Podobają Ci się rzeczy robione na drutach, ale zupełnie nie wiesz, jak się za nie zabrać? Włóczka się plączę, oczka uciekają, żyłka się skręca, a na koniec wychodzi coś, co niczego nie przypomina? Jeszcze do niedawna wszystko to przeżywałam. Miałam wrażenie, że nigdy nie będzie mi dane noszenie własnoręcznie zrobionej dzianiny, która będzie lekka, delikatna i z pięknymi warkoczami.

Na szczęście, jakiś geniusz wymyślił knooking (padam mu do stóp), czyli połączenie szydełka z żyłką lub nitką, dzięki któremu można szydełkiem tworzyć dzianiny, a one wyglądają, jakby były zrobione na drutach. Co więcej, niczym się nie różnią od tych „drutowych” i nawet można korzystać z instrukcji, które oryginalnie zostały rozpisane na druty. To się nazywa raj!

O samym sprzęcie do knookingu pisałam już jakiś czas temu tutaj: Zestaw do knookingu Addi Click, czyli moje przewrotne z drutami początki

Przyznaję, po kilku pierwszych projektach nie sięgałam do niego zbyt często, bo zaczęłam coraz śmielej patrzeć w kierunku drutów. Tak, ta odwaga to zasługa tego, że spróbowałam knookingu. Zatem jeśli chciałabyś, a boisz się drutów, to zacznij od szydełka z nitką. Sama poczujesz, że w pewnym momencie przyjdzie czas na druty.

knookingowy komin z warkoczami, warkocze knooking, komin z warkoczami, knooking, Szkoła Szydełkowania

W filmiku, który znajdziecie na samym dole tego wpisu, pokazuję co prawda krok po kroku, jak zrobić konkretny komin z warkoczami, jeden z dropsowych wzorów. Ale równie dobrze zasady czytania schematów i przerabiania poszczególnych oczek możecie zastosować do każdej innej instrukcji. Bo tak jak i druty, knooking to również tylko prawe i lewe oczka przerabiane w odpowiednich konfiguracjach.

Jeśli boisz się rzucać od razu na głęboką wodę, to zamiast proponowanego przeze mnie komina, sięgnij po podstawy, które znajdziesz u Ani z bloga wyszydelkowana.pl W górnym menu jest u niej jeszcze więcej informacji na temat knookingu. A potem wróć tutaj i spróbuj sił z kominem. Te przepiękne warkocze warte są każdej próby ich wykonania!

W tym filmiku pokazuję, jak na podstawie instrukcji na druty zrobić szydełkiem przepiękny knookingowy komin z warkoczami. Nikt nie pozna, że to nie druty!

Darmowa instrukcja: Cable Mist Można ją ściągnąć w pliku .pdf i wydrukować.

Szydełko: 4 mm na ściągacz i 5 mm na część ze wzorem, długość żyłki lub nitki: najlepiej minimum 70 cm i więcej (mierzone bez szydełka).

Włóczka: ok. 150 metrów w 100 gramach, najlepiej wełna lub mieszanka wełny z akrylem, na pewno nie czysty akryl. Moja niebieska bawełna nie sprawdziła się podczas przerabiania, bo nie była elastyczna, trudno się przerabiało warkocze.

Film jest dość długi, ale przecież można do niego wracać. Jeśli cokolwiek nie będzie jasne, śmiało pytaj. Po to tutaj jestem 🙂 Powodzenia!

 • blondieenka

  Próbowałam tej techniki (najprostszy ścieg) ale bez profesjonalnego szydełka.Chciałam sobie kupić szydełko ale w pasmanterii w moim mieście pani takowego nie posiadła, w ogóle była zdziwiona, że coś takiego istnieje i na początku chciała mi wcisnąć igły do quilingu (wg niej brzmi to podobnie) więc nic innego mi nie pozostało jak do zwykłego szydełka przykleić taśmą klejąca nitkę i spróbować:) Tyle że na dłuższą metę takie rozwiązanie nie jest dobre.
  Powiem szczerze druty mnie nie fascynują i wszelkie próby oswojenia się z nimi kończą się w przedbiegach:) ale na zrobienie czegoś tą techniką pewnie bym się pokusiła:) Wiec pewnie kiedyś zaopatrzę się w profesjonalne szydełko i może coś tam wykombinuję ale znając mnie to bardzo odległa przyszłość.
  Zapomniałabym komin wygląda fantastycznie:)
  Pozdrawiam

  • http://www.szkolaszydelkowania.pl/ perfidny_obibok

   Bardzo dziękuję 🙂
   Jeśli będziesz już na etapie wyboru szydełka, to zwróć uwagę by nie było szersze na końcu, tam, gdzie przeciąga się włóczkę. Ja od takiego zaczynałam (od Prym) i to było bardzo denerwujące, podobnie jak taśma klejąca. A odkąd mam ten złoty zestaw, robi się dużo dużo lepiej. Jedyne zastrzeżenie mam do tej końcówki żyłki.