Nie wszyscy może wiedzą, że istnieje kilka technik dziergania. To nie tylko zwykłe szydełkowe słupki, półsłupki itp., ale też np. frywolitka czy koronka klockowa. Dzisiaj chciałabym zachęcić do odkrycia koronki irlandzkiej.

Kiedy pierwszy raz zobaczyłam rzeczy robione tą techniką, nie miałam pojęcia, że to też szydełkowanie. Tylko że inne. W niedalekiej przyszłości chciałabym tutaj umieścić kilka tutoriali, kto wie, może i sama pokuszę się o wydzierganie topu lub żakietu tą techniką. Najpierw jednak sama muszę się podszkolić. Bo przecież, jak pisałam na początku, jesteśmy w Szkole Szydełkowania. I uczymy się wszyscy, a ja sama chyba najwięcej.

Dlatego w ramach tego wprowadzenia, chciałabym zaprezentować kilka gotowych ubrań, które rzuciły mnie na kolana, pojawią się też linki do prostych tutoriali, no i do filmików, bo bez filmików się chyba nie obejdzie przy poznawaniu koronki irlandzkiej. Jeśli radzicie sobie z angielskim, to w wyszukiwarkę wystarczy wrzucić Irish Crochet i już przed Wami pojawi się cała skarbnica wiedzy na ten temat. Mistrzyniami są też Rosjanki, rozumiejący ten język wpisują w wyszukiwarkę „ирландское кружево”.

No to zaczynamy prezentację gotowych dzieł (kiedyś też takie zrobimy, może nawet szybciej, niż nam się wydaje). Po kliknięciu na obrazek przeniesiecie się na stronę, z której on pochodzi.

Irish CrochetIrish Crochet
Irish Crochethttp://img0.liveinternet.ru/images/attach/c/6/90/661/90661028_large_163671d0aae55670565m750x740u4e01d.jpg

Irish Crochet

Cała sztuka polega na tym, by osobno zrobić elementy roślinne (kwiaty, listki), a potem je sprawnie połączyć łańcuszkiem. Najczęściej elementy układa się na styropianie na papierowym wykroju planowanej części garderoby. Przypina się je szpilkami, a potem odpowiednio łączy oczkami łańcuszka. Najlepsza nitka do koronki irlandzkiej to cieniutki kordonek. Przerabiany małym szydełkiem stworzy bajkowe kreacje.

A to kilka fotek z pracy nad koronką irlandzką.

Irish CrochetIrish Crochet

I linki do tutoriali:
Listek 1
Listek 2
Łączenie elementów
Ciekawe łuki

oraz filmików (jest ich dużo, dużo więcej w sieci):
http://rutube.ru/video/da84c4db2a8acabe59baae6e769e805c/
http://video.yandex.ru/users/vik-bojko/view/1/?cauthor=vik-bojko&cid=100000001#

Jeszcze kilka gotowych ciekawostek na rosyjskiej stronie: Klik

A teraz podzielę się z Wami pewną ciekawostką. Kiedy wybierałam materiały do tego postu (a mój internet miał gorsze chwile, więc trochę to trwało, bo się strony nie chciały wczytywać), na blogu pod tym wpisem pojawił się komentarz od pewnego dobrego i Anonimowego duszka, który podesłał jeszcze dwa linki do koronki irlandzkiej. Duszek chyba wiedział, że właśnie o tym dzisiaj w Szkole Szydełkowania będzie. Jeszcze raz dziękuję, dobry duszku.:)

Linki od dobrego duszka:
http://irishcrochettogether.blogspot.de/p/antique-pattern-links.html
http://pracowniaromantyczneszydelko.blogspot.de/2012/10/koronka-irlandzka.html