tydzień z amigurumi, Szkoła Szydełkowania, amigurumi, szydełkowanie, jak rozpocząć amigurumiTo jest druga część Tygodnia z amigurumi w Szkole Szydełkowania. Poprzednią znajdziecie tutaj:
Dzień 1. – przygotuj swój warsztat do amigurumi

 ***
Zgodnie z wczorajszą zapowiedzią, dzisiaj będzie o czytaniu opisów – i to od razu po polsku i po angielsku. Zaczniemy też naszą pierwszą maskotkę za pomocą magicznego kółka (ang. magic ring).

Jeśli dotąd nie mieliście przed oczami żadnego opisu wykonania szydełkowej maskotki, musicie się przygotować, że opisy są… różne. Niby zasady przerabiania oczek, ich dodawanie czy odejmowanie, są zawsze takie same, to ludzie się jednak między sobą trochę różnią. Dlatego to, co dla jednego jest dobrym i czytelnym opisem, drugiemu może przysporzyć już sporo trudności. I dlatego też sposoby zapisywania instrukcji mogą się między sobą różnić.

Postaram się dzisiaj przedstawić główne zasady. Najpierw te, które powinny być przestrzegane. Jeśli tego w opisie nie znajdziecie, lepiej zostawcie go, szkoda nerwów.

Oznaczenia, czyli legenda. To ona jest pierwszą rzeczą, którą należy przeczytać. Dzięki niej wiemy, jakim systemem skrótów i oznaczeń operuje autor. Dopiero po uważnym przestudiowaniu legendy, jesteśmy w stanie powiedzieć, jakiego rodzaju oczek będziemy używać, jak są oznaczone i czy w projekcie pojawiają się rzeczy, których nie umiemy zrobić. W legendzie często znajdują się również szczegółowe instrukcje, jak przerabiać nietypowe miejsca w projekcie (kilka oczek razem, szydełko wkłuwane tylko pod tylną nitkę oczka niższego okrążenia itp.). Czasami tłumaczenia te podawane są nie w samej legendzie, tylko dalej w opisie, w miejscu, w którym takie dziwne coś pojawia się po raz pierwszy. Zdarza się też, że autor nie tłumaczy typowych skrótów, bo według niego są powszechnie znane.
Przy okazji od razu napiszę, że najczęściej wykorzystywane oczka w amigurumi to półsłupki bez narzutu, przez niektórych nazywane również oczkami ścisłymi. Przerabia się je spiralnie, tzn. nie zamykając okrążeń oczkami ścisłymi zamykającymi.
O nazwach oczek w różnych językach oraz jak je przerabiać, przeczytacie tutaj: Oczko ścisłe, słupek, półsłupek – co to w ogóle jest i z czym to się je?
Skróty używane w obcojęzycznych instrukcjach biorą się zazwyczaj od pierwszych liter nazw danych oczek (np. sc to single crochet, czyli półsłupek, hdc to half double crochet, czyli półsłupek z narzutem).
O różnym nazywaniu tych samych oczek (również w ramach jednego języka) możecie przeczytać tutaj: Porządek w podstawach – oznaczanie oczek na schematach

Wracamy do tego, co jeszcze powinno znaleźć się w instrukcji.
Liczby porządkowe kolejnych okrążeń. Bez tego zginiemy po przerobieniu pierwszych dwóch. W każdej chwili musimy mieć pewność, które okrążenie aktualnie przerabiamy. Oczywiście dobrym zwyczajem jest używanie znaczników na początku okrążenia. Chyba że lubicie poczuć lekki dreszczyk emocji 🙂 Ja nie używam w amigurumi znaczników – po prostu mi przeszkadzają, ale raczej nie bierzcie ze mnie przykładu w tej dziedzinie, zwłaszcza na początku. Zamiast znacznika można użyć agrafki, spinacza, a nawet kawałka włóczki w kontrastowym kolorze (ale bez włosków).

Liczby oczek po zakończeniu każdego okrążenia (w nawiasie lub po znaku równości). To dobra praktyka, choć nie wszyscy te liczby podają. A szkoda, bo kiedy widzimy, że po przerobieniu wszystkich oczek w danym okrążeniu powinno być tych oczek 36, a w tym naszym mamy 37, to znak, że coś się dzieje! 😀 Że gdzieś zrobiliśmy błąd i już na tym etapie możemy coś poprawić, by dalej zabawka wychodziła dobrze.

