Najpierw wyniki, bo wiem, że to dla Was najważniejsze.

Aplikacja, dzięki której ułożyłam ten quiz, wygenerowała taką listę najlepszych wyników.

Najlepsi w quizie „Co wiesz o szydełkowaniu i Szkole Szydełkowania?”

1. Niedorosła-47 Points
2. Jolka-45 Points
3. Agnieszka-43 Points
4. Ada-42 Points
5. Hanka-39 Points

Serdecznie gratuluję Niedorosłej!
Jak Ty to zrobiłaś, to ja nie wiem…

Proszę o przesłanie danych adresowych do wysyłki nagrody. Oczywiście z maila, który podałaś podczas rozwiązywania quizu.

Bardzo Wam dziękuję za to, że wszystko odbyło się zgodnie z zasadami fair play, nikt nie próbował oszukiwać. A możliwość miały zwłaszcza osoby, które udzielały odpowiedzi na samym początku. One przez moją pomyłkę dostały w mailu podsumowującym oprócz swojego wyniku, również prawidłowe odpowiedzi. Mogły skorzystać z okazji i wypełnić test jeszcze raz. A nikt tego nie zrobił. Brawa dla Was!

Jak już Wam pisałam – wstąpił we mnie mały diabełek przy układaniu pytań. Ale muszę się wytłumaczyć, żebyście sobie nie myśleli, że ja to z premedytacją zrobiłam, żebyście nie mieli szans na wygraną.

Pytania dla wszystkich były takie same. Quizu nie rozwiązywała żadna osoba, która zna mnie prywatnie i która dzięki temu miałaby łatwiej w tych najtrudniejszych pytaniach. (To znaczy, przyznaję, była jedna, ale zrobiła to dla zabawy, a mail, który podała brzmiał: pozdrawiamwasmocno@zzielonejgory.pl, więc automatycznie przekreśliła swoje szanse na zdobycie nagrody. Różo, my Ciebie również serdecznie pozdrawiamy!).

Doskonale zdaję sobie sprawę, że pytania „osobiste” były najtrudniejsze, ale o wszystkim, o co pytałam, kiedyś wspominałam. Czy to całym wpisem, czy tylko wtrąceniem gdzieś w środku zdania. Zatem trzeba było naprawdę znać całą Szkołę Szydełkowania i perfidnego_obiboka, żeby zdobyć maksa. Albo dobrze szukać.

Ja, co prawda, mam wgląd do Waszych odpowiedzi, ale nie skorzystałam z tej możliwości. Nie wiem więc, które pytania sprawiły Wam najwięcej problemów. W mailach, które powinny dojść do Was zaraz po rozwiązaniu quizu, dostaliście listę swoich odpowiedzi.

Poniżej wklejam wszystkie pytania, z zaznaczonymi prawidłowymi odpowiedziami i ewentualnie kilkoma zdaniami wyjaśnienia.

1. Poniższy opis:
– nabierz nitkę na szydełko,
– wbij szydełko od przodu wokół słupka poprzedniego rzędu,
– nabierz nitkę na szydełko,
– przeciągnij nitkę,
– nabierz nitkę na szydełko,
– przeciągnij nitkę przez pierwsze dwie pętelki znajdujące się na szydełku,
– nabierz nitkę i przerób ostatnie dwie pętelki znajdujące się na szydełku,

to opis wykonania:

 
 
  +1
W tej instrukcji punktem kluczowym był ten: wbij szydełko od przodu wokół słupka poprzedniego rzędu. Tak właśnie przerabia się słupki reliefowe. Dla osób początkujących – będzie o tym wkrótce w Encyklopedii Szkoły Szydełkowania

2. W którym roku powstała Szkoła Szydełkowania?

 
  +1
 

To nie było trudne. Na stronie głównej Szkoły Szydełkowania w prawym pasku bocznym jest archiwum wpisów, które rozpoczyna się właśnie od 2013 roku.

3. Zaznacz wszystkie techniki rękodzieła, którymi wg Ciebie zajmował się perfidny_obibok

  +1
  +1
  +3
  -1
  +1
  +3
  +1
  -1
  +1
  -1
  -3
  -1
  -1
  +3
  -1

To jest właśnie to pytanie, które mogło wprawić Was w konsternację. Szydełko – wiadomo. Robienie na drutach – też często pisałam, że próbuję się nauczyć, że nie wychodzi mi tak, jakbym chciała. Szycie – wystarczyło wpisać to słowo w polu z lupką w prawym górnym rogu i wyskoczyła ta strona: http://szkolaszydelkowania.pl/?s=szycie Haft krzyżykowy – tak samo: http://szkolaszydelkowania.pl/?s=haft+krzy%C5%BCykowy . Frywolitkę pokazywałam np. tutaj: Wielki test kordonka Babylo od DMC Soutache, beading i decoupage – były najtrudniejsze, pokazywałam je m.in. tutaj: Nadrabiamy

Za rysowanie i malowanie dałam -3 punkty, bo często powtarzam, że nie umiem rysować, a bardzo bym chciała. Ostatnio w jednym z filmików tutaj: Encyklopedia Szkoły Szydełkowania – Premiera

4. Która włóczka będzie najlepsza na letnią bluzeczkę?

 
 
  +1

Wiadomo, że bambus i bawełna to idealny zestaw na lato.

5. Co studiował perfidny_obibok?

 
 
  +3

Trochę podpowiedzi mieliście w stopce „o autorze”, która pojawia się pod każdym wpisem. Trzeba było ją tylko trochę przefiltrować pod kątem tego pytania.

6. Robótki z włóczek naturalnych po zakończeniu przerabiania powinno się najlepiej:

 
  +1
 

O blokowaniu pisałam w drugiej części tego wpisu: Jak usztywnić szydełkowe śnieżynki? Swoją drogą – znacie jakiś dobry pomysł na kocią sierść w robótce? Pralka nie działa, mimo że mam specjalny program „pet hair”.

