Chyba czas najwyższy na drugą część kursu na szydełkowy kardigan, bo już się o niego dopominacie. Przepraszam za opóźnienie. Warunki pogodowe u mnie od dwóch tygodni są fatalne. Mimo tego, że swoje stanowisko do filmowania mam tuż przy oknie, to i tak ciemność za oknem sprawia, że nagrany materiał wygląda nieciekawie. Trochę próbowałam to poprawić, mam nadzieję, że materiał jest teraz choć trochę akceptowalny.

W drugiej części tutorialu zobaczycie przede wszystkim to, jak należy modelować podkroje szyi oraz wycięcia na rękawy. Spokojnie, to tylko tak strasznie brzmi. W rzeczywistości, symetryczność wzoru sprawia, że wystarczy kilka muszelek opuścić i gotowe! Trzeba tylko wiedzieć, w którym miejscu i ile muszelek opuścić, a potem w którym miejscu znowu przymocować nitkę.

O wszystkim tym mówię na filmiku. Pokazuję też wyliczenia, jak podzielić liczbę muszelek na przody i plecy, jeśli zdecydowaliście się na inną włóczkę niż ta zalecana przez projektantów. Pamiętajcie! Dobre ustawienie  proporcji załatwia tu całą sprawę.

Na filmiku zapomniałam wspomnieć o jednej sprawie. Co prawda, próbowałam to potem nadrobić poprzez wstawienie napisów w odpowiednim momencie, ale jeszcze raz napiszę to też tutaj, żeby dokładnie rozjaśnić sprawę.

Przy przerabianiu najwęższych części przodów musimy opuścić kilka muszelek. Tworzymy w ten sposób podkrój szyi. Ile mamy ich opuścić? To zależy od liczby muszelek, którą mamy przeznaczoną na wykonanie jednego przodu. Jeśli liczba ta jest parzysta, to dzielimy ją na połowę, czyli przerabiamy połowę muszelek, a drugą połowę zostawiamy nieprzerobioną. Natomiast jeśli całkowita liczba muszelek, które będą tworzyły nasze przody, jest nieparzysta, to na najwęższą część przodu przerabiamy większą część muszelek, a mniejszą ich część zostawiamy nieprzerobioną. Na przykład: ja mam na cały przód pięć muszelek. W najwęższej części przodu przerabiam kolejne rzędy jedynie nad trzema muszelkami, a nad dwiema już nie. Tę zasadę stosujemy oczywiście do obu przodów symetrycznie.

 

 

Standardowo na koniec przypominam, że w każdej chwili możecie zadawać pytania, gdyby coś było niejasne, źle wytłumaczone albo cokolwiek. Piszcie tutaj w komentarzach, na Facebooku lub na maila, jak Wam wygodniej.