tydzień z amigurumi, Szkoła Szydełkowania, amigurumi, szydełkowanie, jak rozpocząć amigurumiTo jest druga część Tygodnia z amigurumi w Szkole Szydełkowania. Poprzednią znajdziecie tutaj:
DzieÅ„ 1. – przygotuj swój warsztat do amigurumi

 ***
Zgodnie z wczorajszÄ… zapowiedziÄ…, dzisiaj bÄ™dzie o czytaniu opisów – i to od razu po polsku i po angielsku. Zaczniemy też naszÄ… pierwszÄ… maskotkÄ™ za pomocÄ… magicznego kółka (ang. magic ring).

JeÅ›li dotÄ…d nie mieliÅ›cie przed oczami żadnego opisu wykonania szydeÅ‚kowej maskotki, musicie siÄ™ przygotować, że opisy sÄ…… różne. Niby zasady przerabiania oczek, ich dodawanie czy odejmowanie, sÄ… zawsze takie same, to ludzie siÄ™ jednak miÄ™dzy sobÄ… trochÄ™ różniÄ…. Dlatego to, co dla jednego jest dobrym i czytelnym opisem, drugiemu może przysporzyć już sporo trudnoÅ›ci. I dlatego też sposoby zapisywania instrukcji mogÄ… siÄ™ miÄ™dzy sobÄ… różnić.

Postaram się dzisiaj przedstawić główne zasady. Najpierw te, które powinny być przestrzegane. Jeśli tego w opisie nie znajdziecie, lepiej zostawcie go, szkoda nerwów.

Oznaczenia, czyli legenda. To ona jest pierwszą rzeczą, którą należy przeczytać. Dzięki niej wiemy, jakim systemem skrótów i oznaczeń operuje autor. Dopiero po uważnym przestudiowaniu legendy, jesteśmy w stanie powiedzieć, jakiego rodzaju oczek będziemy używać, jak są oznaczone i czy w projekcie pojawiają się rzeczy, których nie umiemy zrobić. W legendzie często znajdują się również szczegółowe instrukcje, jak przerabiać nietypowe miejsca w projekcie (kilka oczek razem, szydełko wkłuwane tylko pod tylną nitkę oczka niższego okrążenia itp.). Czasami tłumaczenia te podawane są nie w samej legendzie, tylko dalej w opisie, w miejscu, w którym takie dziwne coś pojawia się po raz pierwszy. Zdarza się też, że autor nie tłumaczy typowych skrótów, bo według niego są powszechnie znane.
Przy okazji od razu napiszę, że najczęściej wykorzystywane oczka w amigurumi to półsłupki bez narzutu, przez niektórych nazywane również oczkami ścisłymi. Przerabia się je spiralnie, tzn. nie zamykając okrążeń oczkami ścisłymi zamykającymi.
O nazwach oczek w różnych jÄ™zykach oraz jak je przerabiać, przeczytacie tutaj: Oczko Å›cisÅ‚e, sÅ‚upek, półsÅ‚upek – co to w ogóle jest i z czym to siÄ™ je?
Skróty używane w obcojęzycznych instrukcjach biorą się zazwyczaj od pierwszych liter nazw danych oczek (np. sc to single crochet, czyli półsłupek, hdc to half double crochet, czyli półsłupek z narzutem).
O różnym nazywaniu tych samych oczek (również w ramach jednego jÄ™zyka) możecie przeczytać tutaj: PorzÄ…dek w podstawach – oznaczanie oczek na schematach

Wracamy do tego, co jeszcze powinno znaleźć się w instrukcji.
Liczby porzÄ…dkowe kolejnych okrążeÅ„. Bez tego zginiemy po przerobieniu pierwszych dwóch. W każdej chwili musimy mieć pewność, które okrążenie aktualnie przerabiamy. OczywiÅ›cie dobrym zwyczajem jest używanie znaczników na poczÄ…tku okrążenia. Chyba że lubicie poczuć lekki dreszczyk emocji 🙂 Ja nie używam w amigurumi znaczników – po prostu mi przeszkadzajÄ…, ale raczej nie bierzcie ze mnie przykÅ‚adu w tej dziedzinie, zwÅ‚aszcza na poczÄ…tku. Zamiast znacznika można użyć agrafki, spinacza, a nawet kawaÅ‚ka włóczki w kontrastowym kolorze (ale bez wÅ‚osków).

