śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

Zaczynamy Śnieżny tydzień w Szkole Szydełkowania. Codziennie na blogu ukazywać się będą tutoriale przygotowane z myślą o osobach, które dopiero zaczynają swoją przygodę z szydełkiem. Będę pisać o rzeczach najprostszych z najprostszych, pokazywać rozwiązania, które dla wytrawnych szydełkoholiczek są oczywiste, ale początkującym mogą spędzać sen z powiek. Postaram się w jednym miejscu zebrać wszystko, co będzie Wam potrzebne, by samodzielnie sięgać po coraz trudniejsze schematy. A wszystko po to, by grono szydełkujących wciąż się powiększało.

Tak jak już pisaÅ‚am w komentarzach pod poprzednim wpisem, przez caÅ‚y tydzieÅ„ bÄ™dziemy robili Å›nieżynki. Ja potem powieszÄ™ je w oknie (w jaki sposób? – pokażę). Ale Wy równie dobrze możecie zawiesić je na choinkach albo gdziekolwiek tylko chcecie.

Starałam się schematy dobrać tak, aby ich poziom trudności z każdym dniem wzrastał. Chciałabym jednak, żebyście miały świadomość tego, że jeśli cokolwiek sprawi Wam trudność, to ja jestem do Waszej dyspozycji. Nie obawiajcie się pytać.

***
Czas przystąpić do pierwszej lekcji. Zacznijmy od schematu.

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

(Schemat przygotował dla nas Ponterek na podstawie innego, który znalazłam w necie. Oryginał nie prezentował się ciekawie, stąd ta przeróbka. Ale dzięki temu można go sobie powiększyć do całkiem niezłych rozmiarów).

Do wykonania pierwszej śnieżynki będziemy potrzebowali następujących oczek:
oczko Å‚aÅ„cuszka (przez pÄ™telkÄ™, która znajduje siÄ™ na szydeÅ‚ku przeciÄ…gamy nitkÄ™ idÄ…cÄ… od kÅ‚Ä™bka) – na schemacie oznaczone jako kropki.
– oczko Å›cisÅ‚e zamykajÄ…ce (szydeÅ‚ko poprowadzić przez odpowiednie oczko leżące poniżej, nawinąć na
szydełko 1 narzut, a następnie poprowadzić nitkę jednym ruchem przez
oczko i pÄ™telkÄ™ znajdujÄ…cÄ… siÄ™ na szydeÅ‚ku) – na schemacie oznaczone jako Å‚uki nad oczkami Å‚aÅ„cuszka.
– sÅ‚upek z jednym narzutem lub też sÅ‚upek pojedynczy (nawinąć na szydeÅ‚ko 1 narzut, szydeÅ‚ko wkÅ‚uć w odpowiednie oczko niższego rzÄ™du i
przeciągnąć nitkę. Na szydełku znajdują się w tej chwili 3 pętelki,
które należy przerobić parami, tzn. nawinąć na
szydełko 1 narzut i przeciągnąć nitkę przez 2 pętelki. Pozostałe 2
pÄ™telki przerobić z nowym narzutem) – na schemacie sÄ… to pionowe kreseczki z jednÄ… kreskÄ… poziomÄ….
– sÅ‚upek podwójny – sÅ‚upek podwójnie nawiniÄ™ty (nawinąć na szydeÅ‚ko
2 narzuty, szydełko wkłuć w odpowiednie oczko i
przeciągnąć nitkę. Na szydełku znajdują się w tej chwili 4 pętelki,
które należy przerobić parami, tzn. nawinąć na
szydełko 1 narzut i przeciągnąć nitkę przez 2 pętelki. Na szydełku
znajdują się 3 pętelki. Z kolejnym narzutem przerobić kolejne 2 pętelki,
aby na szydełku zostały jeszcze 2 pętelki. Ostatnie 2
pÄ™telki przerobić z kolejnym narzutem) – na schemacie oznaczone jako pionowe kreseczki z dwiema poziomymi.
sÅ‚upki zakoÅ„czone razem w 2. okrążeniu sÄ… to sÅ‚upki pojedyncze, a w 3. – sÅ‚upki podwójne. Istota ich przerabiania polega na tym, że sÅ‚upków nie przerabia siÄ™ do koÅ„ca, to znaczy ostatni narzut, który miaÅ‚by je zamknąć, przerabia siÄ™ przez wszystkie sÅ‚upki. DokÅ‚adniej pokażę to w odpowiednimi miejscu.
półsÅ‚upek (szydeÅ‚ko poprowadzić przez odpowiednie oczko leżące poniżej, nawinąć na szydeÅ‚ko 1 narzut i przeciÄ…gnąć nitkÄ™. Na szydeÅ‚ku znajdujÄ… siÄ™ w tej chwili 2 pÄ™telki, które należy przerobić z kolejnym narzutem) – na schemacie oznaczone jako pionowe kreseczki.

