To już dzisiaj – przyszedÅ‚ czas na ostatnie nasze spotkanie w ramach Tygodnia elementarno-tutorialowego. Jestem Wam wdziÄ™czna, że przyłączyliÅ›cie siÄ™ do zabawy i że wciąż siÄ™ przyłączacie. Kurs oczywiÅ›cie nie zniknie i zawsze bÄ™dziecie mogli do niego zajrzeć, kiedy przez przypadek Wam siÄ™ coÅ› zapomni.
DziÄ™kujÄ™ za Wasze miÅ‚e sÅ‚owa, pochwaÅ‚y, podziÄ™kowania. To miód na moje serce, naprawdÄ™. DziÄ™ki tym komunikatom zwrotnym wiem, że to, co robiÄ™, ma sens. Dlatego w gÅ‚owie kieÅ‚kujÄ… już pomysÅ‚y na kolejne podobne akcje. 
Codziennie odsÅ‚aniaÅ‚am fragment zdjÄ™cia spod niebieskiej grafiki. StaraÅ‚am siÄ™ odsÅ‚aniać fragmenty nawiÄ…zujÄ…ce do aktualnie przerabianych elementów. Wczoraj tej fragment odsÅ‚oniÄ™ty przypominaÅ‚ mi anioÅ‚ka, dzisiaj wrÄ™cz przeciwnie – to jakiÅ› potwór albo co najmniej wielkooka sowa. 
Rozwiązanie zagadki za chwilę. Tymczasem dzisiaj zrobimy sobie te oczy 🙂
Nie miałam do nich schematu. To znaczy miałam, ale okazało się, że czegoś mu brakuje, dlatego musiałam więcej odczytywać ze zdjęcia, niż z samego schematu. I oto mój rysunek:
 (TrochÄ™ jajko, ale obiecujÄ™, że wkrótce schemat zostanie przeniesiony do wersji cyfrowej i pojawi siÄ™ tu bardziej przejrzysta wersja).
Edit 2.09.2013 – wersja cyfrowa, którÄ… stworzyÅ‚ dla nas Ponter.
 
Po czterech dniach nauki wiecie już, jak ten schemat zrobić. I pewnie zrobicie to takim ekspresem, że zanim się obejrzę, już będę miała ich całą masę na skrzynce mailowej 🙂
Dlatego dzisiaj moje instrukcje będą bardzo ogólnikowe. Komu mimo wszystko schemat sprawi jakieś problemy, niech da znać, postaram się rozwiać wątpliwości.
Zaczynamy od 7 oczek łańcuszka, zamykamy kółeczko oczkiem ścisłym zamykającym i rozpoczynamy pierwsze okrążenie od 3 oczek łańcuszka.
Uwaga – jeÅ›li ktoÅ› zechce, można rozpocząć od kółeczka z 6 oczek Å‚aÅ„cuszka, wtedy otwór w Å›rodku elementu bÄ™dzie mniejszy. Trudno bÄ™dzie jednak potem przez te mniejsze kółeczko poprowadzić aż 21 sÅ‚upków. A po co nam może siÄ™ przydać mniejsze kółeczko – wyjaÅ›ni siÄ™ za chwilÄ™.
Okrążenie 1. to 21 słupków pojedynczych wkłutych w środek początkowego kółeczka. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym zamykającym wkłutym w 3. oczko łańcuszka.
Do 2. okrążenia przechodzimy 4 oczkami łańcuszka.
I przez całe okrążenie robimy na przemian słupek pojedynczy, oczko łańcuszka, słupek pojedynczy. Słupki wkłuwamy po kolei we wszystkie słupki niższego okrążenia. Zatem liczba oczek przerobionych podwaja nam się w stosunku do poprzedniego okrążenia.
Okrążenie zamykamy tak, jak poprzednie.
Do 3. okrążenia przechodzimy 3 oczkami łańcuszka.
Teraz robimy tylko słupki pojedyncze. Wkłuwamy je po jednym we wszystkie oczka niższego okrążenia (raz pod dwie nitki słupka, raz pod oczko łańcuszka). Zatem słupków jest tyle samo, co wszystkich oczek w poprzednim okrążeniu.
Okrążenie zamykamy, tak jak poprzednie.
Do 4. okrążenia przechodzimy 4 oczkami łańcuszka i przerabiamy je podobnie, jak okrążenie 2: na przemian słupki z oczkami łańcuszka. Znowu liczba oczek zwiększy nam się podwójnie w stosunku do okrążenia poprzedniego.
Zamykamy okrążenie
I ostatnie okrążenie. Robimy w nim łuki z 5 oczek łańcuszka osadzone półsłupkiem na co drugim łuku niższego okrążenia.
Pierwszy łuk w tym okrążeniu robimy z 6 oczek łańcuszka. Dalej zgodnie ze schematem.
A poniższe zdjÄ™cie pokazuje już połączone dwa elementy. 
LiczÄ…c od poczÄ…tku okrążenia – elementy łączymy ze sobÄ… od 4. Å‚uku. 
W białym elemencie, podczas przerabiania łuków, środkowe oczka łańcuszka zastępowałam kolejno: słupkiem podwójnym, słupkiem pojedynczym, półsłupkiem i znowu słupkiem pojedynczym i słupkiem podwójnym.
 Ale mam też dla Was dzisiaj jeszcze jeden schemat. Nieco mniejszy, bo w 1. okrążeniu robi siÄ™ tylko 18 sÅ‚upków.

