Tak się jakoś dziwnie złożyło, że to ostatnio tutaj dużo o książkach. Tym razem jest okazja, aby pochwalić się moim małym sukcesem. Szkoła Szydełkowania pojawiła się w druku! Być może t0 zachwyt trochę na wyrost, bo chodzi zaledwie o jeden schemat. Ale logo przy nim jest! Bo to mój autorski projekt gwiazdki szydełkowej stworzony specjalnie na potrzeby tej publikacji.

Schemat pojawił się w książce Karoliny Wilczyńskiej pt. „To będą piękne święta” z serii Stacja Jagodno (to 10. tom tej serii). Książka zarówno do poczytania, jak i do czerpania z niej inspiracji. Bo oprócz przygód bohaterów, umieszczono w niej również kolorowe wkładki z pomysłami na ozdoby bożonarodzeniowe, z instrukcjami, szablonami i, jak w przypadku mojej gwiazdki, również schematem szydełkowym.

Jeśli nie macie jeszcze pomysłu na prezent dla osoby zarówno czytającej, jak i miłośnika DIY, to będzie to strzał w dziesiątkę! Książkę możecie zamówić m.in. na merlin.pl. (Link jest linkiem afiliacyjnym, tzn. jeśli coś kupicie po kliknięciu w niego, niewielki procent Waszej transakcji trafi na moje konto jako prowizja od polecenia).

W książce starczyło miejsca jedynie na schemat gwiazdki, tu za to mamy dużo więcej możliwości. Zatem dla wszystkich początkujących, którzy sami chcieliby wykonać tę gwiazdkę, przygotowałam tutorial krok po kroku. Wszystkie podstawowe oczka będą bardzo dokładnie opisane i pokazane. Jeśli mimo to będziecie mieli jakieś problemy ze zrozumieniem procesu wykonania czegokolwiek – piszcie śmiało e-maile lub wiadomości na priv na Facebooku. Chętnie pomogę.

Do wykonania gwiazdki użyć najlepiej kordonka bawełnianego i dopasowanego do niego szydełka. Na etykiecie kordonka producent zawsze podaje wielkość zalecanego szydełka. Jeśli jesteście początkujący, możecie użyć grubszej włóczki i odpowiednio większego szydełka. Oczka będą wtedy lepiej widoczne. Zalecam włóczkę gładką, bez włosków. Na zdjęciach krok po kroku robiłam gwiazdkę z grubszej włóczki bawełnianej szydełkiem 3 mm. Na samym końcu pokazałam również moją wersję z białego kordonka Cable 5, który przerobiłam szydełkiem 1 mm.

Oprócz włóczki i szydełka przydadzą się również nożyczki, igła do zabezpieczenia nitki na końcu, a jeśli chcielibyście gwiazdkę jeszcze usztywnić, to szpilki dobrej jakości lub igły takie od zastrzyków i odrobina krochmalu (o usztywnianiu tutaj: Jak usztywnić szydełkowe śnieżynki?).

Najpierw schemat:

gwiazdka na szydełku Szkoła Szydełkowania schemat

Jest to dokładnie ta sama wersja, którą opublikowano w książce.

Osoby zaawansowane mogą już przystępować do pracy 🙂 Osoby początkujące zostają ze mną. Zaczynamy od podstaw, czyli:

  • jak wykonać poszczególne oczka?
  • jak zostały one przedstawione na schemacie?
  • i dlaczego to jest dwukolorowe?

Schemat przerabiany jest w okrążeniach. Kolejne okrążenia zostały ponumerowane i na zmianę oznaczone różnymi kolorami, aby czytanie schematu było łatwiejsze. Małe cyferki na schemacie stoją zawsze w miejscu rozpoczynania się kolejnych okrążeń.

Obok schematu przedstawiono legendę do niego. Dzięki temu wiemy, która kreska jak się nazywa, a która grupa kresek jest najbardziej skomplikowana. Tak naprawdę żadna nie jest skomplikowana, bo starałam się, żeby schemat był przystępny nawet dla osób początkujących. No, to dwa z powyższych podpunktów mamy załatwione. Czas na najważniejszy.

