To jest 2. część tutorialu na chustę Sidewalk Shawl. Część 1. znajdziecie tutaj:
Sidewalk Shawl, czyli tutorial na nieziemskÄ… chustÄ™, cz. 1.

——-
Cieszę się niezmiernie, że tak wiele z Was zapowiedziało podjęcie wyzwania. Liczę na zdjęcia, bo nie uwierzę 🙂

Tak jak wczoraj pisałam, dzisiaj będzie krótko, łatwo i przyjemnie. Choć przed Wami najdłuższe machanie szydełkiem, nudne godziny powtarzania w kółko tego samego i takie tam, nic szczególnego. Ale efekt końcowy wart jest tego poświęcenia.

Po wczorajszej 1. części i po zakończeniu rzędu 10. powinniście mieć coś takiego:

szydełkowanie, tutorial, chusta na szydełku, crochet shawl, Sidewalk Shawl

Te bardziej z Was doświadczone zapewne już załapały, co teraz nas czeka. Musimy chustę rozbudować tak, by była ogromna i byśmy mogły się w nią opatulić, a osiągniemy to przez ciągłe powtarzanie motywu.

Dla przypomnienia schemat z zaznaczonymi motywami, czyli fragmentami, które będziemy powtarzać (w pionie i poziomie):

szydełkowanie, tutorial, chusta na szydełku, crochet shawl, Sidewalk Shawl
(kliknij w schemat, by go powiększyć)

Podczas dalszego szydełkowania, przerabiać będziemy rzędy od 11. do 17. włącznie. A po rzędzie 17. wrócimy ponownie do 11. I tak w kółko, aż do momentu, kiedy stwierdzimy, że jeszcze jeden motyw i zamiast chusty wyjdzie nam np. dywan. 🙂

I tu mam wyÅ›mienitÄ… wiadomość dla wszystkich, a najlepszÄ… dla poczÄ…tkujÄ…cych – my już te rzÄ™dy przerobiliÅ›my wczoraj. DziÅ› powtórzymy tylko wiÄ™cej motywów w ramach jednego rzÄ™du. ZaznaczyÅ‚am to na schemacie pionowymi przerywanymi liniami (tak, tymi krzywymi) 🙂

RzÄ…d 11. jest taki sam, jak rzÄ…d 4., 12. taki jak 5., 13. jak 6.  i tak dalej, i tak dalej. Proste prawda? Wystarczy tylko uważać na to, jak zaczyna i koÅ„czy siÄ™ dany rzÄ…d.

Jeśli jeszcze nie wiecie, jak to powinno wyglądać, to szczegółowo rozpiszę kolejność przerabiania rzędu 11.

Zaczynamy go oczywiście od 4 oczek łańcuszka, potem robimy muszelkę, którą opieramy na pierwszej muszelce niższego rzędu, następnie 1 oczko łańcuszka, 9 słupków wkłutych w łuk z 2 oczek łańcuszka, 1 oczko łańcuszka.

I po tym oczku łańcuszka zaczyna się nasz motyw, który będziemy powtarzać do końca rzędu: muszelka nad muszelką, 2 oczka łańcuszka, 3 półsłupki, a pomiędzy nimi 2 łuki z 3 oczek łańcuszka, po ostatnim półsłupku 2 oczka łańcuszka, muszelka nad muszelką, 1 oczko łańcuszka, 9 słupków nad łukiem z 2 oczek łańcuszka, 1 oczko łańcuszka.

W tym miejscu motyw się kończy, a to oznacza, że musimy wrócić do pierwszej muszelki motywu i przerabiać go od początku. Kiedy dojdziemy już do samego końca rzędu, przerabiamy: 1 oczko łańcuszka, muszelkę nad ostatnią muszelką i na koniec słupek wkłuwamy w trzecie zwrotne oczko łańcuszka. Koniec rzędu 11. Powinien wyglądać tak:

szydełkowanie, tutorial, chusta na szydełku, crochet shawl, Sidewalk Shawl

Teraz fragment dla tych, którym bliższy jest opis, a nie schemat (przypominam – opis w pdf jest do Å›ciÄ…gniÄ™cia w poprzednim wpisie).
Powtarzanie motywu w ramach jednego rzędu zostało w opisie oznaczone jako *. Wydaje mi się, że nawet dla osób początkujących jasne jest, że trzeba przerabiać od * do *. Problem może się pojawić, kiedy obok jednej gwiazdki, w tym samym rzędzie pojawią się 2 gwiazdki obok siebie. W instrukcji po raz pierwszy pojawiają się one w rzędzie 12.:

Rząd 12: 4 oł, M w łuk z 2 oł, * 2 oł, p w pierwszy sł z grupy 9 poprzedniego rzędu, (3 oł, p w nast. sł) x8, 2 oł, M w łuk z 2 oł nast. M, ** 2 oł, pomiń łuk z 2 oł, p w nast. łuk z 3 oł, 3 oł, p w łuk z 3 oł, 2 oł, pomiń łuk z 2 oł, M w łuk z 2 oł nast. M; powtarzaj od *, zakończ powtarzanie przed **, oł, sł w 3. z.oł, obróć

