spódnica na szydełku, tutorial, Szkoła Szydełkowania, crochet skirt

Poprzednie części kursu na szydełkową spódnicę w stylu boho znajdziecie tutaj:
Szydełkowa spódnica maksi, tutorial cz.1
Szydełkowa spódnica maksi, tutorial cz. 2
Szydełkowa spódnica maksi, tutorial cz. 2 i 1/2 
Szydełkowa spódnica maksi, tutorial cz. 3

***
Zastanawiałam się, czy nie podzielić tego wpisu przynajmniej na dwie części, bo dużo tych okrążeń i każde z nich coraz szersze, więc i oczek do przerobienia cała masa. Ale zdecydowałam, że będzie wszystko na raz, bo wzór jest w tym miejscu dość jednolity i trudno byłoby określić, w którym to cięcie wpisu miałoby nastąpić.

Dziś zajmiemy się ostatnimi okrążeniami, czyli wykończeniem dołu spódnicy. Ale zanim te ostatnie okrążenia, musimy sobie przypomnieć, gdzie jesteśmy ze wzorem.

Po ostatnim wpisie, Wasza spódnica powinna wyglądać mniej więcej tak:

spódnica na szydełku, tutorial, Szkoła Szydełkowania, crochet skirt

I teraz, po przerobionym schemacie, w którym jeden motyw to jakby trzylistkowe gałązki, musimy zrobić ten schemat (niestety, nie drukuje się on zbyt wyraźnie):

spódnica na szydełku, tutorial, Szkoła Szydełkowania, crochet skirt

Dlatego właśnie, że jest on taki niewyraźny, i by moje tłumaczenie było bardziej przejrzyste, rozrysowałam ten schemat dla Was. Jest w nim też kilka moich zmian, które wprowadzałam na bieżąco, szydełkując spódnicę. Ten schemat jest zdecydowanie bardziej drukowalny 😀

Okrążenie zerowe jest takie jakby przejściowe, pozwoli nam ono płynnie przejść do przerabiania schematu. Są to praktycznie same oczka łańcuszka.

Moja uwaga – jeśli chcecie w tym miejscu uniknąć dość sporych dziur, można liczbę oczek łańcuszka w poszczególnych łukach nieco zmniejszyć. Łuki będą krótsze, ale liczbę łuków nad poszczególnymi partiami poprzedniego okrążenia musimy zachować. O ile oczek skrócić te łuki – to zależy od Was i od Waszego gustu. ALE!!! Najlepiej po przerobieniu dwóch motywów ułożyć przerobiony fragment na płasko i na spokojnie ocenić, czy nic nam się nie ciągnie, czy słupki nie są poprzechylane w stronę tych skróconych łuków. Jeśli tak się dzieje, to bez skrupułów prujemy i liczbę oczek w łukach zwiększamy.

Okrążenie zerowe, czyli łączące oba schematy
Najpierw musimy zrobić 3 oczka ścisłe zamykające, aby przejść na środek łuku poprzedniego okrążenia. Następnie robimy 3 oczka łańcuszka, które zastąpią pierwszy słupek, i zaczynamy przerabianie łuków na przemian ze słupkami.
Robimy na przemian raz łuk z 8 oczek, słupek, a po nim łuk z 5 oczek i znowu z 8 i 5.
Zasada jest taka, że bezpośrednio po zamknięciu razem trzech słupków w poprzednim okrążeniu, robimy słupek i po nim łuk z 8 oczek łańcuszka. Podobnie bezpośrednio przed tymi trzema słupkami zamkniętymi razem ma się znaleźć łuk z 8 oczek. Łuki z 5 oczek łańcuszka przerabiamy nad trzema słupkami zamkniętymi razem i na samym środku nad łukami między tymi słupkami.

spódnica na szydełku, tutorial, Szkoła Szydełkowania, crochet skirt

Ostatni łuk w tym okrążeniu przerabiamy tak:
Najpierw 2 oczka łańcuszka, robimy narzut jak do słupka pojedynczego, wkłuwamy szydełko w trzecie początkowe oczko łańcuszka i przerabiamy pętelki z szydełka parami. Dzięki temu jesteśmy teraz na samym środku łuku i możemy zaczynać kolejne okrążenie bez przerabiania oczek ścisłych zamykających.

