Wiecie już, gdzie mieszkam. Pójdźmy więc za ciosem. Dziś będzie o mieście, w którym dorastałam. Bo nie odcinam się wcale od tego miejsca, mimo że coraz rzadziej jest mi dane tam być.

A pochodzÄ™ z maÅ‚ego miasteczka. Takiego, wiecie, typowego maÅ‚ego miasteczka, gdzie wszyscy o wszystkich wiedzÄ… i wszyscy siÄ™ znajÄ…. To powiatowe 15-tysiÄ™czne Lipno w województwie kujawsko-pomorskim. Do WÅ‚ocÅ‚awka jest stamtÄ…d ok. 25 km, do Torunia i PÅ‚ocka po 50 km, do Warszawy 160 km. MieszkaÅ‚am tam od ósmego roku życia do matury. Podczas studiów oczywiÅ›cie przyjeżdżaÅ‚am: na pierwszym roku co tydzieÅ„, potem coraz rzadziej, coraz rzadziej… (TytuÅ‚owe zdjÄ™cie zrobiÅ‚am w ostatniÄ… wigiliÄ™, od tamtej pory jeszcze tam nie byÅ‚am). Wciąż żyjÄ… tam najbliższe mi osoby i lubiÄ™ tam wracać, bo zdaje siÄ™, że czas siÄ™ tam zatrzymaÅ‚. Co prawda, budujÄ… siÄ™ nowe domy i sklepy, remontujÄ… drogi i mosty, ale klimat wciąż jest taki sam. Taki uroczy maÅ‚omiasteczkowy.

Właśnie to miasto i ludzie, którzy tam mieszkają, mnie ukształtowali. To dzięki temu, że przebywałam zarówno wśród wyższych (jak na miasto powiatowe) sfer, jak i tych biedniejszych, a nawet postępujących niezbyt zgodnie z prawem ludzi, mogę powiedzieć, że trochę już w swoim życiu widziałam.

Mam znajomych z innych rejonów Polski, którzy, kiedy tylko się ze mną kontaktują, mówią, że w Lipnie co chwilę dzieje się coś złego. To znaczy jakieś afery typu wyrodne matki, przywiązujące dzieci do futryny, złodzieje napisów z obozu w Auschwitz (tak, to byli nasi), dilerzy, złodzieje, mordercy. Nie przeczę, tam to wszystko jest, jeśli nie w samym mieście, to w okolicy. A to wszystko chyba przez biedę i brak pracy. Przynajmniej chcę wierzyć, że właśnie przez to.

Ale oprócz tego całego zła, są wspaniałe rzeczy, które mają okazję podziwiać nie tylko mieszkańcy.

NajwiÄ™kszÄ… dumÄ… Lipna jest Pola Negri, Å›wiatowej sÅ‚awy gwiazda kina niemego. To tu siÄ™ urodziÅ‚a. DziÅ› na jej cześć organizowany jest festiwal filmowy „Pola i inni”, który piÄ™knie siÄ™ już rozrósÅ‚ i przyciÄ…ga uwagÄ™ miÅ‚oÅ›ników kina. DziÄ™ki temu zwykli lipnowianie majÄ… okazjÄ™ zobaczyć na żywo znanych aktorów czy obejrzeć klasyki kina.

Skoro już przy kinie jesteÅ›my – odkÄ…d pamiÄ™tam, nowoÅ›ci filmowe docieraÅ‚y do Lipna z takim opóźnieniem, że niewiele brakowaÅ‚o, a film można już byÅ‚o w telewizji obejrzeć. Przez to do tej pory nie mam u siebie jakiejÅ› szczególnej potrzeby chodzenia do kina. W taki sposób wychodzi ze mnie ta moja maÅ‚omiasteczkowość 🙂 Bo zawsze sÅ‚yszaÅ‚am, że po co do kina, jak i tak ten film puszczÄ… w koÅ„cu w telewizji 🙂 Teraz widzÄ™ już, że to podejÅ›cie w Lipnie powoli siÄ™ zmienia. SÄ… ludzie, którzy Å›ciÄ…gajÄ… do miasta nowoÅ›ci kinowe, za co chwaÅ‚a im.

MówiÄ…c szczerze, miasteczko samo w sobie nie ma siÄ™ czym chwalić. Bo czym? Å»e szpital caÅ‚kiem sprawnie dziaÅ‚a, ponieważ zostaÅ‚ przeksztaÅ‚cony w Sp. z o.o.? Å»e ostatnio powstaÅ‚y bardzo fajne bulwary nad przepÅ‚ywajÄ…cÄ… przez miasto rzekÄ… MieÅ„? Å»e piÄ™kny park? To wszystko można napotkać w wielu innych miejscach w Polsce. (Choć park jest rzeczywiÅ›cie piÄ™kny, mimo że kiedy chodziÅ‚am jeszcze do szkoÅ‚y podstawowej, mieliÅ›my przykazane omijać park szerokim Å‚ukiem, bo tam „pili, bili i gwaÅ‚cili”).

A że tych powodów do dumy jest tak maÅ‚o, to tym bardziej podkreÅ›la siÄ™ te, które sÄ…. I takim dyżurnym tematem, który sÅ‚uży do pokazania „wielkoÅ›ci” Lipna, sÄ… osoby pochodzÄ…ce z miasta lub jakoÅ› z nim zwiÄ…zane. Tu zawód elektryka zdobyÅ‚ Lech WaÅ‚Ä™sa, urodziÅ‚ siÄ™ Leszek Balcerowicz. StÄ…d pochodzÄ… też aktorzy: MaÅ‚gorzata Sadowska, PaweÅ‚ Szczesny (urodzony w pobliskim Czernikowie) i mój kolega z klasy, w czasach licealnych bardzo mi bliski, Mateusz Lewandowski. Do tego grona doÅ‚Ä…czyÅ‚ też ostatnio Kamil Mróz. Razem z Wincentym Rapackim (aktorem i dramaturgiem) i wspomnianÄ… już PolÄ… Negri, wychodzi na to, że miasto sÅ‚ynie z wypuszczania w Å›wiat aktorów. Nawet teraz przy moim liceum bardzo prężnie dziaÅ‚a zespół teatralny, które prowadzi moja przewspaniaÅ‚a polonistka, zapalona miÅ‚oÅ›niczka teatru, a prywatnie – mama Kamila Mroza.

Kiedy obejrzycie oba filmiki o Lipnie, zobaczycie, że naprawdę jest tam pięknie. I mieszkają tam wspaniali ludzie, którzy mimo takich zdolności, mimo pewnie tego, że wielki świat kusił, by te zdolności wykorzystać na większą skalę, zostali w Lipnie i tam się spełniają.

Bo takich jak ja, którzy po studiach nawet nie myśleli o powrocie, jest dużo, dużo więcej. A oni zostali. Czapki z głów, Panie i Panowie!