Wczoraj na facebooku chwaliłam się, że znowu sięgnęłam po motyw zakładki z powitalnego posta. Tamten motyw już skończyłam. Nadal jednak nie mogę powiedzieć, co z niego będzie. Jak się uda, czyt. jak się wyrobię, to dzisiaj skończę całość, a jutro tę całość zaprezentuję. Jak się nie uda dzisiaj, to całość się trochę przesunie, ale będzie na pewno.

zakładka na szydełku

No, a dzisiaj o czym? Właśnie o motywie zakładki. Przy czym może on być nie tylko zakładką, ale też pionowym motywem sukienki czy tuniki. Wszystko zależy od naszej wyobraźni.

Jeszcze raz zamieszczam schemat, nad którym pochylimy się, zanim rozpoczniemy pracę.

Ponto Baixissimo – oczko ścisłe
Corrente – oczko łańcuszka
Ponto Baixo – półsłupek
Ponto Alto Duplo – słupek podwójnie nawinięty
Inicio – rozpoczęcie robótki

I teraz analiza schematu, czyli na co powinniśmy szczególnie uważać.

Zwróćcie uwagę na cyferki, które pokazują nam kolejno które rzędy należy przerabiać po sobie. To spore ułatwienie, zwłaszcza w tym schemacie. Po skończeniu każdego rzędu robótki, całość będziemy obracać tak, by móc robić następny rząd. Pamiętamy – robótkę obracamy od prawej strony do lewej, zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
Każdy „wachlarzyk” składa się z: łuku z oczek łańcuszka, podwójnych słupków, podwójnych słupków na przemian z oczkami łańcuszka oraz półsłupków bez narzutu na przemian z oczkami łańcuszka. Każdy rząd składający się ze słupków zaczynamy oczkami łańcuszka na wysokość słupków. W pierwszym rzędzie są to 4 oczka, w następnym 5.
Najtrudniejsze miejsca to łączenia poszczególnych wachlarzyków, sposób ich porzerobienia wytłumaczę, kiedy dojdziemy do tych miejsc. 
Zgodnie ze schematem robimy: pierwszy wachlarzyk, drugi i trzeci, a potem już tylko powtarzamy trzeci, odpowiednio go zaczepiając o poprzednie.

I ruszamy.

Robimy łańcuszek z 11 oczek i zamykamy okrążenie wbijając się w pierwsze oczko. Następnie robimy kolejne 4 oczka łańcuszka.

zakładka na szydełku

Robimy 12 słupków podwójnie nawiniętych szydełko przekładamy przez środek okrążenia z oczek łańcuszka.

zakładka na szydełku 
Obracamy robótkę i robimy pięć oczek łańcuszka, a potem na przemian 1 słupek podwójny, 1 oczko łańcuszka. Słupki wkłuwamy, nie opuszczając żadnego oczka poprzedniego rzędu. Słupków ma być 12, na końcu jako ostatni ma być słupek przerobiony przez oczko łańcuszka niższego rzędu. Dzięki temu, że na każdy słupek przypadało 1 oczko łańcuszka, wachlarz się powiększa.zakładka na szydełku

Znowu obracamy robótkę. I teraz uwaga, bo na schemacie jest to niezbyt dobrze oznaczone. Najpierw robimy 1 oczko łańcuszka. Następnie półsłupek bez narzutu wbity w drugie oczko, licząc od szydełka, czyli powinno być wbite w pierwszy słupek. Potem robimy 2 oczka łańcuszka i 2 półsłupki bez narzutu, nie opuszczając żadnego oczka poprzedniego rzędu. 
W praktyce wygląda to tak, że robimy na przemian 2 oczka łańcuszka, 2 półsłupki, 2 oczka łańcuszka itd. Dla ułatwienia dodam, że pierwszy półsłupek z pary powinien być wkłuwany zawsze w oczko łańcuszka poprzedniego rzędu. Rząd kończymy półsłupkami. I znowu nie opuszczaliśmy żadnych oczek poprzedniego rzędu, dlatego wachlarzyk się powiększa.
Mamy pierwszy wachlarzyk w całości:

zakładka na szydełku
Rozpoczynamy następny.
Robimy 7 oczek łańcuszka (które będą podstawą do następnego rzędu) i zamykamy ten łuk, wbijając szydełko najlepiej przez dwie nitki w okolicach podstawy górnych słupków z poprzedniego wachlarzyka. Starałam się pokazać to na zdjęciu. Na szydełku są teraz 3 pętelki, ponieważ pierwsza pochodzi od oczek łańcuszka dopiero co przerabianych, a dwie następne to miejsce, w którym łącze wachlarzyki ze sobą. Teraz zrobię narzut i przerobię wszystkie 3 pętelki razem.
zakładka na szydełku

Odwracamy robótkę i robimy 4 oczka łańcuszka.
A następnie znowu robimy 12 słupków podwójnie nawiniętych.
zakładka na szydełku
Odwracamy robótkę, robimy 5 oczek łańcuszka, a następnie 12 słupków podwójnych. Ale, żeby nie było zbyt prosto, podstawę ostatniego słupka próbujemy zahaczyć o okrążenie z oczek łańcuszka poprzedniego wachlarzyka. Najpierw robimy dwa narzuty, wbijamy szydełko w słupek niższego rzędu, znowu wbijamy szydełko, ale w okrążenie z oczek łańcuszka poprzedniego wachlarzyka, robimy narzut i robimy oczko ścisłe. Dopiero po tym przerabiamy pętelki z narzutu. Tak to mniej więcej u mnie wygląda.
zakładka na szydełku
Wachlarzyk kończymy podobnie, jak pierwszy i zaczynamy następny zgodnie z opisami wcześniejszymi. Dochodzimy do momentu ze zdjęcia poniżej. Czyli w trzecim wachlarzyku mamy przerobione oba rzędy słupków. Teraz musimy połączyć trzeci wachlarzyk z pierwszym. Łączenie będzie poprowadzone w miejscu, w którym na zdjęciu znajduje się główka szydełka, tj. przez pikotek przed czwartym słupkiem pierwszego wachlarzyka. Widzicie to?
zakładka na szydełku

W to miejsce właśnie wbijamy szydełko i przerabiamy oczko ścisłe.

zakładka na szydełku

Odwracamy robótkę i przerabiamy rząd do końca. I teraz powtarzamy trzeci wachlarzyk aż do osiągnięcia pożądanej długości motywu.

zakładka na szydełku

Wczoraj robiłam z białego Cable 5 na szydełku 1,00 mm. Dziś specjalnie na potrzeby tego tutorialu wzięłam moją ulubioną ostatnio niemiecką bawełnę i szydełko 3,00 mm. Tak wygląda porównanie rezultatów.

zakładka na szydełku

Białe zostanie wykorzystane jeszcze dzisiaj. Niebieskie, kto wie, pewnie sprute na potrzeby kolejnego tutorialu.