śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

Zaczynamy Śnieżny tydzień w Szkole Szydełkowania. Codziennie na blogu ukazywać się będą tutoriale przygotowane z myślą o osobach, które dopiero zaczynają swoją przygodę z szydełkiem. Będę pisać o rzeczach najprostszych z najprostszych, pokazywać rozwiązania, które dla wytrawnych szydełkoholiczek są oczywiste, ale początkującym mogą spędzać sen z powiek. Postaram się w jednym miejscu zebrać wszystko, co będzie Wam potrzebne, by samodzielnie sięgać po coraz trudniejsze schematy. A wszystko po to, by grono szydełkujących wciąż się powiększało.

Tak jak już pisałam w komentarzach pod poprzednim wpisem, przez cały tydzień będziemy robili śnieżynki. Ja potem powieszę je w oknie (w jaki sposób? – pokażę). Ale Wy równie dobrze możecie zawiesić je na choinkach albo gdziekolwiek tylko chcecie.

Starałam się schematy dobrać tak, aby ich poziom trudności z każdym dniem wzrastał. Chciałabym jednak, żebyście miały świadomość tego, że jeśli cokolwiek sprawi Wam trudność, to ja jestem do Waszej dyspozycji. Nie obawiajcie się pytać.

***
Czas przystąpić do pierwszej lekcji. Zacznijmy od schematu.

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

(Schemat przygotował dla nas Ponterek na podstawie innego, który znalazłam w necie. Oryginał nie prezentował się ciekawie, stąd ta przeróbka. Ale dzięki temu można go sobie powiększyć do całkiem niezłych rozmiarów).

Do wykonania pierwszej śnieżynki będziemy potrzebowali następujących oczek:
oczko łańcuszka (przez pętelkę, która znajduje się na szydełku przeciągamy nitkę idącą od kłębka) – na schemacie oznaczone jako kropki.
– oczko ścisłe zamykające (szydełko poprowadzić przez odpowiednie oczko leżące poniżej, nawinąć na
szydełko 1 narzut, a następnie poprowadzić nitkę jednym ruchem przez
oczko i pętelkę znajdującą się na szydełku) – na schemacie oznaczone jako łuki nad oczkami łańcuszka.
– słupek z jednym narzutem lub też słupek pojedynczy (nawinąć na szydełko 1 narzut, szydełko wkłuć w odpowiednie oczko niższego rzędu i
przeciągnąć nitkę. Na szydełku znajdują się w tej chwili 3 pętelki,
które należy przerobić parami, tzn. nawinąć na
szydełko 1 narzut i przeciągnąć nitkę przez 2 pętelki. Pozostałe 2
pętelki przerobić z nowym narzutem) – na schemacie są to pionowe kreseczki z jedną kreską poziomą.
– słupek podwójny – słupek podwójnie nawinięty (nawinąć na szydełko
2 narzuty, szydełko wkłuć w odpowiednie oczko i
przeciągnąć nitkę. Na szydełku znajdują się w tej chwili 4 pętelki,
które należy przerobić parami, tzn. nawinąć na
szydełko 1 narzut i przeciągnąć nitkę przez 2 pętelki. Na szydełku
znajdują się 3 pętelki. Z kolejnym narzutem przerobić kolejne 2 pętelki,
aby na szydełku zostały jeszcze 2 pętelki. Ostatnie 2
pętelki przerobić z kolejnym narzutem) – na schemacie oznaczone jako pionowe kreseczki z dwiema poziomymi.
słupki zakończone razem w 2. okrążeniu są to słupki pojedyncze, a w 3. – słupki podwójne. Istota ich przerabiania polega na tym, że słupków nie przerabia się do końca, to znaczy ostatni narzut, który miałby je zamknąć, przerabia się przez wszystkie słupki. Dokładniej pokażę to w odpowiednimi miejscu.
półsłupek (szydełko poprowadzić przez odpowiednie oczko leżące poniżej, nawinąć na szydełko 1 narzut i przeciągnąć nitkę. Na szydełku znajdują się w tej chwili 2 pętelki, które należy przerobić z kolejnym narzutem) – na schemacie oznaczone jako pionowe kreseczki.