Liczby oczek po zakończeniu każdego okrążenia (w nawiasie lub po znaku równości). To dobra praktyka, choć nie wszyscy te liczby podają. A szkoda, bo kiedy widzimy, że po przerobieniu wszystkich oczek w danym okrążeniu powinno być tych oczek 36, a w tym naszym mamy 37, to znak, że coś się dzieje! 😀 Że gdzieś zrobiliśmy błąd i już na tym etapie możemy coś poprawić, by dalej zabawka wychodziła dobrze.

W wiÄ™kszoÅ›ci instrukcji autorzy podajÄ… również nazwÄ™ włóczki i rozmiar szydeÅ‚ka. Jeżeli chcecie otrzymać dokÅ‚adnie takÄ… samÄ… maskotkÄ™, jakÄ… zaprezentowaÅ‚ autor, możecie siÄ™ tych wytycznych trzymać. Ja jednak najczęściej robiÄ™ z tego, co mam akurat w domu; ewentualnie dokupujÄ™ tylko brakujÄ…cy kolor. Amigurumi i jego drobne elementy sÄ… idealne do wykorzystywania koÅ„cówek włóczek. JakiÅ› drobny kwiatek, buty, czy ozdobny brzeg sukienki – to idealne miejsca, w których koÅ„cówki siÄ™ sprawdzÄ…. Warto jedynie pamiÄ™tać, by włóczki użyte w ramach jednego projektu byÅ‚y choć podobnej gruboÅ›ci.

Czytanie instrukcji amigurumi
Poniżej zamieszczam screeny kilku opisów (oczywiście darmowych) znalezionych w sieci. Każdy jest skonstruowany inaczej. Do każdego trzeba innego podejścia, ale jeśli przeanalizujemy je razem, to już żaden inny nie powinien Wam sprawić trudności. (Pod każdym zdjęciem zamieszczam link do strony, z której opis pochodzi, ponadto wszystkie zrzuty ekranu można powiększyć).

Na początek polski opis na króliczka

http://lilleliis.com/free-patterns/funny-bunny-pattern-polish/

Widać, że autorka tÅ‚umaczenia postaraÅ‚a siÄ™, by instrukcja byÅ‚a naprawdÄ™ czytelna. Praktycznie nie używa skrótów na oznaczenie poszczególnych oczek. Traci na tym nieco „zwartość” instrukcji, która zabiera nieco wiÄ™cej miejsca. Jednak dziÄ™ki tak przedstawionemu opisowi, nawet poczÄ…tkujÄ…cy sobie poradzÄ… z jej odczytaniem.
Widzimy, że są podane numery okrążeń, a po znakach równości na końcu każdego okrążenia jest liczba oczek, którą powinniśmy osiągnąć. W samej legendzie nie ma listy oczek i ich oznaczeń, ale nie jest to potrzebne, bo autorka nie stosuje skrótów.

Kolejna instrukcja jest również po polsku.

tydzień z amigurumi, Szkoła Szydełkowania, amigurumi, szydełkowanie, jak rozpocząć amigurumi

 http://www.garnstudio.com/lang/pl/pattern.php?id=5835

Rozbudowano w niej nieco część wstępną, w której opisanych zostało kilka rzeczy mogących sprawiać trudności: rozpoczynanie robótki za pomocą magicznego kółka (magic ring), sposób dodawania i odejmowania oczek itp. Opis też jest w miarę dokładny, a skróty raczej czytelne, choć nie przedstawiono ich rozwinięcia we wstępie.
Sama mam jednak kilka uwag do tego opisu. Wspomniany wyżej brak rozwiniÄ™cia skrótów, to po pierwsze. A po drugie – sposób zamykania oczek, czyli pomniejszania robótki. Sposób tutaj opisany sprawi, że to zamykanie bÄ™dzie bardzo widoczne i nieestetyczne. Jutro pokażę Wam, jak to robić, by zamykanie oczek byÅ‚o praktycznie niewidoczne.
Zwróćcie uwagę też, że w poprzedniej instrukcji autorka kazała robić półsłupki jako oczka podstawowe. Tutaj natomiast oczkami podstawowymi są oczka ścisłe (oś). To są jednak te same oczka, tylko inaczej nazwane (pisałam o tym wyżej).
Jest tutaj też coÅ›, co bardzo mi siÄ™ podoba – gwiazdki. PokazujÄ… one fragmenty, które należy powtarzać w ramach poszczególnych okrążeÅ„. LubiÄ™ to rozwiÄ…zanie, bo sprawia ono, że opis staje siÄ™ bardziej „kompaktowy” i czytelny. Trzeba tylko zakodować sobie w gÅ‚owie, że powtarzamy to, co w gwiazdkach i dalej pójdzie już gÅ‚adko.
Znak równości i liczba oczek na koniec każdego okrążenia to też oczywista zaleta.

