Droga Rękodzielniczko, to nie jest wpis dla Ciebie. Nie zerkaj, co jest niżej, nie scrolluj. Wystarczy, że skopiujesz link i prześlesz go swojemu św. Mikołajowi. A my już zajmiemy się resztą.

Drogi św. Mikołaju, trafiłeś tutaj zapewne z polecenia swojej Rękodzielniczki. Zapewne co roku zastanawiasz się, co jej podarować. Nie znasz się na tych wszystkich jej przydasiach, ale wiesz, ile radości jej sprawiają. Bardzo dobrze, że tutaj jesteś! Spróbuję co nieco Ci podpowiedzieć i podrzucić kilka przydatnych linków.

Traktuj tę listę jako podpowiedź, a nie konieczność. Ty jeden znasz swoją Rękodzielniczkę i tylko Ty wiesz, czym się zajmuje, czy chciałaby spróbować jakiejś nowej techniki, albo czy tej swojej wybranej oddaje się całą sobą.

Większość linków prowadzi do różnych sprzedawców na portalu DaWanda lub Etsy. Zazwyczaj oprócz prezentowanego przeze mnie przedmiotu, mają oni też całą masę innych cudowności. Warto się wtedy u nich nieco dłużej rozejrzeć.

Ceny prezentowanych przedmiotów mogą się różnić na innych stronach. Jeśli spodoba Ci się jakiś pomysł na prezent, nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś poszukał tego samego gdzieś indziej.

Przy każdym przedmiocie znajdziesz kilka słów ode mnie z wyjaśnieniem, co to właściwie jest, do czego służy i dla kogo jest przeznaczone.

 

1. Zestaw startowy do tworzenia biżuterii

Na zdjęciu jeden z wielu zestawów od tego sprzedawcy. W ofercie są zarówno mniejsze, jak i większe.

Jak sama nazwa mówi, jest to zestaw startowy, czyli przeznaczony dla kogoś, kto dopiero zaczyna lub kiedyś wspomniał, że chciałby zacząć swoją przygodę w tworzeniu biżuterii.

prezenty dla rękodzielniczek, zestaw koralików, Szkoła Szydełkowania

 

2. Zestaw startowy do filcowania na sucho

Filcowanie polega na specjalnej obróbce wełny, dzięki czemu można tworzyć różnego rodzaje ozdoby do domu czy biżuterię. Zestaw dla kogoś, kto szuka nowych możliwości w tworzeniu w wełnie.

zestaw startowy do filcowania na sucho, prezenty dla rękodzielniczek, Szkoła Szydełkowania

 

3. Papier ryżowy do decoupage

Papier ryżowy czy serwetki to jeden z podstawowych materiałów do ozdabiania przedmiotów metodą decoupage. Jeśli Twoja Rękodzielniczka zajmuje się tą techniką, zwróć również uwagę na różnego rodzaju kleje, farby i przedmioty do ozdabiania.

papier ryżowy do decoupage, prezenty dla rękodzielniczek, Szkoła Szydełkowania

 

4. Bezpieczne oczy do tworzenia zabawek

Jest to pomysł na prezent dla osoby, która szyje lub szydełkuje zabawki. Można je kupić na sztuki lub w zestawach. Zestawy zwykle, nie wiedzieć czemu, sprawiają więcej radości 🙂

bezpieczne oczy do tworzenia zabawek, prezenty dla rękodzielniczek, Szkoła Szydełkowania

 

5. Bezpieczne noski do maskotek

Przeznaczenie – jak wyżej. Im bardziej wymyślne noski, tym lepiej.

bezpieczne noski do maskotek, prezenty dla rękodzielniczek, Szkoła Szydełkowania

 

6. Ręcznie barwiona włóczka

Włóczki nigdy za dużo! Jeśli Twoja Rękodzielniczka szydełkuje lub robi na drutach, to taki prezent na pewno ją ucieszy. Jeśli zależy Ci na zrobieniu jeszcze lepszego wrażenia, pomyśl o włóczce ręcznie barwionej, a nawet przędzionej. Im bardziej szlachetna nitka (wełna, alpaka, jedwab, kaszmir), tym lepiej.

ręcznie barwiona włóczka, prezenty dla rękodzielniczek, Szkoła Szydełkowania

 

7. Młynek do plecenia sznurka

Młynek to jeden z gadżetów, który dobrze mieć. Za jego pomocą z włóczki powstają sznurki, które potem można wykorzystać w kolejnych projektach. Znacznie przyspieszy pracę, jeśli Twoja Rękodzielniczka do tej pory pracowała na laleczce dziewiarskiej.

młynek do plecenia sznurka, prezenty dla rękodzielniczek, Szkoła Szydełkowania

 

