Wczoraj obiecałam, że pojawią się instrukcje dla całkiem początkujących. Pomyślałam jednak, że warto byłoby nawiązać nimi do wczorajszego wpisu. Dzięki temu szybciej początkujący staną się średniozaawansowanymi, szybciej będą mogli wrócić do wczorajszego wpisu i szybciej zrobią swój pierwszy kwadratowy element na szydełku.

Zatem dzisiaj pojawią się instrukcje do oczek, które wystąpiły wczoraj.

Oczko ścisłe

Jest to najniższe oczko w szydełkowaniu. Najczęściej służy do zamykania okrążeń w przerabianiu na okrągło np. serwet. Aby je zrobić, należy: wbić szydełko we wskazane w schemacie oczko poprzedniego rzędu, mamy dwie pętelki na szydełku, nawinąć nitkę na szydełko i przeciągnąć ją przez obie pętelki znajdujące się na szydełku.

Słupek podwójny (podwójnie nawinięty)

We wczorajszym schemacie występował tylko raz. Na szydełko nawijamy nitkę dwa razy i dopiero po tym wbijamy je w oczko niższego rzędu. Nawijamy nitkę ponownie i ją przeciągamy. Na szydełku mamy teraz 4 pętelki, które należy przerobić parami: nawijamy nitkę na szydełko, przerabiamy pierwsze 2 pętelki, na szydełku mamy 3 pętelki, ponownie nabieramy nitkę i przeciągamy ją przez kolejne 2 oczka. Teraz na szydełku pozostają 2 pętelki, które przerabiamy z kolejnym narzutem tak, by na szydełku została tylko jedna pętelka.

Słupek potrójny (potrójnie nawinięty)

We wczorajszym schemacie wystÄ™powaÅ‚ najczęściej i to w różnych konfiguracjach. Od sÅ‚upka podwójnie nawiniÄ™tego różni siÄ™ tylko liczbÄ… nawiniÄ™tych nitek na poczÄ…tku. Potem te nitki przerabia siÄ™ tak samo parami. DokÅ‚adnÄ… instrukcjÄ™ przerabiania sÅ‚upka potrójnego zamieÅ›ciÅ‚am wczoraj, zapraszam do lektury. ZrobiÅ‚aÅ› już swój pierwszy potrójny sÅ‚upek? Spróbuj czegoÅ› trudniejszego. Może grupa sÅ‚upków przerabiana razem? Zajrzyj tu: Jak zrobić prosty element na szydeÅ‚ku – dla Å›redniozaawansowanych

Celowo pominęłam słupek pojedynczy. Nie występował on we wczorajszym kursie i wyszłam z założenia, że skoro zrobisz słupek podwójny i potrójny, to poradzisz sobie i z pojedynczym (w nim nitkę na początku nawijasz tylko raz na szydełko).

Pozostaje jeszcze kwestia różnic pomiędzy oczkiem ścisłym (niezamykającym), półsłupkiem, półsłupkiem z narzutem i półsłupkiem bez narzutu. W różnych źródłach oczka te są inaczej wyrażane na schematach i inaczej przerabiane. Warto to wiedzieć, żeby potem nie wpaść w panikę pod koniec robótki, że całość robiło się źle. Ale o tym jutro. Bo to temat na dłużej.
Czekam na Wasze wrażenia i komentarze.