W większości instrukcji autorzy podają również nazwę włóczki i rozmiar szydełka. Jeżeli chcecie otrzymać dokładnie taką samą maskotkę, jaką zaprezentował autor, możecie się tych wytycznych trzymać. Ja jednak najczęściej robię z tego, co mam akurat w domu; ewentualnie dokupuję tylko brakujący kolor. Amigurumi i jego drobne elementy są idealne do wykorzystywania końcówek włóczek. Jakiś drobny kwiatek, buty, czy ozdobny brzeg sukienki – to idealne miejsca, w których końcówki się sprawdzą. Warto jedynie pamiętać, by włóczki użyte w ramach jednego projektu były choć podobnej grubości.

Czytanie instrukcji amigurumi
Poniżej zamieszczam screeny kilku opisów (oczywiście darmowych) znalezionych w sieci. Każdy jest skonstruowany inaczej. Do każdego trzeba innego podejścia, ale jeśli przeanalizujemy je razem, to już żaden inny nie powinien Wam sprawić trudności. (Pod każdym zdjęciem zamieszczam link do strony, z której opis pochodzi, ponadto wszystkie zrzuty ekranu można powiększyć).

Na początek polski opis na króliczka

http://lilleliis.com/free-patterns/funny-bunny-pattern-polish/

Widać, że autorka tłumaczenia postarała się, by instrukcja była naprawdę czytelna. Praktycznie nie używa skrótów na oznaczenie poszczególnych oczek. Traci na tym nieco „zwartość” instrukcji, która zabiera nieco więcej miejsca. Jednak dzięki tak przedstawionemu opisowi, nawet początkujący sobie poradzą z jej odczytaniem.
Widzimy, że są podane numery okrążeń, a po znakach równości na końcu każdego okrążenia jest liczba oczek, którą powinniśmy osiągnąć. W samej legendzie nie ma listy oczek i ich oznaczeń, ale nie jest to potrzebne, bo autorka nie stosuje skrótów.

Kolejna instrukcja jest również po polsku.

tydzień z amigurumi, Szkoła Szydełkowania, amigurumi, szydełkowanie, jak rozpocząć amigurumi

 http://www.garnstudio.com/lang/pl/pattern.php?id=5835

Rozbudowano w niej nieco część wstępną, w której opisanych zostało kilka rzeczy mogących sprawiać trudności: rozpoczynanie robótki za pomocą magicznego kółka (magic ring), sposób dodawania i odejmowania oczek itp. Opis też jest w miarę dokładny, a skróty raczej czytelne, choć nie przedstawiono ich rozwinięcia we wstępie.
Sama mam jednak kilka uwag do tego opisu. Wspomniany wyżej brak rozwinięcia skrótów, to po pierwsze. A po drugie – sposób zamykania oczek, czyli pomniejszania robótki. Sposób tutaj opisany sprawi, że to zamykanie będzie bardzo widoczne i nieestetyczne. Jutro pokażę Wam, jak to robić, by zamykanie oczek było praktycznie niewidoczne.
Zwróćcie uwagę też, że w poprzedniej instrukcji autorka kazała robić półsłupki jako oczka podstawowe. Tutaj natomiast oczkami podstawowymi są oczka ścisłe (oś). To są jednak te same oczka, tylko inaczej nazwane (pisałam o tym wyżej).
Jest tutaj też coś, co bardzo mi się podoba – gwiazdki. Pokazują one fragmenty, które należy powtarzać w ramach poszczególnych okrążeń. Lubię to rozwiązanie, bo sprawia ono, że opis staje się bardziej „kompaktowy” i czytelny. Trzeba tylko zakodować sobie w głowie, że powtarzamy to, co w gwiazdkach i dalej pójdzie już gładko.
Znak równości i liczba oczek na koniec każdego okrążenia to też oczywista zaleta.

Przyszedł czas na instrukcję angielską.

 http://www.allaboutami.com/post/80169231280/springbunniespattern

Musicie mieć świadomość, że nawet jeśli nie znacie tego języka (lub każdego innego języka, w którym została napisana Wasza instrukcja), to i tak bez trudu możecie sobie z opisem poradzić. We wszystkich instrukcjach autorzy korzystają z powtarzających się słów. Wystarczy te kilka słów wrzucić do tłumacza internetowego. Jeśli macie w instrukcji skróty, z którymi tłumacz sobie nie radzi, wrzućcie je w wyszukiwarkę z jakimś słowem kluczowym (np. hdc crochet), by znalazła Wam ich rozwinięcie. Zawsze jest jakieś wyjście 🙂 Ja w ten sposób korzystałam już z instrukcji w kilku językach, których tak na dobrą sprawę nie znam.
Instrukcje po angielsku są dla mnie najbardziej przejrzyste, pewnie dlatego, że jest ich najwięcej, najczęściej je spotykam. Doszło już do tego, że jeśli sama kombinuję z kształtem maskotki i chce zachować na później sposób jego przerabiania, to zapisuję skróty… angielskie. Wam pewnie też wejdzie to z czasem w krew 🙂

