Dzisiaj pochwalę się schematem, który mnie zauroczył. Jest na tyle prosty, by mogły wykonać go osoby początkujące i na tyle efektowny, że pochwalą się nim również zaawansowani.

Pierwszy raz zobaczyłam go oczywiście na pinterest.com . Potem znalazłam jeszcze w kilku miejscach.
Tak wygląda moja próbka, którą zrobiłam z kordonka Cable 5, na szydełku 1.0 mm.

Dziś ten wzór zrobię z grubaśnego akrylu, tak tego samego białego, z reala. Wspominałam, że mam dwa motki po 400 g. Podczas gdy z jednego robi się tunika, drugi poćwiczy nam do ćwiczeń.
Ale wróćmy do wzoru. Przewertowałam trochę stron i w końcu udało mi się znaleźć schemat do jego wykonania.

Źródło: http://www.ravelry.com/patterns/library/vintage-fan-ripple-stitch-pattern

Od razu zaznaczyłam na nim miejsca wrażliwe, bo najpierw zajmiemy się analizą schematu.
Wzór skÅ‚ada siÄ™ z dwóch głównych elementów: podstawÄ… sÄ… 3 rzÄ™dy półsÅ‚upków, a wzór wÅ‚aÅ›ciwy tworzÄ… sÅ‚upki poczwórnie nawiniÄ™te. Wszystko ukÅ‚ada siÄ™ w fale, zatem z oczek musimy zbudować wzniesienia i spadki. BÄ™dziemy je nazywać „górkami” i „spadkami”.
Górki robimy poprzez przerobienie trzech oczek w jednym. Na rysunku jest to kółko numer 1 dla podstawy z półsłupków i numer 3 dla słupków poczwórnych.
DoÅ‚ki natomiast zrobiÄ… siÄ™ wtedy, gdy podczas przerabiania opuÅ›cimy sÅ‚upki z poprzedniego rzÄ™du. Kółko numer 2 pokazuje, że przerabiajÄ…c półsÅ‚upki, należy opuÅ›cić dwa półsÅ‚upki poprzedniego rzÄ™du (robimy tak w rzÄ™dach trzecim i czwartym). Natomiast przerabiajÄ…c sÅ‚upki należy opuÅ›cić 4 półsÅ‚upki podstawy – pokazuje to cyferka 4.
Ważnym momentem przerabiania caÅ‚oÅ›ci jest punkt oznaczony piÄ…tkÄ…. KoÅ„czÄ…c przerabiać podstawÄ™, należy przejść wyżej trzema oczkami Å›cisÅ‚ymi zamykajÄ…cymi, nastÄ™pnie zrobić 6 oczek Å‚aÅ„cuszka i  dalej przerabiać sÅ‚upkami poczwórnymi.
No to tyle analizy schematu, jeśli coś do tej pory jest niejasne, postaram się wyklarować w dalszej części.

Aby wykonać trzy powtórzenia wzoru, należy zrobić 28 oczek łańcuszka (rząd 1).

Następnie odwracamy robótkę (w kierunku od prawej strony do lewej). I robimy pierwszy półsłupek. W tym celu należy szydełko wbić w drugie oczko łańcuszka, licząc od szydełka, zrobić narzut, przeciągnąć nitkę, przez oczko. Na szydełku są teraz dwie pętelki, robimy kolejny narzut i przeciągamy nitkę przez obie pętelki. Zrobiliśmy półsłupek.

 NastÄ™pnie robimy jeszcze trzy półsÅ‚upki. Razem sÄ… już cztery.
Teraz czas zrobić pierwszą górkę. Schemat w tym miejscu pokazuje, by trzy półsłupki wbić w jedno oczko łańcuszka. Robimy więc tak, jak każe schemat.

