Dziś z mężem świętujemy skórzane gody 🙂 Z tej okazji ekspresowy* tutorial na konwalie. Bo właśnie konwalie towarzyszyły nam trzy lata temu. Zresztą są ze mną zawsze w najważniejszych momentach mojego życia.

Konwalie zrobiły furorę na facebooku. Jednak z rosyjskiej wersji niewiele osób było w stanie rozszyfrować, jak je zrobić. Dlatego dzisiaj wersja nasza, polska. Na dobry początek najpiękniejszego miesiąca w roku. 🙂

Do tego projektu nadaje się najlepiej kordonek i odpowiednio dobrane do niego szydełko. Ja kwiatki robiłam z Cable 5 szydełkiem 1 mm, listek z resztek, które mogą pamiętać jeszcze moją babcię. Zielona nitka była bardzo cieniutka, a i tak szydełko 0,5 mm okazało się za duże. Trudno, nie miałam pod ręką grubszej zieleni, a musiałam, no musiałam je zrobić! Swoją drogą – jakie ja mam pustki w moich zapasach. Trzeba by męża na zakupy wyciągnąć 🙂

Oprócz tego potrzebny jest nam cieniutki drucik, z którego zrobimy łodygi. Obrobimy go też na obwodzie listka. Drucik może być florystyczny lub jaki tam znajdziecie. 🙂 Ważne żeby był dość giętki.

Kielichy kwiatów i pąki przerabiamy spiralnie, tzn. w okrążeniach, ale tych okrążeń nie zamykamy oczkiem ścisłym zamykającym. Po prostu nad pierwszym półsłupkiem niższego okrążenia przerabiamy od razu pierwszy półsłupek okrążenia następnego.

Oznaczenia:
– liczby porządkowe oznaczają kolejne okrążenia,
– liczby w nawiasie oznaczają
liczbę oczek, którą powinniśmy mieć na zakończenie każdego okrążenia
– oł – oczko łańcuszka
– p – półsłupek bez narzutu
– pn – półsłupek z narzutem
– pow. – powiększenie – 2p w jedno oczko niższego okrążenia
– pom. – pomniejszenie – 2p przerobić razem
– s – słupek pojedynczy

Kielich
1. 2oł, 6p w pierwsze oczko (6)
2. (pow.) 6 razy (12)
3. (1p, pow.) 6 razy (18)
4.-7. 18p
8. (1p, pom.) 6 razy (12)
9. (w pierwsze oczko: 1p, 1pn, 1s; w kolejne oczko: 1s, 1pn, 1p) 6 razy

Ostatnie okrążenie rozrysowałam też na poniższym zdjęciu. Tworzymy w nim płatki. W jedno oczko niższego okrążenia wkłuwamy trzy oczka, które odpowiednio przerobione utworzą ładne fale.

Łodygi
Dociąć drucik na odpowiednią długość. Początek nici położyć wzdłuż drucika, w ten sposób go zabezpieczymy, obwiązać drucik nitką.

Na zakończenie nitkę przeciągnąć pod obwiązanymi już nićmi, najlepiej za pomocą igły, ułatwi to zagięcie drucika.

 Początek łodygi przełożyć przez środek kielicha, zagiąć na ok. 0,5 cm i delikatnie dociągnąć.

Pąki
(duży)
1. 2oł, 6p w pierwsze oczko (6)
2. (pow.) 6 razy (12)
3. (1p, pow.) 6 razy (18)
4.-6. 18p
7. (1p, pom.) 6 razy (12) – wypełnić pąk i przeciągnąć drucik tak samo jak na kielich
8. (pom.) 6 razy – pozostałe oczka ściągnąć, ew. zszyć.

(mały)
1. 2oł, 6p w pierwsze oczko (6)
2. (pow.) 6 razy (12)
3.-5. 12pwypełnić pąk i przeciągnąć drucik jak na kielich
8. (pom.) 6 razy – pozostałe oczka ściągnąć, ew. zszyć.

Listek
Przerabiamy go w rzędach. Schemat poniżej. Na początku każdego rzędu pierwszy słupek zastępujemy trzema oczkami łańcuszka.

Na koniec obrabiamy cały obwód listka półsłupkami, obrabiając jednocześnie drucik. Początek i koniec drucika zostawiamy dłuższy, żeby utworzył łodygę.

Kiedy już zrobimy kilka kielichów, pąków i listek, obwiązujemy je po kolei nitką, tak samo, jak obwiązywaliśmy łodygi. Liczba elementów – wg Waszego uznania.

Ehh, chyba muszę ruszyć po ten zielony kordonek, bo ten wygląda nieciekawie. No i dorobię jeszcze kilka takich sztuk, żeby powstał ładny bukiecik.

* Tutorial wcale nie był ekspresowy. Lecę przygotowywać uroczysty, rocznicowy obiad, bo dzisiaj obsuwy być nie może. Dobrze, że deser już wczoraj przygotowałam. 🙂

Miłej majówki!