8. Krzywik krawiecki giętki

To już propozycja dla osób, których pasją jest szycie na maszynie, choć nie tylko. Giętkość ułatwia pomiar nawet bardziej skomplikowanych kształtów.

krzywik krawiecki giętki, prezenty dla rękodzielniczek, Szkoła Szydełkowania

9. Zestaw szydełek w piórniku

Jeśli Twoja Rękodzielniczka ma swoje jedno ulubione szydełko i drży w obawie przed jego zniszczeniem lub zgubieniem, albo jeśli ma tuzin i każde w innym miejscu, to warto sprezentować jej taki lub podobny zestaw. Najładniej prezent będzie wyglądał w dedykowanym piórniku. I najlepiej, żeby szydełka były w wielu rozmiarach, wtedy jest mniejsza szansa na to, że nagle tego najbardziej potrzebnego brakuje.

zestaw szydełek w piórniku, prezenty dla rękodzielniczek, Szkoła Szydełkowania

 

10. Zestaw szydełek z rączką

Są osoby, którym wygodniej operuje się szydełkiem z rączką. Jak sprawdzić, czy Twoja Rękodzielniczka do takich należy? Jeśli ostatnio włożyła zwykłe szydełko do oprawki po długopisie albo obkleiła je modeliną – to tak, ona potrzebuje takiego właśnie szydełka.

zestaw szydełek z rączką, prezenty dla rękodzielniczek, Szkoła Szydełkowania

 

11. Szydełko ręcznie zdobione

A jeżeli Twoja Rękodzielniczka lubi przedmioty z duszą, możesz pokusić się o ręcznie zdobione lub nawet wytwarzane narzędzia do jej ulubionej techniki.

szydełko ręcznie zdobione, prezenty dla rękodzielniczek, Szkoła Szydełkowania

 

12. Obręcz dziewiarska

Z obręczy ucieszy się Rękodzielniczka, która robi bardzo dużo czapek, kominów, szalików, a nawet skarpetek. Dzięki niej będzie mogła sięgnąć po nowe wzory. Wersja ze zdjęcia to model najbardziej uniwersalny z wieloma możliwościami ustawień, ale na rynku znajdziesz też dużo tańsze zestawy.

obręcz dziewiarska, prezenty dla rękodzielniczek, Szkoła Szydełkowania

 

13. Zestaw stopek do maszyny do szycia

Ten zestaw to propozycja dla osoby, która szyje od niedawna i prawdopodobnie wciąż kompletuje wyposażenie swojej pracowni. Zestaw pasuje nie tylko do nowych maszyn, dzięki dołączonym przejściówkom skorzystają z niego również posiadaczki starszych maszyn do szycia.zestaw stopek do maszyn do szycia, prezenty dla rękodzielniczek, Szkoła Szydełkowania

14. Mata do cięcia samogojąca

Jeśli Twoja Rękodzielniczka tnie materiał lub papier na drobne kawałki, a potem łączy je w coś większego, to prawdopodobnie będzie potrzebowała takiej maty samogojącej. To taka podkładka, którą kładzie się na stół, żeby go podczas krojenia nie uszkodzić. Dostępnych jest kilka rozmiarów w zależności od wielkości wykonywanych projektów oraz dostępnego miejsca w pracowni. Do kompletu warto dokupić nóż kołowy, który również ułatwi pracę.

mata do cięcia samogojąca, prezenty dla rękodzielniczek, Szkoła Szydełkowania

15. Motowidło / parasolka dziewiarska

Jeśli kiedykolwiek pomagałeś swojej Rękodzielniczce w przewijaniu włóczki, to wiesz, ile czasu to zajmuje. No to proszę, motowidło zastępuje w tym procesie Twoje ramiona. Nie dziękuj!

motowidło parasolka dziewiarska, prezenty dla rękodzielniczek, Szkoła Szydełkowania

16. Zwijarka do włóczki

A żeby jeszcze bardziej usprawnić cały proces przewijania włóczki, ktoś mądry wymyślił taką zwijarkę. Wystarczy kręcić korbką i kłębki same się zwijają.

zwijarka do włóczki, prezenty dla rękodzielniczek, Szkoła Szydełkowania

17. Zestaw drutów

Z takiego lub podobnego zestawu drutów ucieszy się niejedna dziewiarka. Tutaj również dobrze byłoby gdyby zestaw był w jakimś etui, posiadał jak najwięcej rozmiarów, do tego kilka długości żyłek. Druty mogą być bambusowe, metalowe, plastikowe. I niestety, nie podpowiem, który rodzaj jest najlepszy, bo każdy może coś innego preferować. Spróbuj podpytać.

zestaw drutów, prezenty dla rękodzielniczek, Szkoła Szydełkowania

 

18. Proszkowana kreda krawiecka

Drobiazg, który baaardzo ułatwia pracę osobom szyjącym. Może to być taka kreda jak na zdjęciach, ale mogą to być również samoznikające pisaki, różnego rodzaju kredki, a nawet kredy przypominające mydełka – wszystkie służą do odrysowywania wykrojów na materiale.