Jak przerabiać poszczególne oczka?

  • oczko ścisłe zamykające – wkłuć szydełko we wskazane oczko, nawinąć na szydełko 1 narzut, a następnie poprowadzić nitkę jednym ruchem przez oczko i pętelkę znajdującą się na szydełku;
  • oczko łańcuszka – przez pętelkę, która znajduje się na szydełku przeciągamy nitkę idącą od kłębka;
  • półsłupek bez narzutu – wkłuć szydełko we wskazane oczko, nawinąć na szydełko 1 narzut i przeciągnąć nitkę przez oczko; na szydełku znajdują się w tej chwili 2 pętelki, zrobić kolejny narzut i przeciągnąć nitkę przez obie pętelki z szydełka;
  • słupek pojedynczy – nawinąć na szydełko 1 narzut, szydełko wkłuć w odpowiednie oczko niższego okrążenia, zrobić narzut i przeciągnąć nitkę przez oczko; na szydełku znajdują się w tej chwili 3 pętelki, które należy przerobić parami, tzn. nawinąć na szydełko 1 narzut i przeciągnąć nitkę przez 2 pętelki; na szydełku zostaną jeszcze 2 pętelki, należy je przerobić z kolejnym narzutem;
  • trzy słupki pojedyncze zakończone razem – istota ich przerabiania polega na tym, że słupków nie przerabia się do końca, to znaczy ostatni narzut, który miałby je zamknąć, przerabia się przez wszystkie słupki; dokładniej pokażę to w odpowiednimi miejscu;
  • dziewięć słupków pojedynczych wkłutych w jedno oczko poprzedniego okrążenia – oczka wykonuje się tak samo jak słupki pojedyncze, ale wkłuwa się je zawsze w to samo oczko poprzedniego okrążenia.

W trakcie przerabiania gwiazdki może się zdarzyć, że będziecie wracali do tych podpunktów – to całkowicie normalne. Trzeba nieco praktyki, żeby wszystkie te nazwy zapamiętać. Dajcie sobie czas.

Zaczynamy!

Najpierw musimy zrobić pętelkę początkową. Układamy końcówkę naszej nitki jak na poniższym zdjęciu. Wkładamy szydełko pod nitkę i chwytamy jednocześnie za końcówkę nitki oraz za nitkę idącą od kłębka, by zaciągnąć pętelkę.

1 gwiazdka na szydełku tutorial Szkoła Szydełkowania

Na poniższym zdjęciu widać już zaciągniętą na szydełku pętelkę początkową. Pokazałam również, jak należy robić narzut. Szydełko prowadzimy od spodu nitki idącej od kłębka.

Aby zrobić pierwsze kółko musimy wykonać 6 oczek łańcuszka. Tutaj zrobię zaraz narzut i przeciągnę nitkę przez pętelkę, która znajduje się na szydełku.

2 gwiazdka na szydełku tutorial Szkoła Szydełkowania

Tak wygląda przerobione pierwsze oczko łańcuszka.

3 gwiazdka na szydełku tutorial Szkoła Szydełkowania

Robimy tak łącznie 6 razy. I otrzymujemy taki piękny łańcuszek.

4 gwiazdka na szydełku tutorial Szkoła Szydełkowania

Musimy teraz ten łańcuszek zamknąć w kółko oczkiem ścisłym zamykającym.

Wkłuwamy szydełko jak na zdjęciu poniżej w pierwsze oczko łańcuszka, które do tej pory zrobiliśmy. Robimy narzut i jednocześnie przeciągamy nitkę przez oba oczka, które znajdują się na szydełku.

5 gwiazdka na szydełku tutorial Szkoła Szydełkowania

Mamy zamknięte kółko początkowe. Teraz wokół niego będziemy przerabiać pierwsze okrążenie, oznaczone kolorem czerwonym.