Co jest jeszcze ważne podczas szydełkowania:
– robótki przerabiane w okrążeniach najczęściej zaczynamy od kilku oczek Å‚aÅ„cuszka, które zamykamy w kółeczko oczkiem Å›cisÅ‚ym zamykajÄ…cym;
– każde kolejne okrążenie rozpoczynamy kilkoma oczkami Å‚aÅ„cuszka – zastÄ™pujÄ… one inne oczka z tego okrążenia. Zazwyczaj liczba tych poczÄ…tkowych oczek w okrążeniu jest pokazana, ale możecie zapamiÄ™tać, że każdy sÅ‚upek ma odpowiadajÄ…cÄ… mu liczbÄ™ oczek Å‚aÅ„cuszka. W miarÄ™ nabierania wprawy bÄ™dziecie wiedzieli, że półsÅ‚upek to 1 oczko Å‚aÅ„cuszka, a sÅ‚upek pojedynczy to 3 oczka Å‚aÅ„cuszka „zastÄ™pcze”.
– oczka Å›cisÅ‚e zamykajÄ…ce sÅ‚użą przede wszystkim do zamykania okrążeÅ„. Ale, co równie ważne, sÅ‚użą także do przechodzenia nieco dalej wzdÅ‚uż okrążenia. I takÄ… sytuacjÄ™ mamy już dzisiaj. Oczkami Å‚aÅ„cuszka bÄ™dziemy przechodzili wzdÅ‚uż Å‚uku, by kolejne okrążenie rozpocząć na Å›rodku tegoż Å‚uku. DokÅ‚adniej o tym bÄ™dzie w odpowiednim miejscu.
– kolejne okrążenia na schemacie oznaczone sÄ… różnymi kolorami na zmianÄ™, żeby byÅ‚o Å‚atwiej odnajdować siÄ™ w robótce. Dodatkowo okrążenia sÄ… ponumerowane. Wszystko dla uÅ‚atwienia. Pierwszego kółeczka z oczek Å‚aÅ„cuszka nie numeruje siÄ™.

To co? Gotowi? Zaczynamy!

A zaczynamy od zrobienia pętelki na szydełku.
NitkÄ™ ukÅ‚adamy tak, jak na poniższym zdjÄ™ciu. Chodzi o to, by pod pÄ™telkÄ… uÅ‚ożyć nitkÄ™ idÄ…cÄ… od kÅ‚Ä™bka (to ta, co wychodzi u góry poza kadr). I pod tÄ™ nitkÄ™ idÄ…cÄ… od kÅ‚Ä™bka wsuwamy szydeÅ‚ko, ale pÄ™telka leży pod szydeÅ‚kiem. Za chwilÄ™ pociÄ…gnÄ™ za nitkÄ™ koÅ„cowÄ… i nitkÄ™ idÄ…cÄ… do kÅ‚Ä™bka…

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

 I w ten sposób zacisnÄ™ pierwszÄ… pÄ™telkÄ™ na szydeÅ‚ku. Zabawa siÄ™ zaczyna.

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

Zaczynamy od zrobienia 7 oczek łańcuszka. Pamiętamy jednak, by nitkę narzucać na szydełko od tyłu do przodu i dopiero potem przeciągać tę nitkę przez pętelkę znajdującą się na szydełku.

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

Po zrobieniu 7 oczek łańcuszka (pętelka na szydełku nie jest liczona), zamykamy je w kółeczko.
Szydełko wkłuwamy w pierwsze zrobione przez nas oczko łańcuszka.

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

 Nawijamy nitkÄ™ na szydeÅ‚ko i przeciÄ…gamy jÄ… jednym ruchem przez oba oczka znajdujÄ…ce siÄ™ na szydeÅ‚ku. ZrobiliÅ›my wÅ‚aÅ›nie oczko Å›cisÅ‚e zamykajÄ…ce.

