Jestem, żyję, mam się dobrze. Wracam po krótkiej przerwie, podczas której sporo działo się w moim życiu. Były chwile radosne i bardzo smutne, były wyjazdy do miejsc nowych i bardzo dawno nieodwiedzanych, spotkania rodzinne i inne takie. Wracam jednak do Was, bo nie mogę sobie pozwolić na dłuższą przerwę, potem będzie jeszcze trudniej wrócić.

A wracam z zapowiadaną przeze mnie na Facebooku nowością wydawniczą. Pewnie spora część z Was już ją widziała, ale może są jeszcze tacy, do których ta radosna nowina nie dotarła.

Od około tygodnia możemy cieszyć się kolejnym wydaniem specjalnym od teamu tworzącego „Mollie potrafi”. Tym razem jest to książka/gazeta „101 nowych pomysłów na robótki szydełkowe”. I jak zwykle osoby przyzwyczajone do fantastycznej jakości składu i druku książek z tej serii nie zawiodą się. Książka wydana jest fenomenalnie, na dobrej jakości papierze, z pięknymi zdjęciami i czytelnym układem instrukcji.

101 nowych pomysłów na robótki szydełkowe, szydełkowanie, recenzja, Ulubiony Kiosk, Szkoła Szydełkowania, książki o szydełkowaniu

Dla kogo to jest?

Według mnie książka idealnie sprawdzi się w bibliotece osób początkujących, ale posiadających już jakieś umiejętności szydełkowania. Choć i całkiem początkujący również dadzą sobie z nią radę, ponieważ na samym końcu pokazano krok po kroku, jak wykonać podstawowe oczka.

101 nowych pomysłów na robótki szydełkowe, szydełkowanie, recenzja, Ulubiony Kiosk, Szkoła Szydełkowania, książki o szydełkowaniu

O czym to jest?

Większość projektów to bardzo proste ozdoby w formie kwiatków, motyli itp., z którymi da sobie radę najbardziej początkujący z początkujących. Ale autorzy zadbali o różnorodność, by każdy znalazł w książce coś dla siebie. I tak: obok najzwyklejszego kwadratu babuni podano kilka instrukcji, co z takich kwadratów można zrobić, obok najprostszych motyli znalazło się miejsce na żakiet w stylu Chanel czy sweterek dla dziecka, a obok przeróżnych dekoracji do wystroju domu jest też instrukcja wykonania robota w stylu amigurumi.

101 nowych pomysłów na robótki szydełkowe, szydełkowanie, recenzja, Ulubiony Kiosk, Szkoła Szydełkowania, książki o szydełkowaniu

Większość projektów to bardzo miłe dla oka dekoracje – walentynkowe, wiosenne czy też wielkanocne. A zatem tematyka idealnie dopasowana do pory roku. Teraz co prawda jest sroga zima, ale przecież musimy mieć czas, żeby te wszystkie kolorowe cuda wyszydełkować.

101 nowych pomysłów na robótki szydełkowe, szydełkowanie, recenzja, Ulubiony Kiosk, Szkoła Szydełkowania, książki o szydełkowaniu

I najciekawsze jest to, że te wszystkie wzory i projekty możemy traktować jako niekończące się źródło inspiracji. No bo tak: skoro pokazano, że z jednego kwadratu babuni można zrobić bluzkę, chorągiewki, dwa modele poduszek, koc, torebkę, portmonetkę i jeszcze do tego etui na telefon, to tym samym dano nam sygnał, że nic nie stoi na przeszkodzie, żeby eksperymentować dalej. Pokrowiec na krzesło, zabawki, inny model bluzki, kardigan – to wszystko też można przecież jeszcze zrobić na podstawie kwadratu babuni. A to dopiero pierwszy rozdział. Zabawa w eksperymentowanie podczas szydełkowania dopiero się zaczyna.

101 nowych pomysłów na robótki szydełkowe, szydełkowanie, recenzja, Ulubiony Kiosk, Szkoła Szydełkowania, książki o szydełkowaniu

Jak to wygląda?

Od strony technicznej wszystkie instrukcje są bardzo czytelne. Przy każdym projekcie podano zalecaną włóczkę i rozmiar szydełka. Przy tych bardziej zaawansowanych umieszczono tabele z rozmiarami, a nawet szkice z wykrojami. Idealnym rozwiązaniem jest oznaczenie rozmiarów różnymi kolorami. Dzięki temu w miarę przerabiania kolejnych kroków, łatwo jest odnaleźć liczbę oczek, którą  powinniśmy przerabiać.