proszkowana kreda krawiecka, prezenty dla rękodzielniczek, Szkoła SzydełkowaniaInstrukcje amigurumi

Jeśli Twoja Rękodzielniczka potrafi szydełkiem wyczarować piękną zabawkę, ale zawsze korzysta jedynie z darmowych wzorów, to możesz pokusić się o kupno instrukcji na coś wyjątkowego. Poniżej zamieszczam kilka linków do instrukcji wykonania takich zabawek. Uwaga! Kupuje się tylko plik pdf z instrukcją najczęściej po angielsku. Warto więc pomyśleć o wydruku i ładnym zapakowaniu takiego prezentu.

Kliknięcie w nazwę lub zdjęcie przeniesie Cię do tego konkretnego wzoru, ale ci sami sprzedawcy mają dużo, dużo więcej instrukcji. Warto trochę u nich pobuszować.

19. Lalka Jessica

Lalka Jessica, amigurumi, instrukcja, prezenty dla rękodzielniczek, Szkoła Szydełkowania

20. Zaczarowany zegar

zaczarowany zegar, amigurumi, instrukcja, prezenty dla rękodzielniczek, Szkoła Szydełkowania

21. Pies rasy basset

Ten sam sprzedawca ma w ofercie również wzory na inne rasy psów.

pies rasy basset, amigurumi, instrukcja, prezenty dla rękodzielniczek, Szkoła Szydełkowania

22. Czerwony Kapturek

Czerwony Kapturek, amigurumi, instrukcja, prezenty dla rękodzielniczek, Szkoła Szydełkowania

23. Święty Mikołaj

Święty Mikołaj, amigurumi, instrukcja, prezenty dla rękodzielniczek, Szkoła Szydełkowania

24. Postacie z „Kubusia Puchatka”

postacie z Kubusia Puchatka, amigurumi, instrukcja, prezenty dla rękodzielniczek, Szkoła Szydełkowania

25. Lalka Monja

Lalka Monja, amigurumi, instrukcja, prezenty dla rękodzielniczek, Szkoła Szydełkowania

26. Szydełko jest proste

A jeśli Twoja Rękodzielniczka dopiero zaczyna przygodę z szydełkowaniem lub coś tam Ci kiedyś wspomniała, że chciałaby zacząć, to dodatkiem do prezentu może być np. książka, o której pisałam tutaj: Szydełko dla początkujących – recenzja. Jest to idealna pozycja dla osób początkujących.

Na końcu wpisu dowiesz się, jak kupić ją jeszcze taniej, niż jest oferowana w regularnej sprzedaży.

 

27. Książki

Dobra książka potrafi rozwiązać niemal każdy dylemat dotyczący braku pomysłu na prezent. Również dla Rękodzielniczki znajdziesz coś odpowiedniego. Zajrzyj do mojego ubiegłorocznego wpisu, gdzie znajduje się zestawienie 28 książek, które każda rękodzielniczka chciałaby znaleźć pod choinką

 

28. Karta podarunkowa do pasmanterii internetowej

A jeśli to wszystko, co przed chwilą przeczytałeś, nadal jest dla Ciebie czarną magią i nadal nie jesteś pewien, co wybrać, to pomyśl o karcie podarunkowej do jakiejś dobrze wyposażonej pasmanterii internetowej. Ja tutaj wklejam link do mojej ulubionej, ale równie dobrze możesz wybrać jakąś inną. Wystarczy tylko sprawdzić, czy mają karty w ofercie. Oczywiście, zamawiasz wartość, jaka Ci najbardziej odpowiada, a potem Twoja Rękodzielniczka buszuje, z wypiekami na twarzy przebiera, wybiera, dorzuca do koszyka i rzuca Ci się na szyję. O takim św. Mikołaju marzyła całe swoje twórcze życie. 🙂

karta podarunkowa do pasmanterii internetowej, prezenty dla rękodzielniczek, Szkoła Szydełkowania

 

 

 • http://szydelkowecudasie.blogspot.com/ Iwona Janiak

  Ile ja bym sobie prezentów wybrała… Ale ta obręcz dziewiarska najbardziej przykuła moją uwagę, chociaż połowę z listy mogłabym dostać 😛

  • http://www.szkolaszydelkowania.pl/ perfidny_obibok

   Nie ograniczaj się tylko do połowy 🙂 🙂 🙂

 • Szydełkowa pasja Kaśki

  Świetne pomysły, trzeba teraz tylko napisac list do Mikołaja 😀

  • http://www.szkolaszydelkowania.pl/ perfidny_obibok

   Koniecznie! Na pewno przyjmie go z ulgą, że nie musi się więcej głowić 🙂