Co jest jeszcze ważne podczas szydełkowania:
– robótki przerabiane w okrążeniach najczęściej zaczynamy od kilku oczek łańcuszka, które zamykamy w kółeczko oczkiem ścisłym zamykającym;
– każde kolejne okrążenie rozpoczynamy kilkoma oczkami łańcuszka – zastępują one inne oczka z tego okrążenia. Zazwyczaj liczba tych początkowych oczek w okrążeniu jest pokazana, ale możecie zapamiętać, że każdy słupek ma odpowiadającą mu liczbę oczek łańcuszka. W miarę nabierania wprawy będziecie wiedzieli, że półsłupek to 1 oczko łańcuszka, a słupek pojedynczy to 3 oczka łańcuszka „zastępcze”.
– oczka ścisłe zamykające służą przede wszystkim do zamykania okrążeń. Ale, co równie ważne, służą także do przechodzenia nieco dalej wzdłuż okrążenia. I taką sytuację mamy już dzisiaj. Oczkami łańcuszka będziemy przechodzili wzdłuż łuku, by kolejne okrążenie rozpocząć na środku tegoż łuku. Dokładniej o tym będzie w odpowiednim miejscu.
– kolejne okrążenia na schemacie oznaczone są różnymi kolorami na zmianę, żeby było łatwiej odnajdować się w robótce. Dodatkowo okrążenia są ponumerowane. Wszystko dla ułatwienia. Pierwszego kółeczka z oczek łańcuszka nie numeruje się.

To co? Gotowi? Zaczynamy!

A zaczynamy od zrobienia pętelki na szydełku.
Nitkę układamy tak, jak na poniższym zdjęciu. Chodzi o to, by pod pętelką ułożyć nitkę idącą od kłębka (to ta, co wychodzi u góry poza kadr). I pod tę nitkę idącą od kłębka wsuwamy szydełko, ale pętelka leży pod szydełkiem. Za chwilę pociągnę za nitkę końcową i nitkę idącą do kłębka…

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

 I w ten sposób zacisnę pierwszą pętelkę na szydełku. Zabawa się zaczyna.

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

Zaczynamy od zrobienia 7 oczek łańcuszka. Pamiętamy jednak, by nitkę narzucać na szydełko od tyłu do przodu i dopiero potem przeciągać tę nitkę przez pętelkę znajdującą się na szydełku.

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

Po zrobieniu 7 oczek łańcuszka (pętelka na szydełku nie jest liczona), zamykamy je w kółeczko.
Szydełko wkłuwamy w pierwsze zrobione przez nas oczko łańcuszka.

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

 Nawijamy nitkę na szydełko i przeciągamy ją jednym ruchem przez oba oczka znajdujące się na szydełku. Zrobiliśmy właśnie oczko ścisłe zamykające.

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

Rozpoczynamy okrążenie nr 1. Będziemy w nim na przemian robić słupki pojedyncze z oczkami łańcuszka.
 Zaczynamy od zrobienia 3 oczek łańcuszka, które mają za zadanie zastąpienie pierwszego słupka. A potem robimy jeszcze 1 oczko łańcuszka, które ma oddzielać słupki. Razem daje nam to 4 oczka łańcuszka.

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

Teraz zrobimy nasz pierwszy słupek pojedynczy.
Najpierw nawijamy nitkę na szydełko (przypominam od tyłu do przodu, pod szydełkiem), a następnie wkłuwamy szydełko w sam środek naszego kółeczka. Ponownie nawijamy nitkę na szydełko i przeciągamy ją przez kółeczko (wyjmujemy szydełko z kółka).
Na szydełku mamy 3 pętelki.

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

Mała podpowiedź. Przy tym wkłuwaniu szydełka w kółko staramy się nitkę końcową (tę, które nie idzie od kłębka) ułożyć wzdłuż oczek tworzących kółko. W ten sposób nitka ta będzie w środku przerabianych słupków i dzięki temu od razu ją zabezpieczymy. Po skończeniu pierwszego okrążenia wystarczy ją obciąć i nic więcej nie będziemy musieli z nią robić.

Te 3 pętelki musimy przerobić parami. To znaczy, że musimy: ponownie nawinąć nitkę na szydełko i przeciągnąć ją przez pierwsze dwie pętelki, które znajdują się na szydełku. W tej chwili na szydełku mamy jeszcze 2 pętelki.

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

Z kolejnym narzutem przerabiamy te dwie pętelki, by na szydełku została już tylko jedna. W ten sposób zrobiliśmy nasz pierwszy słupek pojedynczy.
Teraz robimy 1 oczko łańcuszka dla oddzielenia słupków.

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

I robimy dalej na zmianę: słupek pojedynczy, oczko łańcuszka. Wszystkich słupków ma być 15 + 1 zastąpiony przez 3 oczka łańcuszka, razem 16.
Pamiętamy, by szydełko wkłuwać w sam środek kółka. Dzięki temu środek będzie się ładnie prezentował, a poza tym będziemy mogli spokojnie te słupki oparte na kółku przesuwać, by mogły się wszystkie zmieścić.
Zobaczcie – na poniższym zdjęciu jest dopiero 12 słupków, a już nie ma miejsca. Wystarczy je tylko trochę przesunąć po kółeczku początkowym…

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

I już jest miejsce na zrobienie wszystkich słupków.