I ten rzÄ…d 12. musimy przerobić nastÄ™pujÄ…co: rozpoczynamy rzÄ…d, mijamy pierwszÄ… pojedynczÄ… gwiazdkÄ™ i nic siÄ™ nie dzieje, mijamy podwójnÄ… gwiazdkÄ™ i nadal siÄ™ nic nie dzieje, robimy dalej. I dochodzimy aż do słów „przerabiaj od *”. Cofamy siÄ™ wtedy do pierwszej gwiazdki, przerabiamy wszystkie oczka, omijamy ponownie podwójnÄ… gwiazdkÄ™ i tak dalej, aż dojdziemy ponownie do „powtarzaj od *”. Kiedy wiÄ™c zwracamy uwagÄ™ na tÄ™ podwójnÄ… gwiazdkÄ™? Wtedy, kiedy zbliżamy siÄ™ do koÅ„ca rzÄ™du. Przerabianie motywu koÅ„czymy w tym miejscu na **, a po nich robimy to, co instrukcja nam każe przerobić po **: oczko Å‚aÅ„cuszka i 1 sÅ‚upek w 3. zwrotne oczko Å‚aÅ„cuszka.

(To już fragment dla wszystkich)
W taki sam sposób, zgodnie ze schematem i opisem, przerabiamy kolejne rzÄ™dy. Punkty zapalne w każdym z nich to poczÄ…tek i koniec. ZwÅ‚aszcza w rzÄ™dzie 16. uważajcie na brzegi schematu – tam nie przerabiamy zwykÅ‚ej muszelki, tylko muszelkÄ™ powiÄ™kszajÄ…cÄ…, dziÄ™ki której przybywa nam ananasów.

Tak będzie wyglądał rząd 12. Znowu pofalowany, dokładnie tak samo jak rząd 5.

szydełkowanie, tutorial, chusta na szydełku, crochet shawl, Sidewalk Shawl

 A to już 17 rzÄ™dów. PiÄ™knie widać, jak w poziomie przybywa nam ananasów.

szydełkowanie, tutorial, chusta na szydełku, crochet shawl, Sidewalk Shawl

Rzędy 11.-17. autorzy wzoru zalecają powtórzyć 4 razy. Czyli najpierw mamy je raz przerobić, a potem jeszcze 4 razy powtórzyć. Ale tak naprawdę to od Was i od Waszej włóczki zależy, ile razy powtarzać. Pokażę to na przykładzie moich dwóch chust.

szydełkowanie, tutorial, chusta na szydełku, crochet shawl, Sidewalk Shawl

Wrzosowa (czy jaki tam kolor u siebie widzicie, bo u mnie na monitorze to ona na pewno wrzosowa nie jest) przerobiona jest tak, jak zalecają autorzy wzoru. Czyli do rzędu 17., a potem jeszcze 4 razy rzędy 11.-17. Jednocześnie ci sami autorzy tego samego wzoru piszą, że chusta docelowa ma mieć 77 cali wzdłuż górnego brzegu i 34 cale w pionie bez frędzli. Szybkie przypomnienie sobie ile też ten cal ma tych centymetrów. Szybkie powtórzenie tabliczki mnożenia. Wychodzi na to, że chusta mierzona w centymetrach powinna mieć wzdłuż dłuższego brzegu blisko 2 metry.

A tymczasem wrzosowa ma w tej chwili ok. 130 cm (bez naciÄ…gania, mierzona bardzo swobodnie). Wychodzi wiÄ™c na to, że trzeba tych powtórzeÅ„ w pionie jeszcze trochÄ™ przerobić. Ile? Ja zrobiÅ‚am jeszcze dwa motywy. A ile Wy potrzebujecie – to zależy od gruboÅ›ci Waszej włóczki. Moja ma 1066 m w 400 g (czyli jakieÅ› 266 m w 100 g). JeÅ›li macie grubszÄ… włóczkÄ™, możecie tych powtórzeÅ„ wykonać mniej, jeÅ›li cieÅ„szÄ… – wiÄ™cej. A poza tym same musicie zdecydować, czy potrzeba Wam dwumetrowego giganta. 🙂

Kiedy już stwierdzicie, że może jednak już starczy tych powtórek, to jeszcze nie koniec. Zapisałam to na schemacie i tu jeszcze też powtórzę. Po ostatnim powtórzeniu rzędu 17., musimy przerobić rzędy od 11. do 15. A w już naprawdę ostatnim rzędzie, który na schemacie został nazwany wykończeniowym przerabiamy już same muszelki, wbijając je w prawie co drugi łuk z oczek łańcuszka niższego rzędu.

Ja jeszcze do tego momentu nie doszÅ‚am z chustÄ… tutorialowÄ… (mimo że machaÅ‚am szydeÅ‚kiem jak szalona). Dlatego wybaczcie, jeszcze nie pokażę tego ostatniego rzÄ™du. BÄ™dzie o tym w nastÄ™pnym odcinku jakoÅ› okoÅ‚o niedzieli. Wtedy też bÄ™dzie o frÄ™dzlach – jak je robić i czy w ogóle sÄ… potrzebne. BÄ™dzie też o chowaniu „ogromnej” iloÅ›ci nitek, praniu, blokowaniu i suszeniu. Dużo, ale wyglÄ…da na to, że to bÄ™dzie już ostatnia część.

Mało zdjęć dzisiaj, prawda? Mam nadzieję, że w taki sposób podane instrukcje nie okażą się zbyt zagmatwane. Pamiętajcie, że jeśli cokolwiek jest dla Was niejasne, to jestem tu po to, by wszystkie wątpliwości rozwiać.