Rozrysowałam go także własnoręcznie. Jest trochę bardziej skomplikowany, bo występują w nim słupki przerabiane razem (w 3. i 5. rzędzie), ale co to dla Was, prawda?

Przećwiczcie najlepiej oba schematy i wybierzcie swój ulubiony. Nauczcie się go, bo już w następnym tygodniu będziecie na nim ostro pracować.

Tadaaam!!!

(Źródło: https://secure.letarteswimwear.com/index.php?p=product&id=281&parent=3)

Wiem, że to byÅ‚a tajemnica poliszynela, bo wszyscy wiedzieli, ale nikt gÅ‚oÅ›no nie mówiÅ‚. DziÄ™kujÄ™ Wam za to. DziÄ™ki temu dzisiaj mogÄ™ oficjalnie ogÅ‚osić, że bÄ™dziemy robić szorty. TrochÄ™ na odczarowanie nieuchronnie zbliżajÄ…cej siÄ™ jesieni. (I wÅ‚aÅ›nie teraz rozumiemy, po co nam mniejsze kółeczka w samym Å›rodku elementu – żeby nam nic przez nie wychodziÅ‚o na wierzch :)))
Oczywiście zawdzięczacie je Intensywnie Kreatywnej, która takim pomysłem rzuciła. Więc teraz my w podzięce rzucamy się przed nią na kolana. Przez moment był nawet pomysł, by to ta sama Intensywnie Kreatywna zrobiła dla Was wykrój na podszewkę do takich szortów, coby te bardziej wstydliwe z nas mogły w nich nawet listonoszowi drzwi otwierać. Agnieszka jednak orzekła, że to zbyt skomplikowana sprawa. Dlatego pojawi się inne rozwiązanie.
(Po cichutku dodam, że próbowałam w jeszcze jednym źródle wyżebrać dla nas wykrój na takową podszewkę, ale zostałam potraktowana jak dziecko i sprowadzona do parteru. A że ja raczej ugodowa jestem, to zapominam i słowem nawet nie pisnę, kto, gdzie i kiedy).
Zatem kolejny raz okazuje siÄ™, że koniec przygody to tak naprawdÄ™ poczÄ…tek nastÄ™pnej. Nie obiecujÄ™ jednak, kiedy dokÅ‚adnie zaczniemy robić szorty. Na pewno bÄ™dzie to przyszÅ‚y tydzieÅ„ i na pewno pierwsza jego poÅ‚owa. 
Ale teraz, wybaczcie, przez weekend trochÄ™ pomilczÄ™, bo muszÄ™ odpocząć. Jestem zwyczajnie zmÄ™czona, mąż na mnie fuka, że blog ważniejszy, kot patrzy spod kota, że niedogÅ‚askany. Nie przypuszczaÅ‚am, że bÄ™dzie tak ciężko, kiedy wpadÅ‚am na pomysÅ‚ tej akcji. Ale, wiecie co – nie żaÅ‚ujÄ™. ByÅ‚o wspaniale. DziÄ™ki Wam i tak wspaniaÅ‚emu Waszemu odzewowi.
Dziękuję!!!