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

Po zrobieniu ostatniego słupka i następującego po nim oczka łańcuszka, musimy zamknąć pierwsze okrążenie. A zamykamy je oczywiście oczkiem ścisłym zamykającym wkłutym w 3. oczko łańcuszka, które zrobiliśmy na początku tego okrążenia. O, właśnie tak:

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

Pierwsze okrążenie (prawie) skończone, to przyszedł czas, by pokazać Wam, co teraz trzeba zrobić z majtającą się końcówką nitki.
Przez całe okrążenie układałam ją pod wszystkimi słupkami. Dzięki temu mam ją pięknie zabezpieczoną. Za chwilę ją obetnę i o niej zapomnę. Już nic więcej nie trzeba z nią robić.

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

Rozpoczynamy 2. okrążenie. Będziemy w nim robili grupy z 3 pojedynczych słupków zakończonych razem, a grupy te poprzetykane są łukami z 5 oczek łańcuszka.
Słupki będziemy opierać nad oczkiem łańcuszka poprzedniego okrążenia, czyli znowu szydełko poprowadzimy pod łukiem, nie będziemy go wkłuwać w żadne oczko. Ale żeby zacząć pierwszą grupę, musimy zrobić jeszcze jedno oczko ścisłe zamykające, które formalnie należy do poprzedniego okrążenia. Wkłuwamy je w 4. oczko łańcuszka.
Następnie robimy 3 oczka łańcuszka.

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

Teraz będziemy robić słupki pojedyncze zakończone razem. Rozpoczynamy je dokładnie tak samo, jak słupki w poprzednim okrążeniu. Czyli robimy jeden narzut, prowadzimy szydełko pod łukiem z jednego oczka łańcuszka poprzedniego okrążenia. Robimy kolejny narzut i przeciągamy nitkę (wyjmujemy szydełko spod łuku).
Na szydełku mamy teraz 3 pętelki.

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

Pętelki tak jak poprzednio, należy przerabiać parami. Dlatego robimy kolejny narzut i przerabiamy z nim pierwsze dwie pętelki. Nadal na szydełku mamy dwie pętelki.
I na razie je zostawiamy. Na razie nie kończymy tego słupka.

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

Dokładnie tak samo przerabiamy drugi słupek. Czyli przerabiamy z niego tylko dwie pierwsze pętelki. Tak aby na szydełku zostały nam 3 pętelki. Od prawej na szydełku mamy – pętelkę z oczka łańcuszka, pętelkę z pierwszego słupka oraz pętelkę z drugiego słupka. Teraz na szydełko należy nawinąć nitkę…

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

I przeciągnąć ją przez wszystkie 3 pętelki znajdujące się na szydełku. Mamy pierwszą grupę słupków.

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

Teraz robimy 5 oczek łańcuszka.

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

I przerabiamy kolejną grupę słupków zakończonych razem pod kolejnym łukiem z 1 oczka łańcuszka niższego okrążenia.
Poniższe zdjęcie pokazuje, że 2. grupa różni się od pierwszej. Spowodowane jest to przez to, że w pierwszej grupie, pierwszy słupek zastąpiony był przez oczka łańcuszka.
W drugiej grupie przed jej zakończeniem na szydełku mamy 4 pętelki (nie 3 jak poprzednio). I te 4 pętelki przerabiamy razem z kolejnym narzutem.

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

Tu widać już zamkniętą drugą grupę słupków.

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

I do końca okrążenia przerabiamy: grupy z 3 słupków pojedynczych zakończonych razem opartych na każdym kolejnym łuku z oczka łańcuszka niższego okrążenia, a pomiędzy nimi robimy łuki z 5 oczek łańcuszka.
Tak wygląda całe 2. okrążenie. Oczko ścisłe zamykające wkłuwamy w sam szczyt 1. grupy słupków.

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

I podobnie jak poprzednio, musimy przejść oczkami ścisłymi zamykającymi na sam środek łuku z oczek łańcuszka.
Czyli poza tym 1. oczkiem ścisłym zamykającym robimy jeszcze 3 kolejne, wkłuwając każde w kolejne oczko łańcuszka 1. łuku. Staramy się wkłuwać szydełko pod dwie nitki oczek łańcuszka, by nie dopuścić do ich rozciągnięcia.

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

(Więcej o wkłuwaniu szydełka pod odpowiednie nitki znajdziecie tutaj: Wbijamy szydełko w tylną nitkę… Ale co to w ogóle jest tylna nitka? ).

Rozpoczynamy 3. okrążenie. Będziemy w nim przerabiać po 2 słupki podwójne zakończone razem poprzetykane łukami z 11 oczek łańcuszka.
Pierwszy słupek podwójny zastępujemy 4 oczkami łańcuszka. Następnie 2 razy nawijamy nitkę na szydełko.

