Rozpoczynamy Tydzień przedświąteczny w Szkole Szydełkowania!

tydzień przedświąteczny, Szkoła Szydełkowania, piernik na choinkę, tutorial, szydełkowanie, crochet, crochet gingerbread man,

Cieszę się ogromnie, że macie ochotę brać udział w naszej zabawie. Jak już wczoraj pisałam, tym razem przez pięć kolejnych dni będziemy wspólnie robić ozdoby na choinkę. Ale odejdziemy nieco od standardów, czyli aniołków, śnieżynek i dzwoneczków. Nie mówię, że są złe czy nudne. Być może w przyszłym roku nawet do nich sięgniemy. Tym razem chciałam jednak przełamać nieco tę konwencję, że na święta, to tylko biały (ewentualnie złoty) kordonek i wszechobecne krochmalenie. Wolałam raczej nawiązać do Tygodnia z amigurumi, który pokazał Wam podstawy tworzenia szydełkowych zabawek. Teraz nadszedł czas, by te podstawy zastosować i przekonać się, że to wcale nie takie trudne. Mam nadzieję, że podzielicie mój zachwyt nad tymi słodkościami, które dla Was przygotowałam.

Dziś sięgniemy po motyw, który doskonale kojarzy się ze świętami. Zrobimy piernik na choinkę w kształcie ludzika.

tydzień przedświąteczny, Szkoła Szydełkowania, piernik na choinkę, tutorial, szydełkowanie, crochet, crochet gingerbread man,

Materiały

– Włóczka na ciało, najlepiej w kolorze piernikowym (moja jest trochę za ciemna, ale nie mówcie tego nikomu);
– resztka jasnej włóczki na lukier, guziki i oczy (oraz inne zdobienia zgodnie z Waszym upodobaniem)
– dla chętnych: resztki włóczki w innych kolorach, jeśli chcecie swojego ludzika ozdobić w inny sposób; koraliki, jeśli guziki i oczy wolicie zrobić z koralików właśnie;
– wypełnienie (kulka silikonowa, wypełnienie poduszki lub jakiejś starej maskotki.

Wszystkie projekty w Tygodniu przedświątecznym przerobię z włóczki YarnArt Cotton Soft, która ma 600 m w 100 g i jest to bawełna (55%) z akrylem (45%). Zdaję sobie sprawę, że nie jest to zbyt popularna włóczka na takie projekty. Większość pewnie sięgnęłaby raczej po grubszy odpowiednik tego producenta: Jeans. Mnie skusiła jednak właśnie ta cienizna. Gotowe słodkości będą delikatne, a struktura oczek nie będzie bardzo widoczna.

Jeśli wolicie użyć jakiejś innej włóczki, to pamiętajcie, by była to nić o mało widocznym skręcie, dzięki temu prace będą wyglądały estetyczniej. I jeszcze jedna bardzo ważna rzecz: jeśli do jednego projektu używacie różnych nici, pamiętajcie, by były one bardzo zbliżone do siebie pod względem grubości. Bo jeśli weźmiecie dwie różne grubości, przerobicie z nich dwie części projektu według instrukcji, a potem będzie chcieli te części połączyć, to może się okazać, że jedna część jest większa i nijak nie da jej się połączyć z tą drugą.

Narzędzia

– Szydełko sporo mniejsze od tego, które zaleca producent włóczki na etykiecie (oczka muszą być przerabiane jak najciaśniej, by wypełnienie nie było przez nie widoczne);
– igła, najlepiej z tępym końcem, by nie kaleczyła włóczki;
– nożyczki lub inne tego typu narzędzie.

tydzień przedświąteczny, Szkoła Szydełkowania, piernik na choinkę, tutorial, szydełkowanie, crochet, crochet gingerbread man,

Instrukcja

Jest ona dostępna do ściągnięcia w formacie .pdf na tym blogu priscillascrochet.net

I od razu kilka słów na temat skrótów, które w tej instrukcji znajdziecie, a o których w filmie nie powiedziałam.

ch – oczko łańcuszka
sc – półsłupek bez narzutu
sc dec – 2 półsłupki przerobić razem (zmniejszenie liczby oczek i sposób tego zmniejszania pokazuję dokładnie na filmie)
sts – oczka
sl st – oczko ścisłe zamykające

Liczba przy każdym skrócie oznacza, ile danych oczek należy przerobić.

Instrukcja jest po angielsku. Jeśli w którymkolwiek momencie będziecie mieli problem w jej zrozumieniu – pytajcie. Nie bójcie się też prosić o pomoc w jakimkolwiek innym momencie szydełkowania. Jestem tu dla Was i służę pomocą w każdej chwili.

To chyba wszystko, co powinniście wiedzieć przed obejrzeniem filmu. Zarezerwujcie sobie zatem blisko godzinkę i nie miejcie mi za złe, że na nagraniu nazwę producenta włóczki uparcie powtarzam z błędem, mimo że mam etykietę przed oczami. Żeby to chociaż jakiś chrząszcz w Szczebrzeszynie był, no! A to takie proste, a tyle problemów z tym YarnArnem  YarnArtem.

tydzień przedświąteczny, Szkoła Szydełkowania, piernik na choinkę, tutorial, szydełkowanie, crochet, crochet gingerbread man,