101 nowych pomysłów na robótki szydełkowe, szydełkowanie, recenzja, Ulubiony Kiosk, Szkoła Szydełkowania, książki o szydełkowaniu

Marginesy przy niektórych projektach wykorzystano na wyjaśnienia trudniejszych splotów oraz na infografiki, jakich splotów będziemy używać podczas wykonywania danego projektu.

No i najważniejsza uwaga na temat strony technicznej – półsłupek to półsłupek, a nie oczko ścisłe. Po niemiłych doświadczeniach z innymi wydawcami, którzy wprowadzili zamęt, to jest jedna z pierwszych rzeczy, którą sprawdzam w każdej nowej gazecie szydełkowej.

Czy to ma w ogóle jakieś wady?

Ma, bo cóż ich nie ma. Ale są to takie drobnostki, że po przeczytaniu poniższych punktów możecie o nich od razu zapomnieć.

– W dość pobieżnej lekturze znalazłam kilka literówek, które są zupełnie bez znaczenia.

– Według mnie proponowana w instrukcjach włóczka nie jest zbyt popularna w Polsce. Jasne, pojawiło się coś od Dropsa, Rico Design czy DMC, ale reszta to raczej drogie włóczki ze szlachetnymi domieszkami. Od razu zaznaczam – autorzy wskazują jedynie zalecaną włóczkę, przy każdej piszą, jaki ma skład i grubość, a więc można dobrać samemu coś podobnego.

– I największa dla mnie wada – niektórym projektom brakuje tego, że zdjęcie i opis wykonania nie są umieszczone na stronach widzących. Tzn. w tej chwili jest tak: otwieram gazetę na jakimś konkretnym projekcie i mam przed sobą dwie strony (prawą i lewą). Na prawej mam duże piękne zdjęcie jakiegoś projektu i dobrze by było, żeby na lewej stronie była instrukcja wykonania tego właśnie projektu. A tu niestety jest opis wykonania projektu z poprzedniej strony. Aby poczytać instrukcję wykonania tego mojego projektu z prawej strony, muszę odwrócić kartkę. Może być to uciążliwe, jeśli chciałabym prześledzić opis wykonania z gotowym projektem, bo wtedy co chwilę muszę tę kartkę odwracać.

Widzicie więc, że skoro doszukałam się tak mało istotnych wad, to „101 nowych pomysłów na robótki szydełkowe” jest książką zdecydowanie godną polecenia.

A ujęli mnie krótką notką na samym końcu. Pozwolę sobie zacytować jej fragment:

„Szydełkuj na luzie. Pracuj po swojemu. Każdy ma swój styl i swoje upodobania. Jeśli któraś z naszych wskazówek wydaje ci się niewygodna, popracuj trochę szydełkiem i kawałkiem włóczki. Wkrótce znajdziesz swój sposób, z którym będzie ci wygodnie (…) Póki włóczka jest napięta wszystko się uda”.

I ja również podpisuję się pod tymi zdaniami. To jest najlepszy sposób na naukę szydełkowania.

101 nowych pomysłów na robótki szydełkowe, szydełkowanie, recenzja, Ulubiony Kiosk, Szkoła Szydełkowania, książki o szydełkowaniu

Jak to kupić?

„101 nowych pomysłów na robótki szydełkowe” kupicie w kiosku, salonach prasowych oraz na stronie wydawcy w Ulubionym kiosku

Wydanie papierowe kosztuje 19,90 zł, elektroniczne 12,50 zł. Przesyłka wydania papierowego jest darmowa i możliwa tylko na terenie Polski. Płacić można kartą, przelewem lub przekazem.

A dla tych, którzy jeszcze nigdy nie korzystali z zakupów na stronie wydawcy, mam rabat. W podsumowaniu zamówienia wystarczy oznaczyć okienko „Posiadam kod rabatowy” i wpisać: PUK479937. Wtedy za gazetę zapłacicie jedynie 50%!

Kod ten działa jedynie dla nowych klientów strony wydawnictwa (czyli dla osób, które dotąd nic nie zamawiały), na wszystkie tytuły, ale tylko na jeden egzemplarz (czyli nie musicie kupować akurat „101 nowych pomysłów…”, może to być coś innego z oferty wydawnictwa), nie obejmuje ofert w przedsprzedaży. Rabat mogę Wam zaoferować dzięki zasadom Klubu Ulubionego Kiosku, którego regulamin znajdziecie tutaj.

Przypominam, że we wrześniu ubiegłego roku na rynku pojawiła się książka tego samego wydawnictwa „Szydełko dla początkujących”, o której pisałam tutaj. Można ją zamawiać na tych samych zasadach, co opisane powyżej.