Okrążenie pierwsze
Jak zwykle, zaczynamy od 3 oczek łańcuszka, zastępujących pierwszy słupek.
Następnie przerabiamy:
5 oczek łańcuszka, *1 słupek, 1 oczko łańcuszka, 1 słupek, 3 oczka łańcuszka* 2 razy to co między gwiazdkami, a po nich: 1 słupek, 1 oczko łańcuszka, 1 słupek, 5 oczek łańcuszka, 1 słupek, 5 oczek łańcuszka i wracamy do *.
Zasada jest taka: w tym okrążeniu robimy w jednym motywie po 3 grupy z dwóch słupków, między tymi grupami robimy 2 łuki z 3 oczek łańcuszka, a po trzeciej grupie i przed kolejną, przerabiamy łuk z 5 oczek łańcuszka, słupek i ponownie 5 oczek łańcuszka.

spódnica na szydełku, tutorial, Szkoła Szydełkowania, crochet skirt

Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym zamykającym, wkłutym w trzecie początkowe oczko łańcuszka.

Okrążenie drugie
Zaczynamy je od 3 oczek łańcuszka i po nich robimy jeszcze kolejne 4 oczka łańcuszka.
I w tym okrążeniu będziemy przerabiać w motywie 2 grupy: 2 słupki, 2 oczka łańcuszka, 2 słupki, opierając je na łukach z trzech oczek łańcuszka. Pomiędzy grupami przerabiamy 2 oczka łańcuszka.
Po drugiej grupie robimy 4 oczka łańcuszka, 1 słupek, który wkłuwamy dokładnie w słupek niższego okrążenia, i ponownie łuk z 4 oczek łańcuszka.

spódnica na szydełku, tutorial, Szkoła Szydełkowania, crochet skirt

Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym zamykającym, wkłuwając je w trzecie początkowe oczko łańcuszka.

Okrążenie trzecie
Jest bardzo podobne do poprzedniego – zmienia się tylko liczba oczek w łukach.
Najpierw robimy 3 oczka łańcuszka, potem ponownie 3 oczka łańcuszka na łuk, grupa z 2 słupków, 2 oczek łańcuszka, 2 słupków, 4 oczka łańcuszka, ponownie grupa z 2 słupków, 2 oczek łańcuszka, 2 słupków, 3 oczka łańcuszka, 1 słupek wkłuty dokładnie w słupek poprzedniego okrążenia, 3 oczka łańcuszka.

spódnica na szydełku, tutorial, Szkoła Szydełkowania, crochet skirt

Okrążenie zamykamy dokładnie tak samo jak poprzednie, ale żeby przejść do następnego okrążenia, musimy zrobić dodatkowych 6 oczek ścisłych zamykających nad łukiem, dwoma słupkami i ostatnie nad kolejnym łukiem.
Potem możemy zaczynać okrążenie, jak zwykle, trzema oczkami łańcuszka.

spódnica na szydełku, tutorial, Szkoła Szydełkowania, crochet skirt

Okrążenie czwarte
Motyw to:
2 słupki, 2 oczka łańcuszka, 2 słupki, 3 oczka łańcuszka, 1 słupek, który opieramy na łuku pomiędzy grupami niższego okrążenia, ponownie 3 oczka łańcuszka, 2 słupki, 2 oczka łańcuszka, 2 słupki, (tę grupę opieramy nad taką samą grupą niższego okrążenia).
Pomiędzy motywami przerabiamy 5 oczek łańcuszka.

spódnica na szydełku, tutorial, Szkoła Szydełkowania, crochet skirt

Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym zamykającym i robimy jeszcze dwa takie oczka ścisłe zamykające, by podobnie jak w poprzednim okrążeniu przejść nad łuk pomiędzy słupkami.