W tym okrążeniu przerabiamy grupy trzech słupków pojedynczych zakończonych razem na przemian z trzema oczkami łańcuszka.

Na początku każdego okrążenia pierwszy słupek trzeba zastąpić oczkami łańcuszka.

Dlatego pierwsze okrążenie rozpoczynamy właśnie od zrobienia 3 oczek łańcuszka.

6 gwiazdka na szydełku tutorial Szkoła Szydełkowania

Teraz musimy przerobić pierwszy słupek, opierając go na początkowym kółku.

Wskazówka: podczas przerabiania pierwszego okrążenia warto końcówkę nitki układać sobie wzdłuż kółka początkowego, żeby podczas przerabiania oczek schować ją w środku. Dzięki temu zabezpieczymy ją przed ewentualnym spruciem.

Na poniższym zdjęciu pokazuję wykonanie słupka pojedynczego. Na szydełku jest już narzut. Wkłułam szydełko w kółko początkowe. Końcówka nitki biegnie wzdłuż kółka początkowego, co ją zabezpieczy. Teraz zrobię narzut i przeciągnę nitkę przez kółko początkowe. Na szydełku będę miała 3 pętelki.

7 gwiazdka na szydełku tutorial Szkoła Szydełkowania

O, właśnie, mam 3 pętelki na szydełku.

Teraz zrobię kolejny narzut i przeciągnę nitkę tylko przez dwie pierwsze pętelki z szydełka.

8 gwiazdka na szydełku tutorial Szkoła Szydełkowania

O, właśnie. Zostały dwie pętelki na szydełku. Ale nie przerabiam ich do końca, bo pamiętamy, że w tym okrążeniu przerabiamy po 3 słupki zakończone razem.

9 gwiazdka na szydełku tutorial Szkoła Szydełkowania

Na poniższym zdjęciu widać: 3 oczka łańcuszka, które zastępują pierwszy słupek, oraz dwa słupki pojedyncze jeszcze niezakończone. Teraz zrobię narzut i przeciągnę nitkę przez wszystkie oczka znajdujące się na szydełku.

10 gwiazdka na szydełku tutorial Szkoła Szydełkowania

Tak wygląda pierwsze grupa trzech słupków zakończonych razem. Przed przystąpieniem do kolejnej trzeba zrobić 3 oczka łańcuszka.

11 gwiazdka na szydełku tutorial Szkoła Szydełkowania

Na poniższym zdjęciu widać już te 3 oczka łańcuszka i rozpoczęty pierwszy słupek pojedynczy z kolejnej grupy słupków. Nie zakańczam go teraz jeszcze, bo muszę zrobić jeszcze dwa takie same.

12 gwiazdka na szydełku tutorial Szkoła Szydełkowania

Tu widać już wszystkie 3 słupki pojedyncze drugiej grupy. Na szydełku znajdują się 4 pętelki. Z kolejnym narzutem przerobię je wszystkie na raz. Będę miała zamkniętą drugą grupę słupków zakończonych razem.

13 gwiazdka na szydełku tutorial Szkoła Szydełkowania

Przerabiamy tych grup wszystkich 6 w tym okrążeniu, pamiętając, że pomiędzy grupami słupków trzeba przerabiać po 3 oczka łańcuszka.

Na poniższym zdjęciu pokazuję moment tuż przed zamknięciem szóstej grupy. Za chwilę przeciągnę nitkę przez wszystkie pętelki z szydełka i zrobię 3 ostatnie oczka łańcuszka.

14 gwiazdka na szydełku tutorial Szkoła Szydełkowania

Zbliżamy się do zakończenia pierwszego okrążenia. Aby je zamknąć musimy wykonać oczko ścisłe zamykające. Wkłuwamy szydełko w trzecie najwyższe oczko łańcuszka, które wykonaliśmy na samym początku tego okrążenia, najlepiej pod dwie nitki. Dokładne miejsce wkłucia pokazuję na poniższym zdjęciu.