Następnie zgodnie ze schematem robimy: 8 półsłupków, 3 półsłupki wbite w jedno oczko łańcuszka, znowu 8 półsłupków, znowu 3 w jedno oczko i na koniec 4 półsłupki. Tak wygląda cały drugi rząd. Widać już powoli wznoszące się fale. Górki już są, czas na dołki.

Odwracamy robótkę i zaczynamy trzecie rząd. Robimy jedno oczko łańcuszka, a następnie cztery półsłupki. Dochodzimy do wzniesienia i znowu przerabiamy 3 półsłupki w jednym poprzedniego rzędu.

Schodząc do dołu robimy ponownie 4 półsłupki. I dochodzimy do dołka. W tym miejscu opuszczamy 2 oczka poprzedniego rzędu i wbijamy szydełko w trzecie oczko.

Przerabiamy do końca trzeci rząd, pamiętając o dodawaniu oczek na górkach i omijaniu w dołkach. Aha, szydełko wbijamy w tylną nitkę oczka poprzedniego rzędu, dzięki temu otrzymamy ładny dodatkowy zygzak. Na tym zdjęciu już się pokazał.
Według powyższych instrukcji robimy jeszcze czwarty rząd, dokładnie tak samo jak trzeci. I skończyliśmy podstawę wzoru.
Czas zacząć wzór właściwy. Na schemacie zaczyna się on nie na samym początku rzędu, tylko 3 oczka wyżej. Aby przejść wyżej robimy: jedno oczko łańcuszka i trzy oczka ścisłe zamykające (nitkę wkłuwamy odpowiednie oczko, robimy narzut i przeciągamy nitkę przez obie pętelki znajdujące się na szydełku). Jesteśmy teraz nad czwartym półsłupkiem, licząc od półsłupka na szczycie górki. Robimy 6 oczek łańcuszka, które zastąpią pierwszy słupek poczwórnie nawinięty.
Nawijamy 4 razy nitkę na szydełko i wkłuwamy się w następny półsłupek. Robimy narzut i przeciągamy nitkę. Na szydełku mamy teraz 6 pętelek, które przerabiamy parami do momentu, gdy na szydełku zostanie nam tylko jedna pętelka.
 Kolejny sÅ‚upek wykonujemy tak samo, wkÅ‚uwajÄ…c siÄ™ w kolejny półsÅ‚upek niższego rzÄ™du.

 NastÄ™pne 3 sÅ‚upki wbijamy w jeden półsÅ‚upek, a kolejne 3 pojedynczo.

 ZbliżyliÅ›my siÄ™ do doÅ‚ka. Teraz, aby przejść do kolejnej grupy sÅ‚upków, musimy opuÅ›cić cztery oczka, a sÅ‚upek poczwórny należy rozpocząć od piÄ…tego.
 I kolejnÄ… grupÄ™ rozpoczynamy tak samo.

 Tak wyglÄ…da caÅ‚y schemat, który zamieÅ›ciÅ‚am na poczÄ…tku. Teraz jest czas, by zmienić kolor. Wystarczy dowiÄ…zać nitkÄ™, a potem koÅ„cówkÄ™ ukryć pomiÄ™dzy sÅ‚upkami. Ja niestety w domu mam tylko jeden kolor tej gruboÅ›ci.

A tak wyglÄ…dajÄ… fale w towarzystwie swojego mniejszego kolegi.
I jeszcze kilka inspiracji od innych, jak ten wzór może wyglądać.
Źródło: http://chiakicreates.wordpress.com/2013/04/01/currently-creating-crochet-vintage-fan-ripple-blanket/
Źródło: http://pinterest.com/pin/462041242990957883/
A to filmik, który mnie zainspirował do poszukiwań:

Dość długo dzisiaj było, ale cieszę się, że udało mi się tutorial doprowadzić do końca. 27 stopni w cieniu o godz. 9.00 zapowiada baaardzo ładny dzień. Ale obiecałam sobie, że po tak długiej zimie w tym roku nie będę narzekała na upały. Więc nie narzekam. Pięknie jest! 🙂