Okrążenie piąte
Motyw to:
2 słupki, 2 oczka łańcuszka, 2 słupki, 3 oczka łańcuszka, 1 słupek, który wkłuwamy w słupek niższego okrążenia, 1 oczko łańcuszka, 1 słupek, który wkłuwamy dokładnie w to samo oczko, co poprzednio, 3 oczka łańcuszka i na koniec grupa: 2 słupki, 2 oczka łańcuszka, 2 słupki, którą opieramy na takiej samej grupie poprzedniego okrążenia. Pomiędzy motywami robimy łuk z 3 oczek łańcuszka.

spódnica na szydełku, tutorial, Szkoła Szydełkowania, crochet skirt

Okrążenie zamykamy dokładnie tak samo jak poprzednio, przerabiając dodatkowe oczka ścisłe zamykające, aby przejść nad łuk.

Okrążenie szóste
Motyw to:
2 słupki, 3 oczka łańcuszka, grupa: 2 słupki, 3 oczka łańcuszka, 2 słupki, którą przerabiamy nad łukiem z jednego oczka łańcuszka niższego okrążenia, po tej grupie robimy jeszcze 3 oczka łańcuszka i 2 słupki. Pomiędzy motywami robimy 1 oczko łańcuszka.

spódnica na szydełku, tutorial, Szkoła Szydełkowania, crochet skirt

Okrążenie zamykamy tym razem nieco inaczej, nie robimy tego ostatniego jednego oczka łańcuszka ani oczka ścisłego zamykającego. Po przerobieniu ostatniej grupy z dwóch słupków, robimy narzut, wkłuwamy szydełko w trzecie początkowe oczko łańcuszka i przerabiamy półsłupek z narzutem, czyli wszystkie 3 pętelki, które znajdowały się na szydełku przerabiamy razem. Ponownie jesteśmy nad środkiem łuku i możemy z tego miejsca zacząć kolejne okrążenie.

Okrążenie siódme
Nad tym pierwszym łukiem robimy najpierw 3 oczka łańcuszka, a potem jeszcze 1 słupek. Następnie 2 oczka łańcuszka i przystępujemy do przerabiania motywu.
A motyw to:
1 słupek wkłuty w pierwszy słupek środkowej grupy niższego okrążenia, następnie 2 słupki, które wkłuwamy w drugi słupek, 5 oczek łańcuszka i odwracamy kolejność: 2 słupki wkłuwamy w pierwszy słupek po łuku, a po nim jeszcze 1 słupek, który wkłuwamy w ostatni słupek tej środkowej grupy. Następnie przerabiamy 2 oczka łańcuszka, po których nad łukiem z jednego oczka łańcuszka przerabiamy 2 słupki i kolejne 2 oczka łańcuszka. I ponownie przerabiamy motyw od początku.

spódnica na szydełku, tutorial, Szkoła Szydełkowania, crochet skirt

Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym zamykającym i jeszcze jednym przechodzimy na środek łuku pomiędzy dwoma słupkami.

Okrążenie ósme
Robimy 3 oczka łańcuszka i po nich jeszcze 1 oczko łańcuszka.
W tym okrążeniu motyw to: 2 słupki wkłute w dwa kolejne słupki niższego okrążenia, 2 słupki wkłute w trzeci słupek, 3 oczka łańcuszka, 1 słupek opieramy na łuku, 3 oczka łańcuszka i odwracamy sposób przerabiania grupy słupków: 2 słupki wkłuwamy w pierwszy słupek niższego okrążenia, 2 słupki wkłuwamy kolejno w 2 słupki. Następnie między motywami przerabiamy: 1 oczko łańcuszka, 1 słupek pomiędzy słupkami i 1 oczko łańcuszka.

spódnica na szydełku, tutorial, Szkoła Szydełkowania, crochet skirt

Okrążenie zamykamy 1 oczkiem ścisłym zamykającym wkłutym w trzecie początkowe oczko łańcuszka, a następnie robimy jeszcze 2 oczka ścisłe zamykające (nad łukiem i nad pierwszym słupkiem).