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

Rozpoczynamy okrążenie nr 1. Będziemy w nim na przemian robić słupki pojedyncze z oczkami łańcuszka.
 Zaczynamy od zrobienia 3 oczek Å‚aÅ„cuszka, które majÄ… za zadanie zastÄ…pienie pierwszego sÅ‚upka. A potem robimy jeszcze 1 oczko Å‚aÅ„cuszka, które ma oddzielać sÅ‚upki. Razem daje nam to 4 oczka Å‚aÅ„cuszka.

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

Teraz zrobimy nasz pierwszy słupek pojedynczy.
Najpierw nawijamy nitkę na szydełko (przypominam od tyłu do przodu, pod szydełkiem), a następnie wkłuwamy szydełko w sam środek naszego kółeczka. Ponownie nawijamy nitkę na szydełko i przeciągamy ją przez kółeczko (wyjmujemy szydełko z kółka).
Na szydełku mamy 3 pętelki.

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

Mała podpowiedź. Przy tym wkłuwaniu szydełka w kółko staramy się nitkę końcową (tę, które nie idzie od kłębka) ułożyć wzdłuż oczek tworzących kółko. W ten sposób nitka ta będzie w środku przerabianych słupków i dzięki temu od razu ją zabezpieczymy. Po skończeniu pierwszego okrążenia wystarczy ją obciąć i nic więcej nie będziemy musieli z nią robić.

Te 3 pętelki musimy przerobić parami. To znaczy, że musimy: ponownie nawinąć nitkę na szydełko i przeciągnąć ją przez pierwsze dwie pętelki, które znajdują się na szydełku. W tej chwili na szydełku mamy jeszcze 2 pętelki.

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

Z kolejnym narzutem przerabiamy te dwie pętelki, by na szydełku została już tylko jedna. W ten sposób zrobiliśmy nasz pierwszy słupek pojedynczy.
Teraz robimy 1 oczko łańcuszka dla oddzielenia słupków.

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

I robimy dalej na zmianę: słupek pojedynczy, oczko łańcuszka. Wszystkich słupków ma być 15 + 1 zastąpiony przez 3 oczka łańcuszka, razem 16.
Pamiętamy, by szydełko wkłuwać w sam środek kółka. Dzięki temu środek będzie się ładnie prezentował, a poza tym będziemy mogli spokojnie te słupki oparte na kółku przesuwać, by mogły się wszystkie zmieścić.
Zobaczcie – na poniższym zdjÄ™ciu jest dopiero 12 sÅ‚upków, a już nie ma miejsca. Wystarczy je tylko trochÄ™ przesunąć po kółeczku poczÄ…tkowym…

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

I już jest miejsce na zrobienie wszystkich słupków.

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

Po zrobieniu ostatniego słupka i następującego po nim oczka łańcuszka, musimy zamknąć pierwsze okrążenie. A zamykamy je oczywiście oczkiem ścisłym zamykającym wkłutym w 3. oczko łańcuszka, które zrobiliśmy na początku tego okrążenia. O, właśnie tak:

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

Pierwsze okrążenie (prawie) skończone, to przyszedł czas, by pokazać Wam, co teraz trzeba zrobić z majtającą się końcówką nitki.
Przez całe okrążenie układałam ją pod wszystkimi słupkami. Dzięki temu mam ją pięknie zabezpieczoną. Za chwilę ją obetnę i o niej zapomnę. Już nic więcej nie trzeba z nią robić.

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

Rozpoczynamy 2. okrążenie. Będziemy w nim robili grupy z 3 pojedynczych słupków zakończonych razem, a grupy te poprzetykane są łukami z 5 oczek łańcuszka.
Słupki będziemy opierać nad oczkiem łańcuszka poprzedniego okrążenia, czyli znowu szydełko poprowadzimy pod łukiem, nie będziemy go wkłuwać w żadne oczko. Ale żeby zacząć pierwszą grupę, musimy zrobić jeszcze jedno oczko ścisłe zamykające, które formalnie należy do poprzedniego okrążenia. Wkłuwamy je w 4. oczko łańcuszka.
Następnie robimy 3 oczka łańcuszka.

