O tutorial na pokrowiec w pepitkę poprosiło kilka osób zaraz po tym, jak u Intensywnie Kreatywnej pokazałam taką jego wersję:

pokrowiec w pepitkę, szydełkowa pepitka, tutorial, szydełkowanie, crochet, Szkoła Szydełkowania

„Luksusowa”, bo czarno-złota skarpetka przyciąga uwagę wśród moich znajomych. Sama, przyznaję, z większym namaszczeniem wyciągam telefon z torebki. Jakbym samego pokrowca nie chciała zniszczyć.

Do zrobienia tej pierwszej wersji użyłam białego i czarnego kordonka bawełnianego, złota nić to wiskoza i poliester. Co ważne, wszystkie nici muszą być tej samej lub zbliżonej grubości. Moje miały po ok. 500-600 metrów w 100 gramach. Użyłam szydełka 1,5 mm.

Wersja tutorialowa, czyli biało-czerwona, powstała już z grubszego akrylu (ok. 270 m/100 g). Zmiana grubości powodowana była jedynie czytelnością tutorialu. Cienizna byłaby bardzo słabo widoczna na filmie. Użyłam szydełka 3,5 mm.

pokrowiec w pepitkę, szydełkowa pepitka, tutorial, szydełkowanie, crochet, Szkoła Szydełkowania

Wiem, że ta grubsza wersja nie prezentuje się tak pięknie i luksusowo jak wersja czarno-złota. Ma jednak swój urok. A dzięki temu, że pokazałam obie wersje, macie chociaż jakieś wyobrażenie, jak to-to może wyglądać w różnych wariantach włóczkowych.

Poniżej zamieszczam schemat wzoru zasadniczego na pepitkę:

pokrowiec w pepitkę, szydełkowa pepitka, tutorial, szydełkowanie, crochet, Szkoła Szydełkowania

Interesują nas kratki w obrębie czerwonego prostokąta. Kratki puste wykonujemy jednym kolorem, kratki z krzyżykiem – kolorem drugim. Sposób zmiany kolorów oraz, co ważniejsze, sprawiania, żeby podczas tych zmian powstrzymać nitki od totalnego zaplątania, pokazałam w filmie.

Znajdziecie w nim również sposób wykonania dobrze nam znanych oczek puff stitchale nieco w zmienionej formie.

Po przerobieniu ostatniego oczka i wyłączeniu nagrywania, zaczęłam intensywnie (nomen omen) myśleć, co dalej zrobić z tak pięknie rozpoczętą robótką. Mogłam ją spruć i włóczkę zachować do kolejnego tutorialu. A mogłam też pokrowiec dokończyć. I właśnie przez tę intensywność myślenia wpadła mi do głowy Agnieszka i jej Turniej Dziewiarski. Takim to sposobem mój pokrowiec z jednej strony jest taki, jak mamusia kazała, czyli w pepitkę. Z drugiej zaś ma serce, a nawet dwa! Dzięki temu zdobędę (mam nadzieję) jeden mały punkcik w turnieju.

A gdyby ktoś chciał również spróbować sił w tworzeniu serca, to tutaj jest jego schemat:

pokrowiec w pepitkę, szydełkowa pepitka, tutorial, szydełkowanie, crochet, Szkoła Szydełkowania

Jedna uwaga – schemat jest rozrysowany na moją liczbę oczek w okrążeniu, a raczej w połowie okrążenia. Jeśli będziecie robić pokrowiec z cieńszej włóczki, to z pewnością będziecie też mieli więcej oczek, które będziecie mogli przeznaczyć na wykonanie serca. W takim wypadku możecie sobie schemat w kilka minut rozrysować od nowa. Nie jest to trudne, główne zasady budowy takiego serducha macie na powyższej fotce.

 

PS Przypominam o poprzednim wpisie, w którym umieściłam kod rabatowy na zakup wydania specjalnego od „Mollie potrafi”: 150 pomysłów do zrobienia na drutach – recenzja

 • http://www.ampka.pl/ ampka

  Świetny jest ten pokrowiec w pepitkę! I faktycznie, czarny taki „dostojniejszy” 😉

  • http://www.szkolaszydelkowania.pl/ perfidny_obibok

   Magia klasycznych kolorów 🙂

 • mięta

  Bardzo ładny. Za jakiś czas sobie zrobię, ponieważ ten który miałam(niebieskiego kota) ktoś się nie bał i ..zajumał. I chwalę się, kardigan kończę obrabiać muszelkami..w końcu !

  • http://www.szkolaszydelkowania.pl/ perfidny_obibok

   No ja to był kot, to ja się wcale nie dziwię. Może trafił do jakiegoś kociarza 😉
   A za kardigan biję brawo! 🙂

 • http://zrecznerece.blogspot.com/ Agnieszka G (Zręczne Ręce)

  a ja dziękuję za ten tutorial bardzo. Wprawdzie pokrowca na razie nie będę robić ale ten wzór jest świetny na torebkę kopertówkę, którą już niebawem będę robić do jednego z leleweli 🙂

  • http://www.szkolaszydelkowania.pl/ perfidny_obibok

   O tak, kopertówka to świetny pomysł. Będę śledziła Twoje wykonanie, bo jestem ciekawa, z czego ją zrobisz. Czy już może to wiesz?

   • http://zrecznerece.blogspot.com/ Agnieszka G (Zręczne Ręce)

    Jeszcze niestety aż tak bardzo nad tym nie myślałam. Dopiero niedawno ten pomysł zaświtał mi w głowie 🙂 ale włóczka musi być ładna żeby torebeczka dobrze się prezentowała. Twój czerwony kolor bardzo, ale to bardzo mi się podoba. Ale ja uwielbiam czerwień i być może to ona będzie głównym motywem 🙂 Muszę nad tym pomyśleć. Mam włóczkę jedwabną typu lace, może właśnie ją wykorzystam. O moich postępach będę Cię informować i pewnie zadam jeszcze nie jedno pytanie 🙂 pozdrawiam

    • http://www.szkolaszydelkowania.pl/ perfidny_obibok

     Pewnie pytań nie będzie wcale tak dużo, ale jakby co to chętnie służę pomocą 🙂

     • http://zrecznerece.blogspot.com/ Agnieszka G (Zręczne Ręce)

      Uprzejmie donoszę, że ropoczęłam swoją torebeczkę. Kolory trochę szalone ale będzie mi pasowała do kurtki 🙂 Wszystkie informacje i podpowiedzi znajdujące się w poście są świetne. Nawet dowiedziałam się jak ukrywać nitki, żeby w środku nie wisiały 🙂 Mam jedno pytanie, które dotyczy łączenia rzędów oczkiem ścisłym. Chciałam bowiem każdy rząd łączyć oczkiem ścisłym na zakończenie czyli nie przerabiać na około. I tu pojawił sie niewielki problem bo brzeg torebki, gdzie jest łączenie nie jest tak ładnie zaokrąglony jak ten bez łączenia. Nie jest to aż tak bardzo widoczne ale jednak 🙂 I zastanawiam się co robię źle? A wykonuje to w nastepujący sposób: najpierw łączę oczkiem ścisłym pierwszy i ostatni półsłupek rzędu. Wkłuwam się w przestrzeń pomiedzy oczkiem łańcuszka a pierwszym półsłupkiem. Następnie robię 1 oczko łańcuszka i półsłupek i przerabiam rząd dookoła i łączę. Brzeg z łaczeniem wygląda tak jakby 1 oczko było za dużo. A możde ja przesadzam 🙂