Okrążenie dziewiąte
Robimy najpierw 3 oczka łańcuszka, a po nich 3 słupki wkłuwamy w 3 kolejne słupki niższego okrążenia. Potem przerabiamy 3 oczka łańcuszka, 1 słupek, który wkłuwamy w środkowy słupek, 1 oczko łańcuszka i ponownie 1 słupek, który wkłuwamy w to samo miejsce co poprzedni. Następnie robimy jeszcze 3 oczka łańcuszka, 4 słupki (wkłuwamy każdy w kolejne słupki poprzedniego okrążenia), 3 oczka łańcuszka. I zaczynamy kolejny motyw od 4 słupków.

spódnica na szydełku, tutorial, Szkoła Szydełkowania, crochet skirt

Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym zamykającym, wkłuwając je w trzecie początkowe oczko łańcuszka.

Okrążenie dziesiąte
Rozpoczynamy je podobnie jak poprzednie od grupy słupków wkłuwanych pojedynczo. Tym razem obie grupy w motywie składają się z trzech słupków (omijamy wewnętrzne słupki niższego okrążenia.
Zatem robimy: 3 słupki, 3 oczka łańcuszka, 2 słupki pomiędzy słupkami poprzedniego okrążenia, 3 oczka łańcuszka, ponownie 2 słupki pomiędzy słupkami, 3 oczka łańcuszka i na koniec motywu 3 słupki w trzy kolejne słupki (przypominam – omijamy wewnętrzny słupek). Pomiędzy motywami przerabiamy 2 oczka łańcuszka.

spódnica na szydełku, tutorial, Szkoła Szydełkowania, crochet skirt

Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym zamykającym.

Okrążenie jedenaste
Motyw to:
2 słupki wkłuwane kolejno, 3 oczka łańcuszka, 1 słupek w pierwszy słupek środkowej części motywu poprzedniego okrążenia, 2 słupki w drugi słupek, 5 oczek łańcuszka, 2 słupki w pierwszy słupek, 1 słupek w ostatni słupek środkowej części, 3 oczka łańcuszka, 2 słupki w dwa ostatnie słupki motywu.
Pomiędzy motywami przerabiamy 1 oczko łańcuszka.

spódnica na szydełku, tutorial, Szkoła Szydełkowania, crochet skirt

Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym zamykającym.

Okrążenie dwunaste
Motyw to:
1 słupek, 1 oczko łańcuszka, 2 słupki wkłuwane w dwa  kolejne słupki niższego okrążenia, 2 słupki wkłute w jeden słupek (ten ostatni z tej grupy), 3 oczka łańcuszka, 1 słupek oparty na łuku poprzedniego okrążenia, 3 oczka łańcuszka, 2 słupki wkłute w jeden słupek grupy słupków, 2 słupki wkłute w dwa kolejne słupki, 1 oczko łańcuszka, 1 słupek. Pomiędzy motywami nie przerabiamy już żadnych oczek.

spódnica na szydełku, tutorial, Szkoła Szydełkowania, crochet skirt

Okrążenie to najlepiej zamknąć półsłupkiem bez narzutu, przerabiając go podobnie jak przerabialiśmy oczka w okrążeniach, w których mieliśmy znaleźć się na środku łuku.