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

Teraz będziemy robić słupki pojedyncze zakończone razem. Rozpoczynamy je dokładnie tak samo, jak słupki w poprzednim okrążeniu. Czyli robimy jeden narzut, prowadzimy szydełko pod łukiem z jednego oczka łańcuszka poprzedniego okrążenia. Robimy kolejny narzut i przeciągamy nitkę (wyjmujemy szydełko spod łuku).
Na szydełku mamy teraz 3 pętelki.

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

Pętelki tak jak poprzednio, należy przerabiać parami. Dlatego robimy kolejny narzut i przerabiamy z nim pierwsze dwie pętelki. Nadal na szydełku mamy dwie pętelki.
I na razie je zostawiamy. Na razie nie kończymy tego słupka.

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

DokÅ‚adnie tak samo przerabiamy drugi sÅ‚upek. Czyli przerabiamy z niego tylko dwie pierwsze pÄ™telki. Tak aby na szydeÅ‚ku zostaÅ‚y nam 3 pÄ™telki. Od prawej na szydeÅ‚ku mamy – pÄ™telkÄ™ z oczka Å‚aÅ„cuszka, pÄ™telkÄ™ z pierwszego sÅ‚upka oraz pÄ™telkÄ™ z drugiego sÅ‚upka. Teraz na szydeÅ‚ko należy nawinąć nitkÄ™…

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

I przeciągnąć ją przez wszystkie 3 pętelki znajdujące się na szydełku. Mamy pierwszą grupę słupków.

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

Teraz robimy 5 oczek łańcuszka.

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

I przerabiamy kolejną grupę słupków zakończonych razem pod kolejnym łukiem z 1 oczka łańcuszka niższego okrążenia.
Poniższe zdjęcie pokazuje, że 2. grupa różni się od pierwszej. Spowodowane jest to przez to, że w pierwszej grupie, pierwszy słupek zastąpiony był przez oczka łańcuszka.
W drugiej grupie przed jej zakończeniem na szydełku mamy 4 pętelki (nie 3 jak poprzednio). I te 4 pętelki przerabiamy razem z kolejnym narzutem.

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

Tu widać już zamkniętą drugą grupę słupków.

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

I do końca okrążenia przerabiamy: grupy z 3 słupków pojedynczych zakończonych razem opartych na każdym kolejnym łuku z oczka łańcuszka niższego okrążenia, a pomiędzy nimi robimy łuki z 5 oczek łańcuszka.
Tak wygląda całe 2. okrążenie. Oczko ścisłe zamykające wkłuwamy w sam szczyt 1. grupy słupków.

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

I podobnie jak poprzednio, musimy przejść oczkami ścisłymi zamykającymi na sam środek łuku z oczek łańcuszka.
Czyli poza tym 1. oczkiem ścisłym zamykającym robimy jeszcze 3 kolejne, wkłuwając każde w kolejne oczko łańcuszka 1. łuku. Staramy się wkłuwać szydełko pod dwie nitki oczek łańcuszka, by nie dopuścić do ich rozciągnięcia.

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

(WiÄ™cej o wkÅ‚uwaniu szydeÅ‚ka pod odpowiednie nitki znajdziecie tutaj: Wbijamy szydeÅ‚ko w tylnÄ… nitkÄ™… Ale co to w ogóle jest tylna nitka? ).

Rozpoczynamy 3. okrążenie. Będziemy w nim przerabiać po 2 słupki podwójne zakończone razem poprzetykane łukami z 11 oczek łańcuszka.
Pierwszy słupek podwójny zastępujemy 4 oczkami łańcuszka. Następnie 2 razy nawijamy nitkę na szydełko.

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

Wkłuwamy szydełko pod kolejny łuk z 5 oczek łańcuszka niższego okrążenia. Robimy narzut i przeciągamy nitkę z powrotem.
Na szydełku mamy teraz 4 pętelki, które z kolejnymi narzutami przerabiać będziemy parami.

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

Na poniższym zdjęciu widać przerobione pierwsze 2 pętelki. Wciąż na szydełku są jeszcze 3 pętelki.

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

Kolejne 2 pętelki przerobione. Z kolejnym narzutem zostaną przerobione ostatnie 2 pętelki.