Przyszedł czas na instrukcję angielską.

 http://www.allaboutami.com/post/80169231280/springbunniespattern

Musicie mieć świadomość, że nawet jeśli nie znacie tego języka (lub każdego innego języka, w którym została napisana Wasza instrukcja), to i tak bez trudu możecie sobie z opisem poradzić. We wszystkich instrukcjach autorzy korzystają z powtarzających się słów. Wystarczy te kilka słów wrzucić do tłumacza internetowego. Jeśli macie w instrukcji skróty, z którymi tłumacz sobie nie radzi, wrzućcie je w wyszukiwarkę z jakimś słowem kluczowym (np. hdc crochet), by znalazła Wam ich rozwinięcie. Zawsze jest jakieś wyjście 🙂 Ja w ten sposób korzystałam już z instrukcji w kilku językach, których tak na dobrą sprawę nie znam.
Instrukcje po angielsku sÄ… dla mnie najbardziej przejrzyste, pewnie dlatego, że jest ich najwiÄ™cej, najczęściej je spotykam. DoszÅ‚o już do tego, że jeÅ›li sama kombinujÄ™ z ksztaÅ‚tem maskotki i chce zachować na później sposób jego przerabiania, to zapisujÄ™ skróty… angielskie. Wam pewnie też wejdzie to z czasem w krew 🙂

Szybkie tłumaczenie najważniejszych fragmentów powyższej instrukcji:
– Ears (make 2) – uszy (zrób 2), używajÄ…c beżowej lub biaÅ‚ej włóczki
R1 skrót od row 1 – rzÄ…d pierwszy
5 sc in Magic Ring (5 sts), rozwinięcie skrótów: 5 single crochet in Magic Ring (5 stitches). A to z kolei oznacza, że mamy najpierw zrobić Magic Ring, magiczne kółko (będzie jeszcze o tym dzisiaj), które będzie się składało z 5 półsłupków. I na koniec okrążenia musimy mieć, co logiczne, 5 oczek (stitches).
R2: Sc 2 in each sc around (10 sts) – w drugim okrążeniu musimy robić po 2 półsÅ‚upki (sc) w każdy (in each) półsÅ‚upek niższego okrążenia, a na koniec musimy mieć 10 oczek, czyli proÅ›ciej – podwajamy liczbÄ™ oczek.
R3: *Sc 1, 2 sc in next sc* rep 5 times (15 sts) – robimy 1 półsÅ‚upek w pierwsze oczko, a po nim 2 półsÅ‚upki w nastÄ™pne oczko (in next sc). Powtarzamy to, co miÄ™dzy gwiazdkami 5 razy, w efekcie musimy mieć 15 oczek na koniec okrążenia.
R4-8: Sc 15 – w okrążeniach od 4. do 8. nie dodajemy oczek. Robimy ich po 15, czyli w każde oczko niższego okrążenia wkÅ‚uwamy po jednym półsÅ‚upku.
R9: *Sc 3, dec 1* rep 3 times (12 sts) – robimy 3 półsÅ‚upki, każdy wkÅ‚uwajÄ…c w kolejne oczka, a po nich zmniejszamy (decrease) liczbÄ™ oczek o jedno, tzn. z dwóch oczek robimy jedno (tak jak pisaÅ‚am wczeÅ›niej – jutro pokażę jak to wykonać estetycznie). Czyli to, co pomiÄ™dzy gwiazdkami, daje nam 4 półsÅ‚upki (3 zwykÅ‚e i 1 zrobiony z dwóch). I te 4 półsÅ‚upki musimy wykonać 3 razy, co daje razem 12 oczek w caÅ‚ym okrążeniu.
Od razu napiszę też, że cyfra przy skrócie (dec) oznacza, ile oczek musimy zgubić w danym momencie przerabiania opisu. Tu była jedynka, więc z dwóch oczek robimy jedno, ale gdyby w opisie było na przykład tak: (dec 2), to oznaczałoby to, że musimy w tym miejscu odjąć 2 oczka, czyli z 3 oczek zrobilibyśmy 1, przerobilibyśmy 3 półsłupki razem.
I przy okazji też napiszÄ™, że przeciwieÅ„stwem (dec) jest (inc) – increase, czyli powiÄ™kszenie, przy którym też może stać cyfra. Na przykÅ‚ad (inc 4) oznacza, że musimy dodać 4 oczka, czyli nad jednym półsÅ‚upkiem musimy przerobić 5 półsÅ‚upków. Takie kombinacje spotykamy najczęściej przy kciukach, nosach i uszach.
– R10-11: Sc 12 – w obu okrążeniach wykonujemy po 12 półsÅ‚upków.
– R12: *Sc 2, dec 1* rep 3 times (9 sts) – tutaj, podobnie jak w rzÄ™dzie 9., musimy zmniejszyć liczbÄ™ oczek o 3. (po 1 półsÅ‚upku w dwa kolejne oczka niższego okrążenia, a potem 1 półsÅ‚upek z dwóch kolejnych oczek, powtórzyć 3 razy).
– R13-15: Sc 9 – w tych okrążeniach wykonujemy po 9 półsÅ‚upków.