Szybkie tłumaczenie najważniejszych fragmentów powyższej instrukcji:
– Ears (make 2) – uszy (zrób 2), używając beżowej lub białej włóczki
R1 skrót od row 1 – rząd pierwszy
5 sc in Magic Ring (5 sts), rozwinięcie skrótów: 5 single crochet in Magic Ring (5 stitches). A to z kolei oznacza, że mamy najpierw zrobić Magic Ring, magiczne kółko (będzie jeszcze o tym dzisiaj), które będzie się składało z 5 półsłupków. I na koniec okrążenia musimy mieć, co logiczne, 5 oczek (stitches).
R2: Sc 2 in each sc around (10 sts) – w drugim okrążeniu musimy robić po 2 półsłupki (sc) w każdy (in each) półsłupek niższego okrążenia, a na koniec musimy mieć 10 oczek, czyli prościej – podwajamy liczbę oczek.
R3: *Sc 1, 2 sc in next sc* rep 5 times (15 sts) – robimy 1 półsłupek w pierwsze oczko, a po nim 2 półsłupki w następne oczko (in next sc). Powtarzamy to, co między gwiazdkami 5 razy, w efekcie musimy mieć 15 oczek na koniec okrążenia.
R4-8: Sc 15 – w okrążeniach od 4. do 8. nie dodajemy oczek. Robimy ich po 15, czyli w każde oczko niższego okrążenia wkłuwamy po jednym półsłupku.
R9: *Sc 3, dec 1* rep 3 times (12 sts) – robimy 3 półsłupki, każdy wkłuwając w kolejne oczka, a po nich zmniejszamy (decrease) liczbę oczek o jedno, tzn. z dwóch oczek robimy jedno (tak jak pisałam wcześniej – jutro pokażę jak to wykonać estetycznie). Czyli to, co pomiędzy gwiazdkami, daje nam 4 półsłupki (3 zwykłe i 1 zrobiony z dwóch). I te 4 półsłupki musimy wykonać 3 razy, co daje razem 12 oczek w całym okrążeniu.
Od razu napiszę też, że cyfra przy skrócie (dec) oznacza, ile oczek musimy zgubić w danym momencie przerabiania opisu. Tu była jedynka, więc z dwóch oczek robimy jedno, ale gdyby w opisie było na przykład tak: (dec 2), to oznaczałoby to, że musimy w tym miejscu odjąć 2 oczka, czyli z 3 oczek zrobilibyśmy 1, przerobilibyśmy 3 półsłupki razem.
I przy okazji też napiszę, że przeciwieństwem (dec) jest (inc) – increase, czyli powiększenie, przy którym też może stać cyfra. Na przykład (inc 4) oznacza, że musimy dodać 4 oczka, czyli nad jednym półsłupkiem musimy przerobić 5 półsłupków. Takie kombinacje spotykamy najczęściej przy kciukach, nosach i uszach.
– R10-11: Sc 12 – w obu okrążeniach wykonujemy po 12 półsłupków.
– R12: *Sc 2, dec 1* rep 3 times (9 sts) – tutaj, podobnie jak w rzędzie 9., musimy zmniejszyć liczbę oczek o 3. (po 1 półsłupku w dwa kolejne oczka niższego okrążenia, a potem 1 półsłupek z dwóch kolejnych oczek, powtórzyć 3 razy).
– R13-15: Sc 9 – w tych okrążeniach wykonujemy po 9 półsłupków.

Pod instrukcją przerabiania kolejnych rzędów mamy podaną też bardzo ważną rzecz – by odciąć nitkę, zostawiając długi jej koniec. Pamiętajcie o tym, żeby nić była długa na tyle, by mogła być wykorzystana do późniejszego zszycia elementów.

Jeśli przestudiujecie dokładnie kilka angielskich instrukcji, to okaże się, że poradzicie sobie nawet z opisem po turecku. Chyba turecku 🙂

tydzień z amigurumi, Szkoła Szydełkowania, amigurumi, szydełkowanie, jak rozpocząć amigurumi

http://amigurumiaskina.blogspot.de/2013/06/amigurumi-buyuk-safis-bebek-yapls.html

Zauważcie, że dzięki temu, że autorka w legendzie zamieściła angielskie oznaczenia poszczególnych oczek, nie mamy problemów ze zrozumieniem instrukcji.
Na uwagę zasługuje tutaj oznaczenie BLO (back loop only, tylko tylna nitka), które pojawia się dość często w opisach amigurumi. Oznacza, że dane oczka przerabiamy, wkłuwając szydełko tylko pod tylną nitkę oczka niższego okrążenia.
Pisałam o tym tutaj: Wbijamy szydełko w tylną nitkę… Ale co to w ogóle jest tylna nitka?