15 gwiazdka na szydełku tutorial Szkoła Szydełkowania

Aby przejść do kolejnego okrążenia, musimy wykonać jeszcze jedno oczko ścisłe zamykające w kolejne oczko. To po to, żeby znaleźć się nieco bliżej łuku z oczek łańcuszka.

16 gwiazdka na szydełku tutorial Szkoła Szydełkowania

Drugie okrążenie

Jest ono oznaczone na niebiesko. Będziemy w nim wykonywać po 5 słupków pojedynczych na każdym łuku z oczek łańcuszka poprzedniego okrążenia.

Zaczynamy ponownie od 3 oczek łańcuszka, które zastąpią nam pierwszy słupek pojedynczy.

Następnie wykonujemy słupek pojedynczy, opierając go na łuku z oczek łańcuszka. Słupki wykonujemy do końca, to znaczy tak, żeby na szydełku zostawała tylko jedna pętelka.

17 gwiazdka na szydełku tutorial Szkoła Szydełkowania

Na każdym łuku przerabiamy po 5 słupków.

18 gwiazdka na szydełku tutorial Szkoła Szydełkowania

Po przerobieniu całego okrążenia ponownie musimy je zamknąć oczkiem ścisłym zamykającym. Ponownie wkłuwamy szydełko w trzecie najwyższe oczko łańcuszka, które zrobiliśmy na początku tego okrążenia. Dokładne miejsce wkłucia pokazuje główka szydełka.

Wkłuwamy szydełko w to oczko, robimy narzut i przeciągamy nitkę przez obie pętelki z szydełka. Drugie okrążenie zakończone.

19 gwiazdka na szydełku tutorial Szkoła Szydełkowania

Trzecie okrążenie

Zostało ono oznaczone na czerwono. Przerabiamy w nim grupy dziewięciu słupków pojedynczych wkłutych w jedno oczko. To tylko tak skomplikowanie brzmi i wygląda na schemacie. W rzeczywistości to są nadal te same słupki pojedyncze, które przerabialiśmy do tej pory. Różnica polega tylko na miejscu wkłucia.

Wskazówka: Jeśli będzie się Wam wydawać, że dziewięć oczek to zdecydowanie za dużo, że np. przy siódmym kończy się miejsce i za żadne skarby już żadnego nie wciśniecie, to możecie zostać przy tych siedmiu. Dla wykonania kolejnych okrążeń liczba tych słupków nie jest ważna. Ale powinno być ich dużo, żeby wzór był ładnie gęsty w tym miejscu.

Aby wykonać pierwszą grupę słupków nie musimy robić żadnych oczek łańcuszka na początku tego okrążenia. Robimy narzut i od razu wkłuwamy szydełko w środkowy słupek grupy poprzedniego okrążenia. W poprzednim okrążeniu robiliśmy 5 słupków pojedynczych nad łukiem z oczek łańcuszka, to teraz musimy wkłuwać szydełko w trzeci słupek, ten środkowy. Tak jak na zdjęciu poniżej.

20 gwiazdka na szydełku tutorial Szkoła Szydełkowania

Na poniższym zdjęciu widać już cały wachlarz z 9 słupków pojedynczych. Wszystkie wkłuwamy w to samo oczko poprzedniego okrążenia.

Po przerobieniu wachlarza musimy przerobić oczko ścisłe zamykające. Wkłuwamy je pomiędzy te grupy z pięciu słupków poprzedniego okrążenia. Tak jak pokazuje główka szydełka. Wkłuwamy szydełko nie w oczko, a pomiędzy oczka.

21 gwiazdka na szydełku tutorial Szkoła Szydełkowania

I od razu przechodzimy do przerobienia kolejnego wachlarza. Zasada jest ta sama: 9 słupków pojedynczych wkłutych w jedno oczko poprzedniego okrążenia.