Pod instrukcjÄ… przerabiania kolejnych rzÄ™dów mamy podanÄ… też bardzo ważnÄ… rzecz – by odciąć nitkÄ™, zostawiajÄ…c dÅ‚ugi jej koniec. PamiÄ™tajcie o tym, żeby nić byÅ‚a dÅ‚uga na tyle, by mogÅ‚a być wykorzystana do późniejszego zszycia elementów.

Jeśli przestudiujecie dokładnie kilka angielskich instrukcji, to okaże się, że poradzicie sobie nawet z opisem po turecku. Chyba turecku 🙂

tydzień z amigurumi, Szkoła Szydełkowania, amigurumi, szydełkowanie, jak rozpocząć amigurumi

http://amigurumiaskina.blogspot.de/2013/06/amigurumi-buyuk-safis-bebek-yapls.html

Zauważcie, że dzięki temu, że autorka w legendzie zamieściła angielskie oznaczenia poszczególnych oczek, nie mamy problemów ze zrozumieniem instrukcji.
Na uwagę zasługuje tutaj oznaczenie BLO (back loop only, tylko tylna nitka), które pojawia się dość często w opisach amigurumi. Oznacza, że dane oczka przerabiamy, wkłuwając szydełko tylko pod tylną nitkę oczka niższego okrążenia.
PisaÅ‚am o tym tutaj: Wbijamy szydeÅ‚ko w tylnÄ… nitkÄ™… Ale co to w ogóle jest tylna nitka?

I na zakończenie części analizującej instrukcje pokażę Wam, jakim jestem hardkorem. Mój własny, osobisty opis, spisywany w trakcie szydełkowania.

tydzień z amigurumi, Szkoła Szydełkowania, amigurumi, szydełkowanie, jak rozpocząć amigurumi

To jest instrukcja na zrobienie głowy i tułowia Kopciuszka. Fajnie, nie? 🙂
Już się tłumaczę. Trochę naokoło, ale to uzasadnione.