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

A tutaj widać już, że pierwsza grupa sÅ‚upków podwójnych zostaÅ‚a skoÅ„czona, a potem powstaÅ‚o jeszcze 11 oczek Å‚aÅ„cuszka. I przystÄ™pujemy do kolejnej grupy sÅ‚upków podwójnych. Robimy 2 narzuty na szydeÅ‚ko…

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

I przerabiamy pierwszy sÅ‚upek podwójny, ale nie do koÅ„ca. To znaczy zostawiamy na szydeÅ‚ku 2 pÄ™telki (1. to oczko Å‚aÅ„cuszka, a 2. to niedokoÅ„czony sÅ‚upek), robimy ponownie 2 narzuty na szydeÅ‚ko…

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

Przerabiamy kolejny słupek podwójny na kolejnym łuku niższego okrążenia.
I kiedy na szydełku zostaną nam 3 pętelki, to z kolejnym narzutem przerabiamy je wszystkie razem.

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

Do końca okrążenia przerabiamy dalej na przemian: 11 oczek łańcuszka, grupa z 2 słupków podwójnych, zakończonych razem. Słupki za każdym razem opieramy na kolejnym łuku z oczek łańcuszka niższego okrążenia. Wszystkich łuków powinno być 8 w całym okrążeniu.
Tak wygląda całe 3. okrążenie. Oczko ścisłe zamykające wkłuwamy ponownie w sam szczyt 1. grupy słupków.

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

Rozpoczynamy 4. okrążenie.
Robimy najpierw 1 oczko łańcuszka.
Następnie 2 półsłupki: prowadzimy szydełko pod łukiem z oczek łańcuszka niższego okrążenia. Robimy narzut i przeciągamy szydełko z powrotem. Na szydełku są 2 pętelki. Z kolejnym narzutem przerabiamy obie pętelki.
Po 2 półsłupkach na tym samym łuku opieramy jeszcze 6 słupków pojedynczych.

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

Po 6 słupkach robimy 5 oczek łańcuszka, a następnie jeszcze na tym samym łuku ponownie przerabiamy 6 słupków pojedynczych.

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

I jeszcze na tym samym łuku na koniec przerabiamy 2 półsłupki.
A po nich przerabiamy 1 półsłupek, ale wkłuwamy go dokładnie w szczyt grupy słupków podwójnych niższego okrążenia. O właśnie tu:

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

Przechodzimy do następnego łuku z oczek łańcuszka i przerabiamy na nim kolejno: 2 półsłupki, 6 słupków pojedynczych, 5 oczek łańcuszka, 6 słupków pojedynczych, 2 półsłupki. I kończymy półsłupkiem wkłutym w szczyt grupy słupków poprzedniego okrążenia.
Tak wyglądają 2 obrobione łuki. (Już powoli wyłania się nasza pierwsza gwiazdka).

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

Okrążenia kończymy oczkiem ścisłym zamykającym wkłutym w pierwsze oczko łańcuszka niższego okrążenia. Obcinamy nitkę kilkanaście centymetrów dalej i wyciągamy tę nitkę. Możemy ją zabezpieczyć, poprzez nawleczenie jej na igłę i poprowadzenie pod słupkami opartymi na łuku. Ale ja ją taką zostawię. Będzie idealna do tego, by wykorzystać ją jako zawieszkę.
A tak wygląda gotowa całość:

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

I jeszcze model szkoleniowy z moim modelem docelowym, czyli takich białych narobię w tym roku całe mnóstwo.

śnieżynka na szydełku, gwiazdka na szydełku, crochet snowflake

Obie gwiazdki nie są ani wyprasowane, ani nie były namoczone i zblokowane. Nie były też wykrochmalone. Bo o tym wszystkim będzie później.

***
Osoby, które braÅ‚y udziaÅ‚ w sierpniowym Tygodniu elementarno-tutorialowym pewnie zauważyÅ‚y zmianÄ™ włóczki szkoleniowej (pomyÅ›laÅ‚y pewnie – nareszcie). Ale ja nie jestem zadowolona z tej zmiany. Tamta baweÅ‚na byÅ‚a bardziej posÅ‚uszna. Dajcie znać, czy na tej obecnej widać wszystko, co powinno być widać. JeÅ›li nie, to trzeba bÄ™dzie szukać czegoÅ› innego. Ale to już kwestia do rozważenia na później.

Praca domowa na dziś jest oczywista. Robimy śnieżynki. A ja, jak zwykle, czekam na Wasze prace 🙂