Miało być krótko, zwięźle i na temat, a wyszedł całkiem długaśny odcinek. Każdy, kto dotrwa do końca, powinien jakąś nagrodę dla wytrwałych dostać. Ale temat, którym się zajęłam w kolejnym części Encyklopedii Szkoły Szydełkowania, jest bardzo ważny. I wymaga dokładnego omówienia.

Bowiem zasady, którymi należy się kierować podczas przerabiania robótek czy to w rzędach, czy w okrążeniach, towarzyszą nam w każdej chwili szydełkowania. Nie ma robótki, której by nie dotyczyły. A im wcześniej te zasady poznacie, tym szybciej nauczycie się szydełkować bez obawy, że coś może nie wyjść.

Zdaję sobie sprawę, że nie wyczerpałam tematu, choć starałam się zmieścić w tym filmiku jak najwięcej informacji. Dowiecie się z niego przede wszystkim, jak rozpoczynać robótkę, która ma być przerabiana w rzędach, jak wyliczyć, ile początkowych oczek łańcuszka musimy zrobić, oraz jak przerabiać brzegowe oczka kolejnych rzędów. Co do robótek w okrążeniach, to na filmiku pokazuję trzy sposoby ich rozpoczynania (oczka łańcuszka, magic ring i oczka łańcuszka inaczej). Mówię też o oczkach ścisłych zamykających oraz nieco o dobieraniu oczek w kolejnych okrążeniach, zwłaszcza przy przerabianiu amigurumi.

Podsumowując ten nieco przydługi wstęp – poniższy filmik to spora dawka wiedzy dla osób początkujących, które być może usystematyzują sobie dotychczas zdobytą wiedzę. Polecam gorąco!

 

I jeszcze jedna kwestia, o której nie wspomniałam w filmie.

Robótki przerabiane w rzędach są dwustronne, tzn. nie mają ani prawej, ani lewej strony. A to przez to, że po przerobieniu jednego rzędu całość odwracamy i kolejny rząd przerabiamy z drugiej strony. Natomiast robótki przerabiane w okrążeniach mają swoją prawą i lewą stronę, ponieważ po przejściu do kolejnego okrążenia w zasadzie nie odwracamy całości, tzn. przez cały czas robótka skierowana jest do nas tą samą stroną. I to ta strona skierowana do nas jest prawą, czyli tą ładniejszą. Jeśli chcemy otrzymać robótkę dwustronną, można po każdym zamkniętym okrążeniu, obrócić ją tak samo, jak odwraca się robótki przerabiane w rzędach. Nikt nam tego nie zabroni.