 🙂

     • http://www.szkolaszydelkowania.pl/ perfidny_obibok

      Tak mi mów 🙂

 • Magdalena Betlej

  Technika dla mnie pewnie nieosiągalna, ale popodziwiać wolno 🙂 piękny sweterek.

  • http://www.szkolaszydelkowania.pl/ perfidny_obibok

   Pewnie, że wolno.
   I życzę Ci, żebyś już po pierwszym filmiku mogła z dumą odwołać te słowa o nieosiągalności techniki. Trzymam kciuki 😀

 • mięta

  Fajny sweterek, mogłabym pokusić się o spróbowanie,ale nie bardzo sobie radzę z angielskimi opisami gdy skróty są używane. I czy dobrze zrozumiałam, że się go robi od dału od razu tył z przodami? Tak czy siak będę obserwować poczynania 🙂

  • http://www.szkolaszydelkowania.pl/ perfidny_obibok

   Skrótami się nie przejmuj. Wszystko postaram się wytłumaczyć na filmiku.
   Tak, przerabia się całość od razu: plecy z bokami, modelując podkroje pach i szyi, a potem tylko rękawy.

 • Aiden Decou

  Fajny! Może i mnie się uda go zrobić, chociaż marzy mi się bardziej właśnie grube, ogromne swetrzysko 😀

  • http://www.szkolaszydelkowania.pl/ perfidny_obibok

   Namawiam gorąco.
   A grube swetrzysko też mi się marzy, tylko ma wątpliwości, czy na pewno szydełkowe…

   • Aiden Decou

    Też się właśnie zastanawiam. Na drutach na pewno byłoby milsze. A że na drutach umiem w sumie tylko prawe i lewe i za bardzo nic więcej…;)

    • http://www.szkolaszydelkowania.pl/ perfidny_obibok

     Ale przecież dzierganie na drutach na tym polega: prawe i lewe. Tylko w odpowiedniej kombinacji 🙂 🙂 🙂

     • Aiden Decou

      Niby tak, ale przy ubraniowych rzeczach juz samo przeliczenie próbki mnie wykańcza ostatnio. Nie mowiąc już o tych kombinacjach oczkowych. Ćwiczę aktualnie robiąc baktusa i łapię się za głowę jak nierówne mi te oczka wychodzą 😉

     • http://www.szkolaszydelkowania.pl/ perfidny_obibok

      To podejdź do tego tak: każde nierówne oczko zbliża mnie do oczka równego.
      Z czasem i po przerobieniu iluś tam oczek zaczną wychodzić ładnie. Nie ma możliwości, żeby było inaczej 🙂

     • Aiden Decou

      Właśnie dlatego teraz robię baktusa, a potem pewnie się zabiorę za trójkątne chustę. Taka zwykłą, gładka żeby poćwiczyć prawe i lewe oczka 😉 a potem może odważę się wziąć za sweter 😉

     • http://www.szkolaszydelkowania.pl/ perfidny_obibok

      Ja na ćwiczenie prawych i lewych wybrałam swojego czasu kamizelkę z kapturem. Nie powiem, wyszła całkiem przyzwoicie. Ale nigdy hej nie założyłam, bo fason całkiem nie mój. Najważniejsze jednak, że od tamtego czasu mogę o sobie powiedzieć, że umiem robić na drutach. Radość ogromna 🙂