7. Na schematach szydełkowych litera „T” oznacza:

 
  +1
 
Nic innego, tylko półsłupek z narzutem.

8. Jaki kordonek perfidny_obibok uznał ostatnio jako swój ulubiony?

 
 
  +3

To łatwizna dla tych, którzy czytali ostatnią recenzję kordonka Babylo: Wielki test kordonka Babylo od DMC

9. Ile zwrotnych oczek łańcuszka należy przerobić na początku rzędu, jeśli dalej będziemy przerabiać słupki podwójne?

 
  +1
 

O tym mówiłam ostatnio w drugim filmiku z tego wpisu: Encyklopedia Szkoły Szydełkowania – Premiera

10. Zaznacz wszystkie kursy/tutoriale, które obecnie znajdziesz w Szkole Szydełkowania:

  -1
  +1
  +1
  -1
  +1
  +1
  +1
  -1
  +1
  +1
  -1
Wystarczyło rozwinąć górne menu o nazwie Kursy i wiedzieć, że był sobie kiedyś taki tydzień tematyczny: Śnieżny tydzień.

11. Która włóczka jest cieńsza?

  +1
 

To pytanie sprawdza Wasze umiejętności mnożenia przez 4. Bo 230 x 4 = 920, czyli pierwsza włóczka w 100 metrach ma 920 metrów, czyli jest cieńsza.

12. Technika szydełkowania polegająca na przerabianiu oczek szydełkiem z dołączoną nitką lub żyłką, dzięki czemu gotowa robótka wygląda, jakby była robiona na drutach, to:

  +1
 
 

Nawet ci, którzy jeszcze nigdy nie słyszeli tych pojęć, mogli wrzucić je sobie w Google i po kilku sekundach już by wiedzieli.

13. Z jakiej włóczki perfidny_obibok robi najchętniej zabawki?

 
  +3
 

Tej odpowiedzi należało szukać w pierwszym wpisie Tygodnia z amigurumi.

14. Pochodząca z Japonii technika szydełkowania, w której przerabia się głównie półsłupki, a gotowe zabawki charakteryzują się dużą głową w stosunku do reszty ciała, to:

 
 
  +1

I po poprzednim pytaniu, ta odpowiedź była już oczywista.

15. Technika szydełkowania, wykorzystywana głównie do tworzenia firanek i obrusów, w której posługuje się wzorami siatkowymi, to:

  +1
 
 

Filet to technika, po którą najchętniej sięgają początkujący, więc nie powinno być tu problemu. Pomocą służył też wujek Google.

16. Jak nazywa się niemiecka sieć sklepów z włóczkami, którą można spotkać niemal w każdym średniej wielkości mieście?

 
 
  +1

O tym można było przeczytać ostatnio np. tutaj: Wolle Rödel, czyli raj dla dziewiarskiej duszy

17. Gdzie wg Ciebie pracował do tej pory perfidny_obibok?

 
  +3
 
To jest jedna z tych informacji, którą trzeba było wyłuskać gdzieś spomiędzy zdań i wpisów zupełnie nie na temat. Bardzo pomocny był ten wpis Virus-Tuch – szydełkowa chusta, tutorial

18. Który schemat przedstawia wzór na tzw. węzeł Salomona:

1.

30-diag

 

 

 

 

 

 

 

2.

5566576_f260

 

 

 

 

 

 

 

3.

crochet-flower-pattern-diagram

 

 

 

 

 

 

 

  +1
 

Po wpisaniu w Google hasła węzeł Salomona od razu można było zobaczyć, z czym to się je. Choć wierzę, że sporo z Was po prostu to wiedziało.

19. Poniższy fragment:
„W czasie Wielkiego Głodu (1845 – 1849) jedna z sióstr urszulanek uczyła szydełkowania miejscowe kobiet i dzieci. Przedmioty, które zostały stworzone, były następnie sprzedawane w Ameryce i Europie. Koronki te prawdopodobnie w istotnym pozwoliły wielu rodzinom przetrwać głód. Koronka na początku charakteryzowała się przyszywaniem motywów do siatek i tiulu. Dopiero z czasem zaczęto pojedyncze motywy łączyć w całość, bez potrzeby używania siatek. Jest to bardzo pracochłonny i efektowny rodzaj koronki. Kobiety tworzyły z niej m.in. czepce, kołnierze, rękawiczki, torebki a nawet suknie o charakterze wieczorowym i ślubnym”.

opisuje technikę szydełkowania nazywaną obecnie:

 
  +1
 
Historia koronki irlandzkiej jest tak często przypominana, że nie powinno być z nią problemu.

20. Technika haftu koralikowego, do którego wykorzystuje się cieniutkie szydełko, na które nabiera się koraliki i cekiny, a następnie tworzy się z nich bogato zdobione we wzory kwiatowe ubrania, to:

  +3
 
 

To trudne. A ja jeszcze specjalnie umieściłam obok siebie tak podobne nazwy. Ponownie wujek Google służył tutaj pomocą. O zardozi nie pisałam, a szkoda, bo uważam, że to wspaniała technika, choć bardzo wyczerpująca dla kręgosłupa, jeśli nie ma się do dyspozycji takiej ramy, jakie mają profesjonaliści.

21. Jakie proporcje przygotowania krochmalu zaleca w jednym z wpisów perfidny_obibok?

  +1
 
 
Pisałam o tym w pierwszej części tego wpisu: Jak usztywnić szydełkowe śnieżynki? A wystarczyło wpisać hasło „krochmal” w polu z lupką, które znajduje się na samej górze po prawej stronie.