Wczoraj byÅ‚o o dwóch schematach, które nie wygraÅ‚y. DziÅ› o tym, któremu siÄ™ udaÅ‚o. Ale przyznam, że i jemu nie byÅ‚o Å‚atwo. A to dlatego, że najpierw zrobiÅ‚am go z kordonka i szydeÅ‚kiem 1,00 mm. Wzorek wyszedÅ‚ maciupeÅ„ki i w ogóle nie prezentowaÅ‚ siÄ™ tak, jak powinien siÄ™ prezentowaÅ‚ „wÅ‚aÅ›nie ten jeden jedyny i wybrany”. Na szczęście olÅ›niÅ‚o mnie, że tunika bÄ™dzie grubaÅ›na i że powinna dla lepszego obrazu zrobić próbkÄ™ weÅ‚nÄ…, z której bÄ™dzie tunika.
No i tak się też stało. I powiem, że to jest właśnie to. A jeszcze jak się szydełko będzie wkłuwało w tylną nitkę oczka, to fale nabiorą trzeciego wymiaru.

Ale od poczÄ…tku.
PrzewertowaÅ‚am encyklopediÄ™ od TeÅ›ciówki Mojej Jedynej i Niepowtarzalnej i zainteresowaÅ‚ mnie schemat nr 146. Oto i on we wÅ‚asnej… fotografii.

Jak widać, wzór nie jest trudny, oczka łańcuszka na przemian z pojedynczymi słupkami i półsłupkami.

– Phi – pomyÅ›laÅ‚am sobie – jak ja nie dam rady, to kto! – To tak dla dodania samej sobie odwagi. No i wzięłam tego byka na szydeÅ‚ko.

A że już wczeÅ›niej próbowaÅ‚am innych schematów, o czym możecie przeczytać w tym poÅ›cie: Dwa schematy na szydeÅ‚ko, które nie wygraÅ‚y – tutorial , to robótka z próbkÄ… zrobiÅ‚a siÄ™ już spora, ale nic to, kontynuowaÅ‚am na niej.

Na schemacie widać, że liczba oczek początkowych (łańcuszka, nabrania) powinna być podzielna przez 12 + 1. Dorobiłam więc brakujące oczka łańcuszka, być mieć pełnowartościową próbkę.

(schemat będę przerabiała nad oczkami łańcuszka fiśtającymi się teraz swobodnie i nad poprzednimi schematami, aż do tych dwóch wypustek, które próbują schować się pod znakiem wodnym na zdjęciu).

Mając już gotowy rząd nabrania, zaczynamy pierwszy rząd schematu. Robimy jeszcze 5 oczek łańcuszka, a następnie jeden słupek pojedynczy wkłuwamy w szóste oczko, licząc od szydełka:

Opuszczamy trzy oczka i w czwartym robimy półsłupek. I jeszcze 4 takie same. Razem 5.

Znowu opuszczamy trzy oczka i w czwartym przerabiamy grupkę trzech słupków pojedynczych w kolejności: 1 słupek, 2 oczka łańcuszka, 1 słupek, 2 oczka łańcuszka, 1 słupek. Wszystkie słupki mają być wkłute w to samo oczko łańcuszka poprzedniego rzędu. Po trzecim słupku robimy 3 oczka przerwy i od czwartego ponownie przerabiamy 5 półsłupków.

I tak do końca rzędu. Poniższa fotka pokazuje cały pierwszy rząd robótki. (Na końcu robimy zamiast trzech, tylko 2 słupki, to tak, żeby się ładnie kończyło pod kątem prostym).

Przechodzimy do drugiego rzędu. Na początek robimy 3 oczka łańcuszka, a potem 4 słupki, wszystkie przerobione są na łuku z oczek łańcuszka poprzedniego rzędu. (Szydełko nie wbijamy bezpośrednio w oczko, tylko prowadzimy je pod oczkami łańcuszka, a pomiędzy słupkami poprzedniego rzędu).

Po ostatnim słupku, robimy 3 półsłupki. Są one przerobione nad półsłupkami poprzedniego rzędu. W poprzednim rzędzie było ich 5, teraz mają być trzy dlatego, trzeba uważnie sprawdzić, by środkowe słupki się pokrywały.
Po półsłupkach przyszedł czas na wachlarzyk. Składa się on z 9 słupków i znowu trzeba przypilnować, by środkowy znajdował się bezpośrednio nad środkowym słupkiem małego wachlarzyka poprzedniego rzędu. A robimy to tak. 4 pierwsze słupki przerabiamy wokół łuku z oczek łańcuszka poprzedniego rzędu.

Piąty słupek wkłuwamy pod DWIE nitki środkowego słupka poprzedniego rzędu. A następne 4 słupki ponownie przerabiamy wokół łuku z oczek łańcuszka. Potem 3 półsłupki nad półsłupkami poprzedniego rzędu, pilnując, by środkowe oczka się pokrywały.

Tak wygląda przerobiony cały drugi rzad schematu.

Tu pokazaÅ‚am od razu caÅ‚y trzeci rzÄ…d. Najważniejsze uwagi: do rzÄ™du przechodzimy jednym oczkiem Å‚aÅ„cuszka. I mówiÄ…c ogólnie – pilnujemy, by oczka Å›rodkowe poszczególnych elementów znajdowaÅ‚y siÄ™ dokÅ‚adnie nad Å›rodkiem elementów poprzedniego rzÄ™du – grupa sÅ‚upków wkÅ‚uta w Å›rodkowy półsÅ‚upek poprzedniego rzÄ™du oraz półsÅ‚upki przerabiane nad dużym wachlarzem.

Od razu caÅ‚y czwarty rzÄ…d. Przerabia siÄ™ go tak samo, jak drugi. Niewielka różnica jest tylko na poczÄ…tku i na koÅ„cu rzÄ™du – tutaj robi siÄ™ po dwa półsÅ‚upki.I potem powtarza siÄ™ rzÄ™du od 1 do 4 aż do osiÄ…gniÄ™cia odpowiedniej dÅ‚ugoÅ›ci.

Powyższe zdjęcie pokazuje, jak ładnie układają się fale, gdy wzór przerabia się, wbijając szydełko w tylną nitkę oczka. Dorobiłam jeszcze jeden rząd, by sprawdzić, jak to będzie wyglądało, gdy szydełko będzie wkłuwane pod obie nitki oczka. No i nie. To nie to. Wolę 3D.

I dla porównania jeszcze ten sam schemat robiony cieńszą kordonkiem na mniejszym szydełku. Też mnie nie zachwycił.

Dlatego zostajÄ™ przy swoich upatrzonych „falach dunaju” w 3D. Taka bÄ™dzie moja tunika. O postÄ™pach nad jej pracÄ… oczywiÅ›cie bÄ™dÄ™ informować na bieżąco.

PS JeÅ›li nie wiesz, jak zrobić zaprezentowane przeze mnie oczka, zajrzyj do postu: Oczko Å›cisÅ‚e, sÅ‚upek, półsÅ‚upek – co to w ogóle jest i z czym to siÄ™ je?