Tak właśnie nazwałam tę chustę: Zachód słońca nad Alaską. „Zachód słońca” z powodu cudownych kolorów, które przypominają zachodzące słońce. A „nad Alaską”, bo robiłam jej zdjęcia w przepiękny zimowy dzień, kiedy śnieg sypał jak szalony i miałam wrażenie, że zaraz zasypie cały świat. To był pierwszy tak śnieżny dzień tej zimy. Musiałam go uwiecznić.

chusta na szydełku, Kolorowe włóczki, crochet shawl, Szkoła Szydełkowania

A wśród osób, które już chustę widziały, pojawiały się też inne skojarzenia. „Indiański ptak” czy „pióropusz” to tylko niektóre z nich. Chusta jest przepiękna. No i wygląda na to, że wreszcie znalazłam kształt, który odpowiada mi najbardziej.

chusta na szydełku, Kolorowe włóczki, crochet shawl, Szkoła Szydełkowania

Zrobiłam w swoim życiu już „kilka” chust i jakimś dziwnym zrządzeniem losu, żadna z nich nie została u mnie. Doprowadziło to do tego, że już kolejną zimę śmigam z arafatką pod szyją, a chusty podarowałam osobom, które z przyjemnością je noszą. Bo ja chyba nie lubię trójkątów pod szyją. Arafatka jest tak miękka, że daje się wygodnie układać. Natomiast szydełkowe chusty na planie trójkąta za bardzo wiszą mi pod szyją, co prowadzi do tego, że nie umiem ich nosić. Chusta z dzisiejszych zdjęć już tak bardzo nie wisi, więc jest idealna.

chusta na szydełku, Kolorowe włóczki, crochet shawl, Szkoła Szydełkowania

Oczywiście weźcie pod uwagę to, że nie wszyscy jesteśmy tacy sami. Dla kogoś innego chusta na planie wyraźnego trójkąta może być wygodna, ja wolę nieco bardziej płaskie kształty.

Schemat znalazłam na Pintereście. Troszkę go zmodyfikowałam, żeby otrzymać nieco większy model i żeby w pełni wykorzystać przepiękny motek włóczki, który do mnie trafił dzięki Joannie, prowadzącej sklep Kolorowe włóczki.

Do tego typu motków z delikatnie przenikającymi się kolorami musimy umiejętnie dobierać projekty. Wiedziałam, że mój motek nie jest zbyt duży, nie starczy mi na ogromny projekt o ścisłym wzorze, a jednocześnie muszę w pełni wykorzystać wszystkie 4 kolory. Dlatego długo szukałam odpowiedniego schematu z ażurami, przy którym będę mogła troszkę powymyślać samodzielnie.

chusta na szydełku, Kolorowe włóczki, crochet shawl, Szkoła Szydełkowania

Na chustę zużyłam cały motek włóczki w kolorze 11. Były to 4 nitki o długości 1000 metrów i wadze 250 gramów. Skład: 50 proc. bawełny, 50 proc. akrylu. Użyłam szydełka 3 mm. Zostało mi zaledwie kilka metrów nitki.

W sklepie Kolorowe włóczki znajdziecie wspaniałe motki, z modnym ostatnio efektem subtelnego przenikania się kolorów, niektórzy mówią na to ombre. Możecie tam wybierać pomiędzy kolorami, grubością (3 lub 4 nitki) oraz długością. Motki 3-nitkowe dostępne są w długościach od 500 do 2000 metrów (cena od 22 do 84 zł), natomiast motki 4-nitkowe od 200 do 1500 metrów (cena od 15 do 80 zł). Oprócz zaprojektowanych gotowych połączeń kolorów, możecie również sami stworzyć swój wymarzony motek z wybranych kolorów (maks. 5) w cenie motków gotowych.

chusta na szydełku, Kolorowe włóczki, crochet shawl, Szkoła Szydełkowania

Obecność bawełny w składzie pozwoliła chustę ładnie zblokować. Na pierwszym zdjęciu w tym w wpisie uwieczniłam proces suszenia. Uwaga! Zdjęcie to robiłam późnym popołudniem w domu, prawie o zmroku, dlatego kolory są na nim nieco inne niż na pozostałych zdjęciach.

Jestem zachwycona tymi motkami, które dostałam od Joanny do testowania. Kolory są przepiękne, nitka sunie po szydełku, nic się nie plącze, a supełki z łączenia nitek podczas zmiany kolorów są praktycznie niewyczuwalne i zupełnie niewidoczne w gotowej chuście. W trakcie przerabiania rozwarstwia się tylko nieznacznie. Myślałam, że rozwarstwianie mocno spowolni szydełkowanie, ale nic z tych rzeczy.

Na koniec mały minus (bo przecież wypada się choć do jednej rzeczy przyczepić). Podczas prania w niezbyt wysokiej temperaturze, woda nieco zafarbowała. Wydaje mi się, że puścił farbę kolor pomarańczowy, ale pewna nie jestem. Mojemu połączeniu kolorów to nie zaszkodziło, bo są do siebie bardzo zbliżone. Na szczęście mam w domu jeszcze trzy motki, to przyjrzę się tej sprawie ponownie.

chusta na szydełku, Kolorowe włóczki, crochet shawl, Szkoła Szydełkowania