22 gwiazdka na szydełku tutorial Szkoła Szydełkowania

Na poniższym zdjęciu widać już zakończone całe trzecie okrążenie. Po ostatnim wachlarzu trzeba okrążenie zamknąć oczkiem ścisłym zamykającym.

Ładny kwiatek, prawda? Jeśli wolicie kwiatek a nie gwiazdkę, możecie w tym momencie zakończyć pracę. O zakańczaniu na końcu.

23 gwiazdka na szydełku tutorial Szkoła Szydełkowania

Ale jeśli wolicie gwiazdkę, to teraz będziemy nadawać jej gwiazdorskiego kształtu. 🙂

Czwarte okrążenie

Będziemy w nim przerabiać tylko oczka łańcuszka i oczka ścisłe zamykające.

Rozpoczynamy od zrobienia 13 oczek łańcuszka. A następnie wykonujemy oczko ścisłe zamykające, wkłuwając szydełko dokładnie w oczko ścisłe zamykające poprzedniego okrążenia. Dokładnie pomiędzy wachlarzami, tak jak pokazuje główka szydełka na poniższym zdjęciu.

24 gwiazdka na szydełku tutorial Szkoła Szydełkowania

I tak przerabiamy całe okrążenie: 13 oczek łańcuszka, oczko ścisłe zamykające.

Wskazówka: ostatnie oczko ścisłe zamykające w tym okrążeniu najlepiej wkłuć w pierwsze oczko łańcuszka, które w tym okrążeniu wykonaliśmy. Dzięki temu w gotowej gwiazdce nie będzie tak widoczne miejsce, w którym rozpoczynaliśmy kolejne okrążenia.

Tak wygląda gotowe czwarte okrążenie.

25 gwiazdka na szydełku tutorial Szkoła Szydełkowania

Piąte okrążenie

Teraz nad wykonanymi przed chwilą łukami z oczek łańcuszka będziemy przerabiać półsłupki i oczka łańcuszka na samym szczycie łuków.

Rozpoczynamy od przerobienia 7 półsłupków do mniej więcej połowy łuku. Następnie wykonujemy 3 oczka łańcuszka.

26 gwiazdka na szydełku tutorial Szkoła Szydełkowania

I teraz wzdłuż jeszcze tego samego łuku wykonujemy podobnie 7 półsłupków.

Kiedy zejdziemy do samego dołu, nie wykonujemy żadnych oczek ścisłych pomiędzy ramionami gwiazdki. Od razu przechodzimy nad kolejny łuk i rozpoczynamy przerabianie 7 półsłupków.

27 gwiazdka na szydełku tutorial Szkoła Szydełkowania

Wskazówka: tych półsłupków nad łukami jest dosyć sporo i nie zawsze uda się je tak rozmieścić, żeby oczka łańcuszka wypadały równo na szczycie ramienia gwiazdki. To normalne. Półsłupki da się lekko przesuwać po łuku, ponieważ nie wkłuwamy się w oczka. Dlatego po wykonaniu całego ramienia bez problemu przesuniecie półsłupki tak, żeby oczka łańcuszka pomiędzy nimi wypadały na samym środku.

Na poniższym zdjęciu widać, jak u mnie wygląda całe piąte okrążenie. Zamykamy je oczkiem ścisłym zamykającym w pierwszy półsłupek tego okrążenia.

Jeśli robicie z cieńszej włóczki, Wasze ramiona gwiazdki mogą nie układać się od razu tak jak u mnie. Mogą przypominać raczej odnóża ośmiornicy. To normalne. Na koniec podczas usztywniania będziecie mogli nadać odpowiedni kształt tym odnóżom za pomocą szpilek.

28 gwiazdka na szydełku tutorial Szkoła Szydełkowania

Kolejne okrążenia będą bardzo podobne do tych ostatnich. Różnica będzie tylko w liczbie oczek.

Szóste okrążenie

Rozpoczynamy je od zrobienia 8 oczek łańcuszka. A kiedy będziemy na samym szczycie ramienia, wykonujemy 1 słupek pojedynczy, opierając go na łuku z oczek łańcuszka poprzedniego okrążenia.

