Tak, jestem tak bezczelna, niewychowana i nie mam za grosz współczucia. Tak, wyszydełkowałam zabawkę, którą od jakiegoś czasu mogą robić jedynie osoby zaangażowane w pomoc dla wcześniaków. Okradłam te biedne rodziny, które nocami nie śpią i czuwają przy swoich maleńkich istotkach. Opamiętałam się jednak w ostatniej chwili i zdecydowałam, że nie sprzedam tej ośmiornicy, ale dam ją w prezencie, o zgrozo, osobie dorosłej!

szydełkowanie, amigurumi, crochet Simply Haekeln, crochet octopus, ośmiornica

Ukamienujcie mnie teraz, skoro już się Wam do wszystkiego przyznałam. Przecież wiem, że chcecie to zrobić. No dobrze, może nie wszyscy, ale ostatnio zauważyłam, że w akcję „Ośmiorniczki dla wcześniaków” zaangażowało się niepokojąco dużo fanatyków. Fanatyczek, mówiąc dokładniej.

Naprawdę? Naprawdę uważacie, że jeśli dziecko poprosi swoją mamę o szydełkową ośmiornicę, to ona musi odmówić? Bo co? – Bo wiesz, dziecko, jak ty się będziesz bawił/bawiła swoją ośmiornicą, to jakiś wcześniak nie będzie się prawidłowo rozwijał (żeby już nie sięgać po bardziej radykalne argumenty).

szydełkowanie, amigurumi, crochet Simply Haekeln, crochet octopus, ośmiornica

Wzór, który wykonałam, pochodzi z niemieckiej gazety „Simply Häkeln” (nr 5/2016). I choć odbiega on znacznie od tego, który wykorzystywany jest w akcji, to gdybym tylko wrzuciła zdjęcie choć na jedną z popularnych grup na Facebooku, bez trudu znalazłby się komentarz: „o, patrzcie ją, na wcześniakach chce się dorobić!”.

szydełkowanie, amigurumi, crochet Simply Haekeln, crochet octopus, ośmiornica

Otóż nie, moje Drogie! Zrobiłam tę ośmiornicę, bo mi się zwyczajnie spodobała. Właściwie, zakochałam się w jej mackach od pierwszego przekartkowania gazety na stoisku prasowym. Szydełkowanie nie było łatwe, dłużyło się niemiłosiernie, a końcowe wymiary są nieco mniejsze niż te podane w gazecie, bo użyłam mojej ulubionej włóczki do amigurumi: YarnArt Cotton Soft i szydełka 1,5 mm. Ale po odcięciu ostatniej nitki stwierdziłam – było warto! Jest idealna.

szydełkowanie, amigurumi, crochet Simply Haekeln, crochet octopus, ośmiornica

Ogromnie szanuję osoby, które zaangażowały się w akcję. Chylę czoła, podziwiam, kibicuję Wam z całego serca. Równie mocno szanuję każdą osobę, która angażuje się w inne akcje charytatywne. Jest ich wiele i każdy z pewnością znajdzie dziedzinę, w której będzie czuł się najlepiej.

Prośbę mam tylko taką malutką – nie przeginajcie. Radykalizm i fanatyzm nigdy nie są dobrym rozwiązaniem. Ani w polityce, ani w religii, ani tym bardziej w dzierganiu ośmiorniczek.