Mój top zrobił się już w połowie. Ale zanim to nastąpiło, musiałam nieźle pogłówkować, jak wymodelować dekolt. Z pomocą przyszło oryginalne zdjęcie, które, jak już pisałam, jest dobrej jakości. Dzięki temu można na nim podejrzeć trochę szczegółów.

Ale na początek wszystkie dotychczasowe wpisy na temat naszego szydełkowego topu:
Poszukiwania: O wielkich poszukiwaniach i małych próbkach
Schemat i próbka: Tutorial: robimy top na szydeÅ‚ku – najpierw schemat i próbka
Zmiana schematu i przeliczenie próbki: Robimy top na szydełku, uwaga zmiany!
W sumie nic ciekawego, ale też o topie: Niedzielne snucie się po domu i jego efekty

Oto nasz ideał, do którego dążymy (kliknij na zdjęcie, aby poznać jego źródło):

top na szydełku

Po pierwszej analizie przyszły pierwsze wnioski:
– w ostatnim motywie rzÄ…d 7. to tak naprawdÄ™ dwa poÅ‚Ä…czone rzÄ™dy. Na wysokoÅ›ci ramion przerabiamy normalnie po 9 sÅ‚upków na Å‚ukach, natomiast w Å›rodku, pod szyjÄ… jest to drabinka taka, jak w rzÄ™dach od 8. do 10.
– rzÄ…d 8. motywu jest przerabiany bez zmian
– a potem nastÄ™puje podzielenie robótki, czyli inaczej wymodelowanie dekoltu. W naszym topie jest ono niewielkie. Ja je ustaliÅ‚am tylko na dwa rzÄ™dy, ale jeÅ›li ktoÅ› życzy sobie wiÄ™ksze wyciÄ™cie pod szyjÄ…, to może skróconych rzÄ™dów zrobić wiÄ™cej.

Schemat, który rozrysowałam. Dotyczy on tylko ostatniego motywu na wysokość i tylko przodu. Tył będzie robiony zgodnie z poprzednim schematem.

top na szydełku

Niebieskie cyfry w nawiasach oznaczają, ile razy ja daną część powtórzyłam w jednym rzędzie. Przypominam, u mnie na szerokość było 15 motywów. Podzieliłam je na połowę. Wyszło 7,5.
Odjęłam po połowie motywu, który jest na początku i na końcu każdego rzędu. Wyszło 7 motywów. I ustaliłam, że z tych 7 motywów 3 przerobię słupkami opartymi na łukach, a pozostałe 4 motywy to będzie drabinka (1 słupek, 2 oczka łańcuszka, 1 słupek).

Dobrze, jesteśmy w ostatnim motywie na wysokość, zrobiłam 6. rząd, czyli łuki z oczek łańcuszka. I następny 7. rząd rozpoczynam tak samo, jak dotąd. Przerabiam pół motywu, a następne 3 całe motywy słupkami opartymi o łuk. Kiedy kończę 3. motyw, przechodzę do drabinki. Ważne: między łukiem a drabinką nie daję oczek łańcuszka (patrz schemat).

Tak wygląda początek tego rzędu. I dokładnie tak samo, symetrycznie, kończę ten rząd.

top na szydełku

Odwracam robótkę, przechodzę do rzędu 8.
I robię go dokładnie tak samo, jak rząd 8. niższych motywów. Czyli jest to znana nam już drabinka. Tak wygląda zakończenie rzędu.

top na szydełku

Odwracam robótkę i przechodzę do rzędu 9.
Jest to zarazem pierwszy rząd skrócony. Rozpoczynam go tak, jak do tej pory rozpoczynałam rzędy drabinkowe, ale kończę go nad czwartym pełnym motywem (patrz schemat).
Odwracam robótkę i przechodzę do rzędu 10.
Przerabiam go do końca i ucinam nitkę. Ale uwaga zostawiam ok. 10 cm nitki, aby robótkę za chwilę zabezpieczyć przed spruciem.
Tak wyglÄ…da pierwsze ramiÄ™:

top na szydełku

Teraz musimy zrobić drugie identyczne rami.
Aby połączyć nitkę z robótką robię pętelkę taką, jak na początku każdej robótki.
top na szydełku
Na szydełku mam powyższą pętelkę początkową. Teraz szydełko wkłuwam w pierwsze (narożne) oczko rzędu 8.

top na szydełku

Robię narzut i przeciągam nitkę przez obie pętelki, które znajdowały się na szydełku. Teraz na szydełku mam jedną pętelkę. Kontynuuję przerabianie oczek wg schematu dla rzędów 9. i 10.

top na szydełku

Po skoÅ„czeniu rzÄ™du 10. znowu obcinam nitkÄ™, zostawiajÄ…c ok. 10 cm na zwiÄ…zanie. Na poniższym zdjÄ™ciu widać 4 nitki, które za chwilÄ™ bÄ™dÄ™ musiaÅ‚a zabezpieczyć. SÄ… to od góry: nitka koÅ„czÄ…ca rzÄ…d 10., nitka zaczynajÄ…ca rzÄ…d 9. i zarazem drugie ramiÄ™, niebieska nitka koÅ„czÄ…ca rzÄ…d 5. i biaÅ‚a nitka zaczynajÄ…ca  rzÄ…d 6.

top na szydełku

Czas na zabezpieczenie tego, co nam się trochę majtało. Potrzebna jest nam dość duża igła, nie musi być długa, ale im większe będzie miała uszko, tym lepiej. Ja korzystam z takiej z zaokrąglonym czubkiem. Jest ona trochę bezpieczniejsza i nie kaleczy oczek.

top na szydełku

Na poniższych zdjÄ™ciach staraÅ‚am siÄ™ pokazać mniej wiÄ™cej, jak prowadzÄ™ igÅ‚Ä™ przez oczka. Trzeba uważać, by nie naciÄ…gać za bardzo robótki, a także by nitka byÅ‚a jak najmniej widoczna. I jeÅ›li siÄ™ uda, to możemy na koÅ„cu zrobić coÅ› w rodzaju pÄ™telki. no i nie uciekniemy od tego – trzeba to zrobić ze wszystkimi nitkami, aby po jakimÅ› czasie robótka siÄ™ nie spruÅ‚a, a nasz czas spÄ™dzony nad niÄ… nie poszedÅ‚ na marne.

top na szydełku

top na szydełku

top na szydełku

A tak wygląda mój cały przód. Z pochowanymi nitkami, złożony, czeka na swoją drugą połówkę, czyli tył.

top na szydełku

A tył, jak to tył. Zawsze brzydszy, gorszy, to i robić się będzie jako drugi. Ale będzie łatwiejszy, bo nie będziemy go modelować.