Do tej pory w Tygodniu przedświątecznym były same proste projekty. Bo co to dla Was taki piernik albo oponka. Phi! Łatwizna. Za to dzisiaj, o, dzisiaj to już poważna sprawa. Najmniejsza, a najbardziej skomplikowana – szydełkowa muffinka. Z tego skomplikowania zdałam sobie z tego sprawę podczas montowania filmu. W pliku miałam aż 29 fragmentów, podczas gdy normalnie jest ich maksymalnie 5-6.

tydzień przedświąteczny, Szkoła Szydełkowania, szydełkowa muffinka, szydełkowe ciastko, tutorial, szydełkowanie, crochet, crochet muffin, crochet cake

I podczas tego samego montowania zdałam sobie też sprawę, że najwięcej uwagi i czasu zajmuje nie szydełkowanie właściwe, tylko drobiazgi wykończeniowe i zszywanie. Z jednej strony trochę szkoda, bo przecież w szydełkowaniu to szydełkowanie właśnie sprawia najwięcej frajdy. Ale z drugiej strony – przecież bez tych wykończeń, bez np. obrobienia ostatniego rzędu, czy bez wyszycia nasionek na truskawce, projekt byłby bez wyrazu i pewnie nawet nie przypominałby tego, czym miałby być. Dlatego gorąco namawiam Was do zadbania o szczegóły. Dzięki nim Wasze prace będą pełne uroku, a Wasza satysfakcja ogromna.

Materiały

– Do wykonania muffinki potrzeba kilku kolorów włóczki, ale wcale nie potrzeba ich dużo, zużyjecie raczej resztki. Po jednym kolorze potrzebujecie na: „kubek”, ciasto właściwe, polewę i pasek ozdobny wokół „kubka”. I możecie tu użyć kolorów dowolnych, ważne tylko, żeby do siebie pasowały, a ich grubość była taka sama lub bardzo zbliżona. Ponadto resztek włóczki w kolorach: czerwonym, zielonym i białym (lub bardzo jasnym) potrzeba na wykonanie truskawki. Jeśli zechcecie wykonać inne owoce, które są również opisane w instrukcji, musicie oczywiście mieć kolory odpowiednie dla tych owoców. Moja włóczka to Cotton Soft od YarnArt (55% bawełny, 45% akrylu, 600 m w 100 gramach).
– Kulka silikonowa lub inne wypełnienie przyda się do wypchania muffinki. A jeśli Wasza włóczka jest nieco grubsza od mojej, to możecie też wypełnić truskawkę (moja była tak maleńka, że nic do środka się nie zmieściło).

tydzień przedświąteczny, Szkoła Szydełkowania, szydełkowa muffinka, szydełkowe ciastko, tutorial, szydełkowanie, crochet, crochet muffin, crochet cake

Narzędzia

– Szydełko sporo mniejsze od tego, które zaleca producent włóczki na etykiecie (oczka muszą być przerabiane jak najciaśniej, by wypełnienie nie było przez nie widoczne);
– igła, najlepiej z tępym końcem, by nie kaleczyła włóczki;
– nożyczki.

Instrukcja

Dostępna jest tutaj: http://mojimojidesign.com

Muszę przyznać, że opracowana jest bardzo, bardzo dobrze. A szydełkowanie według niej to prawdziwa przyjemność. Nie ma się do czego przyczepić. Jeśli są tu osoby, które boją się angielskich instrukcji i że sobie nie poradzą z ich rozszyfrowaniem, to polecam właśnie te muffinki na naukę.

Oprócz wersji, którą będziemy robić wspólnie, czyli muffinki z truskawką, rozpisano również sposób przerobienia innych owoców. Możecie więc wyszydełkować kilka sztuk i każda będzie inna.

Skróty:
ch – oczko łańcuszka
sc – półsłupek bez narzutu
st (sts) – oczko (oczka)
slst – oczko ścisłe zamykające
hdc – półsłupek z narzutem
dc – słupek pojedynczy
dec –dwa oczka przerobić razem (zmniejszenie liczby oczek)

Zapraszam na małe słodkie co nieco:

 

tydzień przedświąteczny, Szkoła Szydełkowania, szydełkowa muffinka, szydełkowe ciastko, tutorial, szydełkowanie, crochet, crochet muffin, crochet cake