Do tej pory spotkałam się z dwoma sposobami zwykłego rozpoczynania maskotek (jest jeszcze kilka innych, ale są mniej popularne albo stosowane w szczególnych przypadkach). Te dwa sposoby to Magic Ring z 5 albo z 6 półsłupków. (Sama jakoś przyzwyczaiłam się do sześciu początkowych oczek).
Potem, żeby powiększać daną część ciała symetrycznie, trzeba w każdym okrążeniu dodawać 6 lub odpowiednio 5 półsłupków. Oczywiście dotyczy to sytuacji, gdy robimy np. kulę, czyli powiększamy i pomniejszamy symetrycznie.
I tak: w pierwszym okrążeniu jest 6 półsłupków, w drugim dodajemy 6 półsłupków, czyli w każdy półsłupek niższego okrążenia wkłuwamy po dwa półsłupki, więc na końcu mamy ich 12.
W trzecim okrążeniu dodajemy kolejnych 6 półsÅ‚upków, a to oznacza, że robimy 6 razy na przemian 1 półsÅ‚upek i 2 półsÅ‚upki wkÅ‚ute w jedno oczko. Co daje nam na koÅ„cu 18 półsÅ‚upków. W czwartym okrążeniu 2 półsÅ‚upki w 2 kolejne oczka, a po nich 2 półsÅ‚upki w jedno oczko – razem 24 półsÅ‚upki.
 I tak dalej, i tak dalej. Zawsze liczba wszystkich oczek w okrążeniu musi być podzielna przez 6. Chyba że na poczÄ…tku robiliÅ›my Magic Ring z 5 półsÅ‚upków, wtedy przez 5.
I jeśli opanujecie tę tabliczkę mnożenia, to możecie sobie śmiało zapisywać instrukcję tak jak ja. Też będziecie mieć swój własny hardcore 🙂

Rozpoczynanie amigurumi od Magic Ring
A teraz przechodzimy od razu do zrobienia pierwszych oczek. Bo to już drugi dzień Tygodnia z amigurumi, a Wy jeszcze szydełka nie mieliście w dłoni. Musimy to szybko nadrobić.
Dziś zrobimy niewiele. Rozpoczniemy robótkę magicznym kółkiem i pokażę Wam, jak przerabiać oczka.

Magic Ring robimy tak:
Owijamy nitkę wokół palca wskazującego i środkowego dwa razy. Końcówkę nitki przytrzymujemy mocno pomiędzy palcem środkowym i serdecznym, natomiast nitkę od kłębka przytrzymujemy kciukiem.

tydzień z amigurumi, Szkoła Szydełkowania, amigurumi, szydełkowanie, jak rozpocząć amigurumi

Wkłuwamy szydełko pod obie nitki pętelki i przeciągamy przez nią nitkę idącą od kłębka. Na szydełku jest jedna pętelka.

tydzień z amigurumi, Szkoła Szydełkowania, amigurumi, szydełkowanie, jak rozpocząć amigurumi

Ponownie nawijamy na szydełko nitkę idącą od kłębka, ale teraz już nad pętelką owiniętą wokół palców. Na szydełku są dwie pętelki. Przeciągamy tę drugą pętelkę przez tę pierwszą, by na szydełku została tylko jedna pętelka.

tydzień z amigurumi, Szkoła Szydełkowania, amigurumi, szydełkowanie, jak rozpocząć amigurumi

Mamy już podstawę magicznego kółka, teraz będziemy na tej podstawie robić tyle półsłupków, ile jest podanych w instrukcji. My zrobimy 6.
Zaczynamy od poprowadzenia szydełka przez środek dużej pętelki, owiniętej wokół palców. Zahaczamy nitkę i wyciągamy ją. Na szydełku mamy dwa oczka.

tydzień z amigurumi, Szkoła Szydełkowania, amigurumi, szydełkowanie, jak rozpocząć amigurumi

Jeszcze raz nawijamy nitkę na szydełko (nad dużą pętelką) i przeciągamy ją przez obie pętelki znajdujące się na szydełku. Mamy pierwszy półsłupek.

tydzień z amigurumi, Szkoła Szydełkowania, amigurumi, szydełkowanie, jak rozpocząć amigurumi

W ten sam sposób przerabiamy jeszcze kolejnych 5 oczek.

tydzień z amigurumi, Szkoła Szydełkowania, amigurumi, szydełkowanie, jak rozpocząć amigurumi

Tak wygląda 6 półsłupków na magicznym kółku.
Ale magiczne kółko jest dlatego magiczne, że po odpowiednim ściągnięciu nitek, zupełnie niewidoczny jest jego środek.
Tu jeszcze pętelki nie są ściągnięte.