I na zakończenie części analizującej instrukcje pokażę Wam, jakim jestem hardkorem. Mój własny, osobisty opis, spisywany w trakcie szydełkowania.

tydzień z amigurumi, Szkoła Szydełkowania, amigurumi, szydełkowanie, jak rozpocząć amigurumi

To jest instrukcja na zrobienie głowy i tułowia Kopciuszka. Fajnie, nie? 🙂
Już się tłumaczę. Trochę naokoło, ale to uzasadnione.

Do tej pory spotkałam się z dwoma sposobami zwykłego rozpoczynania maskotek (jest jeszcze kilka innych, ale są mniej popularne albo stosowane w szczególnych przypadkach). Te dwa sposoby to Magic Ring z 5 albo z 6 półsłupków. (Sama jakoś przyzwyczaiłam się do sześciu początkowych oczek).
Potem, żeby powiększać daną część ciała symetrycznie, trzeba w każdym okrążeniu dodawać 6 lub odpowiednio 5 półsłupków. Oczywiście dotyczy to sytuacji, gdy robimy np. kulę, czyli powiększamy i pomniejszamy symetrycznie.
I tak: w pierwszym okrążeniu jest 6 półsłupków, w drugim dodajemy 6 półsłupków, czyli w każdy półsłupek niższego okrążenia wkłuwamy po dwa półsłupki, więc na końcu mamy ich 12.
W trzecim okrążeniu dodajemy kolejnych 6 półsłupków, a to oznacza, że robimy 6 razy na przemian 1 półsłupek i 2 półsłupki wkłute w jedno oczko. Co daje nam na końcu 18 półsłupków. W czwartym okrążeniu 2 półsłupki w 2 kolejne oczka, a po nich 2 półsłupki w jedno oczko – razem 24 półsłupki.
 I tak dalej, i tak dalej. Zawsze liczba wszystkich oczek w okrążeniu musi być podzielna przez 6. Chyba że na początku robiliśmy Magic Ring z 5 półsłupków, wtedy przez 5.
I jeśli opanujecie tę tabliczkę mnożenia, to możecie sobie śmiało zapisywać instrukcję tak jak ja. Też będziecie mieć swój własny hardcore 🙂

Rozpoczynanie amigurumi od Magic Ring
A teraz przechodzimy od razu do zrobienia pierwszych oczek. Bo to już drugi dzień Tygodnia z amigurumi, a Wy jeszcze szydełka nie mieliście w dłoni. Musimy to szybko nadrobić.
Dziś zrobimy niewiele. Rozpoczniemy robótkę magicznym kółkiem i pokażę Wam, jak przerabiać oczka.

Magic Ring robimy tak:
Owijamy nitkę wokół palca wskazującego i środkowego dwa razy. Końcówkę nitki przytrzymujemy mocno pomiędzy palcem środkowym i serdecznym, natomiast nitkę od kłębka przytrzymujemy kciukiem.

tydzień z amigurumi, Szkoła Szydełkowania, amigurumi, szydełkowanie, jak rozpocząć amigurumi

Wkłuwamy szydełko pod obie nitki pętelki i przeciągamy przez nią nitkę idącą od kłębka. Na szydełku jest jedna pętelka.

tydzień z amigurumi, Szkoła Szydełkowania, amigurumi, szydełkowanie, jak rozpocząć amigurumi

Ponownie nawijamy na szydełko nitkę idącą od kłębka, ale teraz już nad pętelką owiniętą wokół palców. Na szydełku są dwie pętelki. Przeciągamy tę drugą pętelkę przez tę pierwszą, by na szydełku została tylko jedna pętelka.

tydzień z amigurumi, Szkoła Szydełkowania, amigurumi, szydełkowanie, jak rozpocząć amigurumi

Mamy już podstawę magicznego kółka, teraz będziemy na tej podstawie robić tyle półsłupków, ile jest podanych w instrukcji. My zrobimy 6.
Zaczynamy od poprowadzenia szydełka przez środek dużej pętelki, owiniętej wokół palców. Zahaczamy nitkę i wyciągamy ją. Na szydełku mamy dwa oczka.

tydzień z amigurumi, Szkoła Szydełkowania, amigurumi, szydełkowanie, jak rozpocząć amigurumi