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

Wkłuwamy szydełko pod kolejny łuk z 5 oczek łańcuszka niższego okrążenia. Robimy narzut i przeciągamy nitkę z powrotem.
Na szydełku mamy teraz 4 pętelki, które z kolejnymi narzutami przerabiać będziemy parami.

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

Na poniższym zdjęciu widać przerobione pierwsze 2 pętelki. Wciąż na szydełku są jeszcze 3 pętelki.

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

Kolejne 2 pętelki przerobione. Z kolejnym narzutem zostaną przerobione ostatnie 2 pętelki.

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

A tutaj widać już, że pierwsza grupa słupków podwójnych została skończona, a potem powstało jeszcze 11 oczek łańcuszka. I przystępujemy do kolejnej grupy słupków podwójnych. Robimy 2 narzuty na szydełko…

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

I przerabiamy pierwszy słupek podwójny, ale nie do końca. To znaczy zostawiamy na szydełku 2 pętelki (1. to oczko łańcuszka, a 2. to niedokończony słupek), robimy ponownie 2 narzuty na szydełko…

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

Przerabiamy kolejny słupek podwójny na kolejnym łuku niższego okrążenia.
I kiedy na szydełku zostaną nam 3 pętelki, to z kolejnym narzutem przerabiamy je wszystkie razem.

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

Do końca okrążenia przerabiamy dalej na przemian: 11 oczek łańcuszka, grupa z 2 słupków podwójnych, zakończonych razem. Słupki za każdym razem opieramy na kolejnym łuku z oczek łańcuszka niższego okrążenia. Wszystkich łuków powinno być 8 w całym okrążeniu.
Tak wygląda całe 3. okrążenie. Oczko ścisłe zamykające wkłuwamy ponownie w sam szczyt 1. grupy słupków.

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

Rozpoczynamy 4. okrążenie.
Robimy najpierw 1 oczko łańcuszka.
Następnie 2 półsłupki: prowadzimy szydełko pod łukiem z oczek łańcuszka niższego okrążenia. Robimy narzut i przeciągamy szydełko z powrotem. Na szydełku są 2 pętelki. Z kolejnym narzutem przerabiamy obie pętelki.
Po 2 półsłupkach na tym samym łuku opieramy jeszcze 6 słupków pojedynczych.

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

Po 6 słupkach robimy 5 oczek łańcuszka, a następnie jeszcze na tym samym łuku ponownie przerabiamy 6 słupków pojedynczych.

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

I jeszcze na tym samym łuku na koniec przerabiamy 2 półsłupki.
A po nich przerabiamy 1 półsłupek, ale wkłuwamy go dokładnie w szczyt grupy słupków podwójnych niższego okrążenia. O właśnie tu:

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

Przechodzimy do następnego łuku z oczek łańcuszka i przerabiamy na nim kolejno: 2 półsłupki, 6 słupków pojedynczych, 5 oczek łańcuszka, 6 słupków pojedynczych, 2 półsłupki. I kończymy półsłupkiem wkłutym w szczyt grupy słupków poprzedniego okrążenia.
Tak wyglądają 2 obrobione łuki. (Już powoli wyłania się nasza pierwsza gwiazdka).

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

Okrążenia kończymy oczkiem ścisłym zamykającym wkłutym w pierwsze oczko łańcuszka niższego okrążenia. Obcinamy nitkę kilkanaście centymetrów dalej i wyciągamy tę nitkę. Możemy ją zabezpieczyć, poprzez nawleczenie jej na igłę i poprowadzenie pod słupkami opartymi na łuku. Ale ja ją taką zostawię. Będzie idealna do tego, by wykorzystać ją jako zawieszkę.
A tak wygląda gotowa całość:

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

I jeszcze model szkoleniowy z moim modelem docelowym, czyli takich białych narobię w tym roku całe mnóstwo.

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

Obie gwiazdki nie są ani wyprasowane, ani nie były namoczone i zblokowane. Nie były też wykrochmalone. Bo o tym wszystkim będzie później.

***
Osoby, które brały udział w sierpniowym Tygodniu elementarno-tutorialowym pewnie zauważyły zmianę włóczki szkoleniowej (pomyślały pewnie – nareszcie). Ale ja nie jestem zadowolona z tej zmiany. Tamta bawełna była bardziej posłuszna. Dajcie znać, czy na tej obecnej widać wszystko, co powinno być widać. Jeśli nie, to trzeba będzie szukać czegoś innego. Ale to już kwestia do rozważenia na później.

Praca domowa na dziś jest oczywista. Robimy śnieżynki. A ja, jak zwykle, czekam na Wasze prace 🙂