Okrążenie trzynaste
Robimy 3 oczka łańcuszka i dodatkowo jeszcze 1 oczko łańcuszka. I przechodzimy do  przerabiania motywu:
4 słupki wkłuwamy w 4 kolejne słupki poprzedniego okrążenia. 3 oczka łańcuszka, 1 słupek, który wkłuwamy w słupek niższego okrążenia, 1 oczko łańcuszka, 1 słupek, który wkłuwamy dokładnie w to samo oczko co poprzedni, 3 oczka łańcuszka, 4 słupki wkłuwane w cztery kolejne słupki.
Pomiędzy motywami przerabiamy: 1 oczko łańcuszka, 1 słupek, który wkłuwamy pomiędzy słupkami niższego okrążenia, 1 oczko łańcuszka.

spódnica na szydełku, tutorial, Szkoła Szydełkowania, crochet skirt

Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym zamykającym wkłutym w trzecie początkowe oczko łańcuszka. Przerabiamy jeszcze 2 oczka ścisłe zamykające, żeby znaleźć się nad pierwszym słupkiem.

Okrążenie czternaste
Motyw to:
3 słupki wkłuwane kolejno w słupki niższego okrążenia, 4 oczka łańcuszka, 1 słupek nad łukiem poprzedniego okrążenia, 3 oczka łańcuszka, 1 słupek ponownie nad tym samym łukiem, 4 oczka łańcuszka, 3 słupki wkłuwane w trzy kolejne słupki (ponownie omijamy słupki wewnętrzne przy przerabianiu tych grup). Pomiędzy motywami przerabiamy 2 oczka łańcuszka.

spódnica na szydełku, tutorial, Szkoła Szydełkowania, crochet skirt

Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym zamykającym.

Okrążenie piętnaste
Motyw to:
2 słupki wkłuwane kolejno w dwa słupki niższego okrążenia, 5 oczek łańcuszka, 2 słupki oparte na łuku, 3 oczka łańcuszka, 2 słupki ponownie oparte na tym samym łuku, 5 oczek łańcuszka, 2 słupki wkłuwane w dwa kolejne słupki. Pomiędzy motywami robimy 1 oczko łańcuszka.

spódnica na szydełku, tutorial, Szkoła Szydełkowania, crochet skirt

Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym zamykającym.

Okrążenie szesnaste
Motyw to:
1 słupek, 5 oczek łańcuszka, 2 słupki oparte na łuku niższego okrążenia, 3 oczka łańcuszka, 1 słupek oparty na tym samym łuku, 3 oczka łańcuszka, 2 słupki wciąż oparte na tym samym łuku niższego okrążenia. Na koniec motywu 5 oczek łańcuszka i 1 słupek. Pomiędzy motywami nie przerabiamy żadnych oczek.

spódnica na szydełku, tutorial, Szkoła Szydełkowania, crochet skirt

Okrążenie zamykamy podobnie jak okrążenie dwunaste: półsłupkiem bez narzutu, by znaleźć się pomiędzy słupkami.

Okrążenie siedemnaste
Motyw to:
1 słupek (w pierwszym motywie robimy go z 3 oczek łańcuszka, w kolejnych – wkłuwając szydełko pomiędzy dwa słupki niższego okrążenia), 3 oczka łańcuszka, 2 słupki opieramy na pierwszym łuku z trzech oczek, 3 oczka łańcuszka, 2 słupki ponownie opieramy na tym samym łuku, 3 oczka łańcuszka, 2 słupki opieramy na drugim łuku z trzech oczek łańcuszka, 3 oczka łańcuszka, 2 słupki ponownie na tym samym łuku, 3 oczek łańcuszka.
I po tych trzech oczkach łańcuszka rozpoczynamy przerabianie kolejnego motywu od jednego słupka.

spódnica na szydełku, tutorial, Szkoła Szydełkowania, crochet skirt

Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym zamykającym.