29 gwiazdka na szydełku tutorial Szkoła Szydełkowania

Następnie ponownie wykonujemy 8 oczek łańcuszka. A kiedy jesteśmy pomiędzy ramionami, wykonujemy oczko ścisłe zamykające, wkłuwając szydełko pomiędzy półsłupki poprzedniego okrążenia.

30 gwiazdka na szydełku tutorial Szkoła Szydełkowania

Przerabiamy tak całe okrążenie. A zamykamy je oczkiem ścisłym zamykającym wkłutym w pierwsze oczko łańcuszka wykonane na początku tego okrążenia.

31 gwiazdka na szydełku tutorial Szkoła Szydełkowania

Siódme okrążenie

Jest bliźniaczo podobne do okrążenia piątego.

Na łuku z oczek łańcuszka wykonujemy 9 półsłupków. Kiedy dojedziemy na samą górę, wykonujemy 3 oczka łańcuszka, a następnie ponownie 9 półsłupków, aby zejść w najniższy punkt ramienia. Następnie przechodzimy od razu na kolejne ramię i wykonujemy ponownie 9 półsłupków. Powtarzamy aż do końca okrążenia.

Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym zamykającym wkłutym w pierwszy półsłupek tego okrążenia.

32 gwiazdka na szydełku tutorial Szkoła Szydełkowania

Ósme okrążenie

Jest bliźniaczo podobne do okrążenia szóstego. Ponownie wykonujemy oczka łańcuszka, tym razem 10, by przejść na wierzchołek. Na wierzchołku przerabiamy słupek pojedynczy, opierając go na łuku z oczek łańcuszka, i ponownie wykonujemy 10 oczek łańcuszka, by przejść do punktu pomiędzy ramionami. Tam przerabiamy oczko ścisłe zamykające, wkłuwając szydełko pomiędzy półsłupki poprzedniego okrążenia. Powtarzamy przez całe okrążenie.

Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym zamykającym, wkłutym w pierwsze oczko łańcuszka wykonane w tym okrążeniu.

33 gwiazdka na szydełku tutorial Szkoła Szydełkowania

Dziewiąte okrążenie

Bliźniacze do okrążeń piątego i siódmego.

Wykonujemy 10 półsłupków, 3 oczka łańcuszka na szczycie ramienia, ponownie 10 półsłupków i od razu przechodzimy do kolejnego ramienia, na którym wykonujemy 10 półsłupków. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym zamykającym wkłutym w pierwszy półsłupek tego okrążenia.

34 gwiazdka na szydełku tutorial Szkoła Szydełkowania

Zakończenie

Po zamknięciu dziewiątego okrążenia nie obcinamy nitki tuż przy gwiazdce, ale powiększamy pętelkę, którą mamy na szydełku, wyciągając nitkę na taką długość, żeby ta pętelka mogła nam służyć do zawieszenia gwiazdki na choince. Teraz należy obciąć nitkę w odległości min. 10 cm od gwiazdki. Zawiązujemy supełek, aby pętelka tworząca zawieszkę była stabilna, a następnie nawlekamy nitkę na igłę i zabezpieczamy końcówkę nitki. W tym celu przeciągamy igłę przez środek półsłupków ostatniego okrążenia. Dopiero teraz nitka nasza jest zabezpieczona i możemy ją obciąć.

Teraz należy gwiazdkę usztywnić. Jeszcze raz podaję link do artykułu, w którym opisałam kilka sposobów usztywniania śnieżynek.

Na poniższym zdjęciu porównanie mojej gwiazdki z tutorialu, zrobionej szydełkiem 3 mm oraz małej gwiazdki z kordonka, wykonanej szydełkiem 1 mm.

I powtarzam – służę pomocą, jeśli w trakcie okaże się, że coś jest niejasne lub zbyt skrótowo opisane.

35 gwiazdka na szydełku tutorial Szkoła Szydełkowania