Jeszcze raz nawijamy nitkę na szydełko (nad dużą pętelką) i przeciągamy ją przez obie pętelki znajdujące się na szydełku. Mamy pierwszy półsłupek.

tydzień z amigurumi, Szkoła Szydełkowania, amigurumi, szydełkowanie, jak rozpocząć amigurumi

W ten sam sposób przerabiamy jeszcze kolejnych 5 oczek.

tydzień z amigurumi, Szkoła Szydełkowania, amigurumi, szydełkowanie, jak rozpocząć amigurumi

Tak wygląda 6 półsłupków na magicznym kółku.
Ale magiczne kółko jest dlatego magiczne, że po odpowiednim ściągnięciu nitek, zupełnie niewidoczny jest jego środek.
Tu jeszcze pętelki nie są ściągnięte.

tydzień z amigurumi, Szkoła Szydełkowania, amigurumi, szydełkowanie, jak rozpocząć amigurumi

Ja ściągam je w tej kolejności.
Najpierw bardzo, bardzo delikatnie ciągnę za końcówkę nitki i sprawdzam, która z dwóch pętelek chowa się pod przerobionymi półsłupkami.
Widzicie poniżej, że jedna pętelka jest już mniejsza. Po prostu wciągnęła się w miejscu, w którym jest ostatnie oczko, to przy szydełku.

tydzień z amigurumi, Szkoła Szydełkowania, amigurumi, szydełkowanie, jak rozpocząć amigurumi

I teraz tę samą pętelkę, tę, która się zmniejszyła, ciągnę za nitkę z drugiej strony (przy pierwszym oczku, nie przy szydełku). W ten sposób wyciągam nitkę z tej większej pętelki.
Tzn. powiększam tę pierwszą pętelkę, by zaciągnąć tę drugą. Na poniższym zdjęciu pętelka większa to jest ta pierwsza, którą wyciągnęłam, Natomiast druga pętelka jest już ściągnięta.

tydzień z amigurumi, Szkoła Szydełkowania, amigurumi, szydełkowanie, jak rozpocząć amigurumi

Pierwszą pętelkę powiększam tak, by ta druga była zupełnie niewidoczna.

tydzień z amigurumi, Szkoła Szydełkowania, amigurumi, szydełkowanie, jak rozpocząć amigurumi

I na koniec ciągnę ponownie za końcówkę nitki, by ściągnąć również tę pierwszą pętelkę.
Mocno zaciągam, by w środku nie było widać żadnego prześwitu. Tak właśnie zrobiliśmy magiczne kółko i zarazem pierwsze okrążenie naszej maskotki.

tydzień z amigurumi, Szkoła Szydełkowania, amigurumi, szydełkowanie, jak rozpocząć amigurumi

Zdaję sobie sprawę, że może to być skomplikowane. A wiecie jak trudno było to napisać? 🙂
Dlatego najlepszym sposobem, by zrozumieć, jest wzięcie po prostu włóczki do ręki i krok po kroku wszystko przećwiczyć. Gdyby się nie udawało – dajcie znać.

Okrążenia nie zamykamy tak jak w serwetkach, czyli nie robimy oczka ścisłego zamykającego. Przerabiamy je spiralnie, tzn. po ostatnim półsłupku danego okrążenia, od razu robimy kolejny półsłupek nad pierwszym oczkiem. Dzięki temu przechodzenie do kolejnych okrążeń staje się płynne i zupełnie niewidoczne.

tydzień z amigurumi, Szkoła Szydełkowania, amigurumi, szydełkowanie, jak rozpocząć amigurumi

I tu jest ten moment, w którym trzeba powiedzieć coś o sposobie przerabiania oczek.
W zasadzie w „normalnym” szydełkowaniu oczka przerabiamy, zahaczając szydełkiem nić od dołu. Natomiast na powyższym zdjęciu widzicie, że szydełko jest nad nitką. Znalazłam tę poradę całkiem niedawno na jednej z grup facebookowych. Dziewczyny twierdzą, że tak przerabiane oczka są bardziej wyraziste. Sama do niedawna prowadziłam szydełko pod nitką i jak dla mnie było ok. Teraz robię od góry i też jest ok. 🙂 Wybierzcie po prostu to, co lubicie.

I tu powinno być drugie okrążenie, czyli zwiększenie liczby oczek do 12, ale zostawmy to sobie na jutro. Bo jutro właśnie będzie o powiększaniu, będzie o pomniejszaniu, będzie też o zmianie kolorów. Po prostu – będzie fajnie! Zapraszam.