Okrążenie osiemnaste
Motyw to:
1 półsłupek bez narzutu (w pierwszym motywie zastępujemy go jednym oczkiem łańcuszka), 3 oczka łańcuszka, na pierwszym łuku – 4 słupki, na drugim łuku – 3 słupki, na trzecim łuku – ponownie 4 słupki. Ale uwaga: po każdym słupku robimy 1 oczko łańcuszka!
Tylko po ostatnim robimy tych oczek łańcuszka 3, ale jest to zakończenie motywu i jednocześnie przejście do półsłupka, który przerabiamy nad słupkiem poprzedniego okrążenia.

spódnica na szydełku, tutorial, Szkoła Szydełkowania, crochet skirt

Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym zamykającym, które wkłuwamy w pierwsze początkowe oczko łańcuszka.

Okrążenie dziewiętnaste
Jest to ostatnie okrążenie i przez to, że spódnica nabrała już swoich obwodów, będzie nam się trochę dłużyło jego przerabianie. Wrażenie to spotęguje fakt, że będziemy w nim robić pikotki nad wszystkimi oczkami łańcuszka, które przerabialiśmy pomiędzy słupkami. Dużo, prawda? Tym bardziej, że pikotki potrafią doprowadzić do rozstroju nerwowego. Dlatego w trosce o Wasze i swoje zdrowie wymyśliłam inny sposób ich przerabiania, łatwiejszy, ale efekt końcowy wcale nie jest gorszy.

Motyw to:
3 półsłupki bez narzutu, które przerabiamy na pierwszym łuku z trzech oczek łańcuszka. Następnie nad pierwszym słupkiem robimy kolejny półsłupek bez narzutu. Po nim 3 oczka łańcuszka, które miałyby być naszym pikotkiem.
Normalny pikotek zamykalibyśmy, wkłuwając szydełko w pierwsze oczko łańcuszka, które właśnie zrobiliśmy. Ale dla ułatwienia oczko ścisłe zamykające wkłuwamy nie w oczko łańcuszka, które tworzy pikotek, lecz przerabiamy je nad oczkiem pomiędzy słupkami.
I tak do końca: 1 półsłupek bez narzutu nad słupkiem, 3 oczka łańcuszka, 1 oczko ścisłe zamykające nad oczkiem łańcuszka.
Na początku łatwo o pomyłkę i na przykład opuszczenie jakiegoś półsłupka. Ale macie cały obwód spódnicy na opanowanie poprawnej kolejności 😀
Nad łukami pomiędzy motywami przerabiamy po 3 półsłupki bez narzutu.

spódnica na szydełku, tutorial, Szkoła Szydełkowania, crochet skirt

Poniższe zdjęcie idealnie pokazuje efekt, który powinniście otrzymać dzięki takiemu sposobowi przerabiania ostatniego okrążenia. Większa liczba oczek na samym końcu obwodu dam nam piękne falowanie.

spódnica na szydełku, tutorial, Szkoła Szydełkowania, crochet skirt

A to, co po skończeniu ostatniego okrążenia, powinniście mniej więcej teraz mieć, mogliście podziwiać na samym początku tego przeogromnego wpisu.

Teraz wskakujcie w swoją cząstkę spódnicy. Przejrzyjcie się w lustrze i przygotujcie się albo na skracanie dalszego schematu, albo na jego wydłużanie. Kiedy ja przymierzyłam swoją po raz pierwszy po tym etapie, byłam załamana. Bo wyszła mi bardzo długa albo ja okazałam się dla niej strasznym kurduplem. Planowałam, że początkowe okrążenia będą gdzieś w okolicy połowy ud. Tymczasem wypadają tylko nieznacznie poniżej bioder. Dla mnie to oznacza, że mniej okrążeń będę musiała przerobić, kierując się do talii. A to z kolei oznacza, że jestem bliżej końca, niż zamierzałam 😀 😀 😀
Wam może się zdarzyć jednak, że tych okrążeń będziecie musieli zrobić więcej. Ale o tym, to już w następnym odcinku. Zapraszam. 🙂