Pewna Kasia podrzuciła link do schematu z prośbą o instrukcję jego wykonania. A perfidny_obibok lubi takie prośby spełniać. A że sam wzór pokazywać byłoby nudno, to zrobiłam z niego komin. Taki najprostszy, tylko przeciągany przez głowę, bo upatrzonej włóczki było niewiele.

Dlatego dzisiaj mogę oficjalnie ogłosić koniec problemów natury technicznej. Będzie tutorial w wersji filmowej. Co prawda, sprzęt, którym wcześniej nagrywałam, nadal jest w serwisie i słuch po nim zaginął, ale poradziłam sobie iście profesjonalnie – kupiłam nowy. Musiałam przecież!

Cykl warkoczowy w wersji tylko fotograficznej dla niektórych mógł być nieczytelny. A dzisiejszy schemat doskonale ten cykl rozszerza. Bo znowu będziemy przerabiać oczka skrzyżowane. Zobaczycie na filmiku, jak z tymi oczkami pracować, jak je przytrzymywać, jak odchylać, w które oczka się wkłuwać i jak prowadzić szydełko. Dlatego jeśli dotąd wzbranialiście się przed warkoczami, to już teraz nie macie żadnej wymówki.

szydełkowy komin, crochet cowl, szydełkowanie, tutorial, crochet, Szkoła Szydełkowania

Schemat, którym się dzisiaj zajmiemy, wygląda tak:

szydełkowy komin, crochet cowl, szydełkowanie, tutorial, crochet, Szkoła Szydełkowania

W filmie dokładnie go analizuję. Tutaj jeszcze dopiszę, że w przeciwieństwie do wzorów warkoczowych, w tym schemacie nie ma słupków reliefowych. Będziemy wkłuwać oczka całkiem normalnie pod obie nitki oczek niższego rzędu.

Włóczkę, z której przerobiłam komin, znalazłam na wyprzedaży w sklepie typu „wszystko za 1 euro”. Etykietę zgubiłam 🙁 Pamiętam jedynie, że ma ok. 110 metrów w 100 gramach i 20% wełny, reszta to sztuczności. Ale jest miękka i pięknie pokazuje ten wzór. Na komin zużyłam ok. 75 gramów (zważyłam gotowy na wadze kuchennej).

szydełkowy komin, crochet cowl, szydełkowanie, tutorial, crochet, Szkoła Szydełkowania

Słów kilka jeszcze o wymiarach „na gotowo”, bo nie usystematyzowałam tego w filmie. Komin proponuję przerabiać w rzędach, a na koniec połączyć szydełkiem pierwszy rząd z ostatnim. Jeśli zechcecie zrobić, tak jak ja, komin tylko przekładany przez głowę, to nie może on być zbyt długi. Obwód powinien być taki, żeby tylko przeciągnąć go przez głowę (ok. 40-50 cm w zależności od elastyczności włóczki i Waszych upodobań). Natomiast, aby gotowy otulacz dawał jednak trochę ciepła, to jego wysokość powinna być taka, by zmarszczony trzymał wszystkie powiewy lodowatego wiatru z dala od szyi. W filmie zaproponowałam ok. 50 cm, ale przedział 40-50 cm będzie również odpowiedni.

szydełkowy komin, crochet cowl, szydełkowanie, tutorial, crochet, Szkoła Szydełkowania

Pamiętajcie też, że trochę ciepła da Wam też sam wzór, bo mamy tu do czynienia praktycznie z podwójną warstwą dzianiny. Ma to jednak swój minus. Wzór jest bardzo, bardzo włóczkożerny.

szydełkowy komin, crochet cowl, szydełkowanie, tutorial, crochet, Szkoła Szydełkowania

Wszystkich szczegółów dowiecie się z filmu. Zapraszam 🙂

Komin zgłosiłam do Turnieju Dziewiarskiego u Intensywnie Kreatywnej

750-banner TD2016

 

PS To jest wpis numer 200! Dziękuję Wam, że jesteście 😀