Przycupnij sobie, Dziewczyno! Odpocznij! W tej przedświątecznej gonitwie mam dzisiaj coś zupełnie nieświątecznego. Na oderwanie myśli od karpia i lepienia pierogów. Winter is coming – zima nadchodzi! A właściwie już podobno przyszła, więc powitaj ją dzisiaj ze mną.

Wstyd przyznać, ale dopiero niedawno nadrobiłam wszystkie sezony „Gry o tron”. Wcześniej jakoś się nie złożyło, znajomi też nie oglądali, więc nie miał kto zdopingować do bycia na bieżąco. Ale kiedy już okazja się znalazła, to pochłonęłam wszystkie sezony od razu. I pochłonęłam to bardzo dobre określenie, bo oglądałam odcinek za odcinkiem. Cóż mogę powiedzieć – wspaniałe dzieło! wspaniała historia! i wspaniale opowiedziana!

Oczywiście, niektóre sceny mogą bulwersować, odrzucać, zniesmaczać, ale jeśli przyjmie się, że to po prostu taka konwencja (coś jak morze krwi u Tarantino), to jakoś lżej się to ogląda. A zresztą, co ja będę Wam pisać. To taki staroć i taki klasyk, że już pewnie wszyscy to wszystko wiedzą.

No, ale serial zrobił na mnie takie wrażenie, że po raz pierwszy odczułam potrzebę stworzenia czegoś nawiązującego, czegoś w stylu fan art. Inspiracji poszukałam oczywiście na Pintereście. Amigurumi przedstawiające głównych bohaterów wydało się trochę zbyt oczywiste, ale już ogromne koce czy narzuty na łóżko z symbolami i zawołaniami poszczególnych rodów – o tak, muszę mieć coś takiego. Na początek wybrałam wilkora, symbol rodu Starków.

Mogłam wzór przerobić zwykłymi słupkami lub półsłupkami w rzędach, byłoby łatwiej, szybciej, wyszłoby mniej włóczki. Ale nie takiego efektu oczekiwałam. A chciałam efektu – wow! Spróbowałam więc nowej dla mnie techniki c2c (corner2corner, od rogu do rogu). Chciałam tylko sprawdzić, na czym ta technika polega, przerobić tylko kilka oczek, może rzędów. No i takim sposobem po kilku chwilach miałam już taki kawałek.

winter is coming, Gra o tron, Game of Thrones, wilkor, szydełkowanie, c2c, corner2corner, od rogu do rogu, Szkoła Szydełkowania

Jeszcze wtedy nie miałam pojęcia, w co się właśnie wpakowałam. Ale kolejne zdjęcie już mi to uzmysłowiło. Zrobiłam je trzy godziny później. Projekt ułożyłam na ikeowskim stoliku lack, już się prawie na nim nie mieścił, a przecież dopiero zaczynałam.

Z każdym kolejnym rzędem oczek przybywało, robótka stawała się coraz cięższa, przerobienie jednego rzędu zabierało coraz więcej czasu. Układ kolorów sprawił, że podzieliłam włóczkę na kilka mniejszych motków, żeby niepotrzebnie nie przeciągać nieużywanego koloru pomiędzy oczkami.

I z każdym kolejnym rzędem zastanawiałam się, co ja z tym zrobię. Z wyliczeń wychodziło, że gotowy koc będzie miał ok. 1,10 x 1,10 m. Ani to jako kapa na łóżko nie pasuje, ani jako obraz na ścianę. No nic, robiłam dalej, dokupowałam włóczki i robiłam. Przerobienie do końca zajęłoby mi może nieco ponad trzy tygodnie dość intensywnej pracy. Ale już pod koniec robótka stawała się coraz cięższa, więc nie ciągnęło mnie do niej tak bardzo jak na początku. Końcówkę, przyznaję, już wymęczyłam. Ale kiedy po przerobieniu ostatniego oczka, rozłożyłam gotowy koc na podłodze i zrobiłam zdjęcie (oczywiście z kotem, bo przecież leżało, to przykryłem), to od razu poczułam, że było warto.

Drugi ogonogłowoszyjec też przyszedł się pomiziać noskami z nowym mieszkańcem.

Co prawda nadal nie wiem, co ja z tym zrobię, bo w takim formacie nie pasuje mi do niczego, ale efekt końcowy jest taki, jaki miał być – wow!

Zastanawiam się teraz, czy dorabiać do niego jeszcze inne symbole kilku rodów, żeby otrzymać narzutę na łóżko w sypialni, czy zostawić jak jest, podszyć czymś i ewentualnie wykończyć dookoła. Jak radzicie?

No i po takim niemałym projekcie, chyba mogę powiedzieć, że opanowałam tę technikę. To kto chętny na tutorial z c2c?