tydzień z amigurumi, Szkoła Szydełkowania, amigurumi, szydełkowanie, jak rozpocząć amigurumi

Ja ściągam je w tej kolejności.
Najpierw bardzo, bardzo delikatnie ciągnę za końcówkę nitki i sprawdzam, która z dwóch pętelek chowa się pod przerobionymi półsłupkami.
Widzicie poniżej, że jedna pętelka jest już mniejsza. Po prostu wciągnęła się w miejscu, w którym jest ostatnie oczko, to przy szydełku.

tydzień z amigurumi, Szkoła Szydełkowania, amigurumi, szydełkowanie, jak rozpocząć amigurumi

I teraz tę samą pętelkę, tę, która się zmniejszyła, ciągnę za nitkę z drugiej strony (przy pierwszym oczku, nie przy szydełku). W ten sposób wyciągam nitkę z tej większej pętelki.
Tzn. powiększam tę pierwszą pętelkę, by zaciągnąć tę drugą. Na poniższym zdjęciu pętelka większa to jest ta pierwsza, którą wyciągnęłam, Natomiast druga pętelka jest już ściągnięta.

tydzień z amigurumi, Szkoła Szydełkowania, amigurumi, szydełkowanie, jak rozpocząć amigurumi

Pierwszą pętelkę powiększam tak, by ta druga była zupełnie niewidoczna.

tydzień z amigurumi, Szkoła Szydełkowania, amigurumi, szydełkowanie, jak rozpocząć amigurumi

I na koniec ciągnę ponownie za końcówkę nitki, by ściągnąć również tę pierwszą pętelkę.
Mocno zaciągam, by w środku nie było widać żadnego prześwitu. Tak właśnie zrobiliśmy magiczne kółko i zarazem pierwsze okrążenie naszej maskotki.

tydzień z amigurumi, Szkoła Szydełkowania, amigurumi, szydełkowanie, jak rozpocząć amigurumi

Zdaję sobie sprawę, że może to być skomplikowane. A wiecie jak trudno było to napisać? 🙂
Dlatego najlepszym sposobem, by zrozumieć, jest wziÄ™cie po prostu włóczki do rÄ™ki i krok po kroku wszystko przećwiczyć. Gdyby siÄ™ nie udawaÅ‚o – dajcie znać.

Okrążenia nie zamykamy tak jak w serwetkach, czyli nie robimy oczka ścisłego zamykającego. Przerabiamy je spiralnie, tzn. po ostatnim półsłupku danego okrążenia, od razu robimy kolejny półsłupek nad pierwszym oczkiem. Dzięki temu przechodzenie do kolejnych okrążeń staje się płynne i zupełnie niewidoczne.

tydzień z amigurumi, Szkoła Szydełkowania, amigurumi, szydełkowanie, jak rozpocząć amigurumi

I tu jest ten moment, w którym trzeba powiedzieć coś o sposobie przerabiania oczek.
W zasadzie w „normalnym” szydeÅ‚kowaniu oczka przerabiamy, zahaczajÄ…c szydeÅ‚kiem nić od doÅ‚u. Natomiast na powyższym zdjÄ™ciu widzicie, że szydeÅ‚ko jest nad nitkÄ…. ZnalazÅ‚am tÄ™ poradÄ™ caÅ‚kiem niedawno na jednej z grup facebookowych. Dziewczyny twierdzÄ…, że tak przerabiane oczka sÄ… bardziej wyraziste. Sama do niedawna prowadziÅ‚am szydeÅ‚ko pod nitkÄ… i jak dla mnie byÅ‚o ok. Teraz robiÄ™ od góry i też jest ok. 🙂 Wybierzcie po prostu to, co lubicie.

I tu powinno być drugie okrążenie, czyli zwiÄ™kszenie liczby oczek do 12, ale zostawmy to sobie na jutro. Bo jutro wÅ‚aÅ›nie bÄ™dzie o powiÄ™kszaniu, bÄ™dzie o pomniejszaniu, bÄ™dzie też o zmianie kolorów. Po prostu – bÄ™dzie fajnie! Zapraszam.